Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z Turnova na hrad Valdštejn. Cesta do jeskyně, ve které žil hudební skladatel Karel Holán Rovenský. Český poutník

05.05.2019
Z Turnova na hrad Valdštejn. Cesta do jeskyně, ve které žil hudební skladatel Karel Holán Rovenský. Český poutník

Foto: René Flášar

Popisek: Hrad Valdštejn

FOTOGALERIE Na dnešní nedělní výlet se vydáme ze zastávky Turnov město, po červené turistické značce dojdeme až ke hradu Valdštejn. Společně se zastavíme u studánky, projdeme duchovní branou Českého ráje, budeme obdivovat historickou stavbu a dojdeme ke kapli, kde část svého života prožil skladatel a poustevník Václav Karel Holán Rovenský.

Jen kousek od železniční stanice se nachází malá studánka, která nese příhodný název: Pramen u zastávky. Pramen s pitnou vodou je dobře udržovaný a blízko něj je i lavička pro znavené poutníky. My ale teprve vyrážíme, proto nesedáme a pokračujeme dál v cestě.

Duchovní brána

Po chvíli přicházíme k pomyslné duchovní bráně Českého ráje, která vznikla v roce 2008 pod vedením výtvarnice Ivety Sadecké. Vstup do prostoru tvoří dvě velké dřevěné sochy od turnovského řezbáře Karla Hajna, za nimi následuje labyrint, přes který se návštěvník dostane do magického kruhu sedmi soch. Každá je z jiného stromu a má vyzařovat svou energii. V jabloňovém sadu poznání nad nimi je potom madona s děťátkem a archanděl Gabriel, ochránce poutníků a tuláků.

Z Hlavatice máte Turnov na dlani

Zde je dobré chvíli posedět či postát a načerpat do sebe pozitivní energii, kterou toto místo vyzařuje. Rozjímání ale vzápětí vyměňujeme za stoupání ke skalní vyhlídce Hlavatice.  Ze skály je nádherný výhled do okolní krajiny a město Turnov odtud máte doslova jako na dlani. Před sebou spatříte také řeku Jizeru a v dáli zahlédnete Maloskalsko a Kozákovský hřeben. Vyhlídka má orientační tabuli s názvy objektů, které vidíte před sebou.

Valdštejn, hrad postavený ve skále

Od skalní vyhlídky je to ke hradu Valdštejn něco málo přes kilometr, za necelých dvacet minut tak stojíme před vzácnou stavbou ze 13. století. Z turistických stránek hradu se dozvídám, že: „Na okraji pískovcového skalního města, na třech skalních blocích, vznikl kolem roku 1260 hrad, jehož tři části spojily dřevěné mosty. Stavitelé využili jako materiálu i samotnou skálu, do které vyhloubili několik místností.“

Hrad byl trvale obydlen do poloviny 16. století. Život v jeho komnatách ukončil velký požár. Později jej získal do vlastnictví Albrecht z Valdštejna. Hrad procházel opravami a v 18. století byl přistavěn barokní kostelík a dva kamenné mosty. V 19. století změnily tvář hradu částečné novogotické úpravy.

Pokud se půjdete podívat do historických sálů, spatříte interiéry klasicistního i romantického paláce s bohatým dobovým vybavením nebo kapli svatého Jana Nepomuckého. V prostorách středověkého sklepení pak naleznete expozici věnovanou pískovcům. Z hradeb je pěkný výhled do okolí.

Kaple, ve které žil skladatel a poustevník

Součástí areálu je také kaple z 18. století. V její sakristii je umístěna expozice přibližující život a dílo zdejšího poustevníka a hudebního skladatele Václava Karla Holána Rovenského. Václav Karel Holan Rovenský se narodil v Rovensku pod Troskami, v té době nazývané podle říčky pod Kamenicí na statku „Pod strání“ do rodiny nejspíše dosti zámožného rovenského rychtáře Jana Holana. Od roku 1662 začal v Rovensku vyučovat hudbu a v roce 1664 se stal varhaníkem u rovenského kostela svatého Václava na Týně. Na přechodnou dobu se stal varhaníkem v Turnově, ale po čase se vrátil do Rovenska. Když odešel následně v roce 1668 z Rovenska do Prahy, již to byl útěk z moci vrchnosti. O tři roky později se mu podařilo získat místo kapelníka a varhaníka na vyšehradském kolegiátním kostele svatého Petra a Pavla. Na konci 90. let se vrátil na Turnovsko a našel si zde útočiště na opuštěném hradě Valdštejně jako poustevník.

U kapličky naše dnešní putování končí, zpět do Turnova se vracíme po zelené značce a už nyní se těšíme na další společné putování po zemi České, Moravské a Slezské.

Vložil: René Flášar