Z Turnova na hrad Valdštejn. Cesta do jeskyně, ve které žil hudební skladatel Karel Holán Rovenský. Český poutník
05.05.2019
Foto: René Flášar
Popisek: Hrad Valdštejn
FOTOGALERIE Na dnešní nedělní výlet se vydáme ze zastávky Turnov město, po červené turistické značce dojdeme až ke hradu Valdštejn. Společně se zastavíme u studánky, projdeme duchovní branou Českého ráje, budeme obdivovat historickou stavbu a dojdeme ke kapli, kde část svého života prožil skladatel a poustevník Václav Karel Holán Rovenský.
Jen kousek od železniční stanice se nachází malá studánka, která nese příhodný název: Pramen u zastávky. Pramen s pitnou vodou je dobře udržovaný a blízko něj je i lavička pro znavené poutníky. My ale teprve vyrážíme, proto nesedáme a pokračujeme dál v cestě.
Duchovní brána
Po chvíli přicházíme k pomyslné duchovní bráně Českého ráje, která vznikla v roce 2008 pod vedením výtvarnice Ivety Sadecké. Vstup do prostoru tvoří dvě velké dřevěné sochy od turnovského řezbáře Karla Hajna, za nimi následuje labyrint, přes který se návštěvník dostane do magického kruhu sedmi soch. Každá je z jiného stromu a má vyzařovat svou energii. V jabloňovém sadu poznání nad nimi je potom madona s děťátkem a archanděl Gabriel, ochránce poutníků a tuláků.
Z Hlavatice máte Turnov na dlani
Zde je dobré chvíli posedět či postát a načerpat do sebe pozitivní energii, kterou toto místo vyzařuje. Rozjímání ale vzápětí vyměňujeme za stoupání ke skalní vyhlídce Hlavatice. Ze skály je nádherný výhled do okolní krajiny a město Turnov odtud máte doslova jako na dlani. Před sebou spatříte také řeku Jizeru a v dáli zahlédnete Maloskalsko a Kozákovský hřeben. Vyhlídka má orientační tabuli s názvy objektů, které vidíte před sebou.
Valdštejn, hrad postavený ve skále
Od skalní vyhlídky je to ke hradu Valdštejn něco málo přes kilometr, za necelých dvacet minut tak stojíme před vzácnou stavbou ze 13. století. Z turistických stránek hradu se dozvídám, že: „Na okraji pískovcového skalního města, na třech skalních blocích, vznikl kolem roku 1260 hrad, jehož tři části spojily dřevěné mosty. Stavitelé využili jako materiálu i samotnou skálu, do které vyhloubili několik místností.“
Hrad byl trvale obydlen do poloviny 16. století. Život v jeho komnatách ukončil velký požár. Později jej získal do vlastnictví Albrecht z Valdštejna. Hrad procházel opravami a v 18. století byl přistavěn barokní kostelík a dva kamenné mosty. V 19. století změnily tvář hradu částečné novogotické úpravy.
Pokud se půjdete podívat do historických sálů, spatříte interiéry klasicistního i romantického paláce s bohatým dobovým vybavením nebo kapli svatého Jana Nepomuckého. V prostorách středověkého sklepení pak naleznete expozici věnovanou pískovcům. Z hradeb je pěkný výhled do okolí.
Kaple, ve které žil skladatel a poustevník
Součástí areálu je také kaple z 18. století. V její sakristii je umístěna expozice přibližující život a dílo zdejšího poustevníka a hudebního skladatele Václava Karla Holána Rovenského. Václav Karel Holan Rovenský se narodil v Rovensku pod Troskami, v té době nazývané podle říčky pod Kamenicí na statku „Pod strání“ do rodiny nejspíše dosti zámožného rovenského rychtáře Jana Holana. Od roku 1662 začal v Rovensku vyučovat hudbu a v roce 1664 se stal varhaníkem u rovenského kostela svatého Václava na Týně. Na přechodnou dobu se stal varhaníkem v Turnově, ale po čase se vrátil do Rovenska. Když odešel následně v roce 1668 z Rovenska do Prahy, již to byl útěk z moci vrchnosti. O tři roky později se mu podařilo získat místo kapelníka a varhaníka na vyšehradském kolegiátním kostele svatého Petra a Pavla. Na konci 90. let se vrátil na Turnovsko a našel si zde útočiště na opuštěném hradě Valdštejně jako poustevník.
U kapličky naše dnešní putování končí, zpět do Turnova se vracíme po zelené značce a už nyní se těšíme na další společné putování po zemi České, Moravské a Slezské.
Vložil: René Flášar