Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Smutné, děsivé, pobuřující, mamonář. Drsná slova primátora jsou ale zcela na místě, prozradil nám…

15.05.2019
Smutné, děsivé, pobuřující, mamonář. Drsná slova primátora jsou ale zcela na místě, prozradil nám…

Foto: Město Jablonec nad Nisou

Popisek: Pohled, ze kterého bolí srdce...

ROZHOVOR Doslova příšerný pohled, podívejte se na fotky. Co se stalo? V sobotu ráno došlo k částečnému bourání rozkošného historizujícího zámečku Schlaraffia v Jablonci nad Nisou, což pobouřilo rodáky. Mluvčí liberecké krajské policie Vladimíra Šrýtrová ČTK řekla, že policisté hned v sobotu ráno obdrželi podnět od občanů, kteří jim bourání objektu nahlásili. „Demolice byla dočasně pozastavena, okolnosti prověřujeme," uvedla Šrýtrová. Organizátoři bouracích prací na místě podle jejích slov měli povolení k demolici. „Práce jsme ale zastavili, abychom si mohli ověřit všechny okolnosti, zda je povolení platné anebo zda tam není nějaké odvolání. To budeme vědět nejdříve v pondělí, až bude otevřen stavební úřad," dodala mluvčí policie. Servítky si nebral ani primátor Jablonce, Milan Kroupa. Jeho první vyjádření bylo celkem pochopitelně velmi emotivní, položili jsme mu tedy následně ještě pár vyjasňujících otázek…

„Vážení spoluobčané, dnes se v našem městě stalo něco, co nelze přehlédnout. Společnost Malina Safety se bez povolení stavebního úřadu rozhodla zbourat zámeček Schlaraffia. V dnešních velmi časných hodinách proto nechala zbořit věž zámečku do té míry, aby celý objekt pravděpodobně nenávratně poškodila, a nemohlo tak již nikdy dojít k jeho rekonstrukci,“ napsal primátor.

 

Zámeček Schlaraffia před a po ´zásahu´ctihodného pana Maliny; ve středověku by ho za tuto prasárnu patrně vykoupali v Nise. Foto město Jablonec nad Nisou

Pro pana Malinu je mamon na prvním místě

A pokračoval: „S ohledem na to, že se v jabloneckých poměrech jednalo o velmi unikátní stavbu, snažil jsem se od nástupu do funkce primátora tuto stavbu ve spolupráci s dalšími jabloneckými patrioty pro nás všechny uchovat. Za tímto účelem jsem se i osobně odvolal proti demoličnímu výměru a rovněž jsem navštívil ministra kultury s žádostí o prohlášení této budovy za státem chráněnou památku, které ministerstvo kultury právě zpracovává.  To, co se stalo, je smutné, děsivé a pobuřující zároveň. Tu správnou emoci si najde každý sám. Pan Malina evidentně nepatří mezi jablonecké patrioty a na tváři města mu vůbec nezáleží. Mamon je pro něj na prvním místě. Tento akt je hanbou nejen pro něj samotného, ale pro celou jeho společnost. Slibuji vám všem, že učiním veškeré možné kroky k tomu, aby toto chování nezůstalo bez odezvy.“

Nehodí se? Zbourat! Foto město Jablonec nad Nisou

Demoliční výměr je podvod, říká primátor Kroupa

Jaké možnosti má primátor, aby potrestal jednání pana Maliny? Prosíme o konkrétní kroky… Je to jen trestní oznámení na společnost pana Maliny?

Jako primátor nemám žádné možnosti. Je to v kompetenci stavebního úřadu, který by měl konat neprodleně. Bohužel je zřejmé, že společnost pana Maliny počítá s tím, že zámeček se aktuálně nachází v takovém stavu, že jeho záchrana je velmi omezená a že tedy dojde k jeho dobourání. To, že bude podáno trestní oznámení, je jednoznačné už jen proto, že prokazatelně došlo bouráním k obecnému ohrožení.

Je ještě nějaká možnost zámeček zachránit? 

Možnost je tu vždy a uděláme všechno pro to, aby se podařilo zámeček zachránit.

Budou se tím zabývat odborníci?

Nepochybně budou. Nyní je nezbytné projít veškeré zákonné postupy a uvidíme, co z nich dokážeme vyvodit. Další postup není nyní možné předjímat.

Primátor Milan Kroupa z ANO, foto Facebook

Je ve hře i vyvlastnění zámečku a odstavení pana Maliny? A stihne se to vůbec? 

To zatím ve hře není a přiznám se, že ani netuším, na základě čeho by tento proces byl realizovatelný. Takovému řešení ani nejsem nakloněn.

Co by se dělo, kdyby pan Malina v bourání pokračoval? Je jeho jednání jen nemravné, nebo i trestné?

Právní rozklad zatím nemáme. Budeme se tím zabývat v nejbližších dnech. V každém případě učiníme vše, co je v našich silách, abychom zabránili dalšímu postupu bouracích prací. Jednání je jednoznačně nemravné. Zdali došlo k porušení zákona a bylo i trestné, budou muset posoudit příslušné orgány.

Demoliční výměr - kdo ho nařídil a na jakém základě?

Demoliční výměr na Schlaraffii neexistuje. Firma Malina Safety si o něj sice zažádala, ale byl proti němu podán odpor, tudíž není platný. Jakýkoliv pokus společnosti operovat s demoličním výměrem lze považovat za podvod, ke kterému prokazatelně došlo v sobotu ráno při jednání se zástupci Městské policie Jablonec nad Nisou a Policie ČR.

 

Historie zámečku Schlaraffia

Ve druhé polovině 19. století vznikl ve střední Evropě bezpočet nejrůznějších spolků, což bylo odrazem obrovského zájmu o sdružování ve všech vrstvách tehdejší společnosti. Zcela výjimečné postavení má spolek, který jeho zakladatelé nazvali Schlaraffia. Vznikl před 150 lety v Praze, rozšířil se do celého světa a svými ušlechtilými ideály působí coby mezinárodní společnost dodnes.

Schlaraffia je mužský recesistický spolek, který byl založen 10. října 1859 v Praze. Zakladateli byl ředitel Německého divadla v Praze Franz Thomé a basista téhož divadla Albert Eilers, k zakládajícím členům patřili další německy mluvící herci a německy mluvící obchodníci, zejména židovští, sdružení ve spolku Arkadia milovníků výtvarného umění a uměleckých památek. Roku 1861 uspořádali výstavu umění na Žofíně. Němčina je stále jazykem Schlaraffie po celém světě. Třemi cíli tohoto celosvětového spolku jsou přátelství, umění a humor. Schlaraffia nemá nic společného se Svobodnými zednáři ani s klubem Rotary International. Schlaraffové se distancují též od karnevalových spolků, s nimiž je lze lehko zaměnit kvůli jejich sklonu k humoru i kvůli jejich pestrému oblečení připomínajícímu nezasvěcenému karneval. Symbolem Schlaraffie je výr symbolizující moudrost.

Místu, kde má Schlaraffia pobočku, se říká Reych (říše). Říše nese starobylé, mnohdy polatinštěné jméno, které má zdůraznit rytířský, čili středověký charakter této hry, např.: Praga (Praha), Berolina (Berlín), Lipsia (Lipsko) atd.

Preciosa Iserina, jak se jablonecká Šlarafia jmenovala, byla oficiálně založena jako kolonie dne 17. dubna 1909. Mateřskou říší, která za ni převzala odpovědnost, se stala Juvavia ze Salcburku, funkcí pěstounky byla pověřena liberecká říše Reichenbergia, která měla za úkol pomáhat nové pobočce v jejích začátcích. Každá říše měla své barvy, Preciosa Iserina si zvolila modrou a žlutou. Oznámení o založení se soupisem členů bylo zveřejněno ve spolkových novinách Schlaraffia-Zeyttungen 30. dubna 1909. Slavnostní povýšení na říši se konalo 14. ledna 1911 v jabloneckém hotelu Geling.

Autorem jejího domu (hradu) byl architekt a stavitel Emilian Herbig. Byl postaven ve stylu romantického hradu s hranolovou věží a červenožlutou fasádou a do května 2019 byl jedinou dochovanou stavbou Schlaraffie v Evropě. 

Vložil: Markéta Vančová