Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Opuštěných hrobů je na sto tisíc, čí jsou? Takové Semily adoptovaly hrob slavného rodáka, matematika a fyzika Petřiny

05.05.2019
Opuštěných hrobů je na sto tisíc, čí jsou? Takové Semily adoptovaly hrob slavného rodáka, matematika a fyzika Petřiny

Foto: Facebook / SPH

Popisek: Spousta hrobů je opuštěných a zarostlých, ilustrační foto

Zdá se to jako ´černý´ fór, přesto je to realita. Dnes je možné si adoptovat nejen dítě, ale i hrob slavné osobnosti, o jejíž památku se nikdo nestará. To je i případ slavného matematika a fyzika Františka Adama Petřiny (24. 12. 1799 - 27. 6. 1855), rodáka ze Semil. Mimochodem, jeho osobnost v současnosti představuje Muzeum a Pojizerská galerie Semily na výstavě Vynálezci a Šikulové ze Semil a okolí. Jak postupovat, když chceme adoptovat hrob? Čtěte...

A symbolicky v den vernisáže výše jmenované výstavy upozornil ředitel MaPG Semily Miroslav Šnaiberk na fakt, že Petřinův hrob na Olšanských hřbitovech v Praze je dlouhodobě opuštěn a je podle nových kritérií správců hřbitova určen k adopci. Princip adopce umožňuje převzít do nájmu hrob významné osobnosti a podílet se na jeho údržbě případně obnově. Stát se jakýmsi patronem jeho památky. A tak se o hroby malířů starají jejich sběratelé, o opuštěné hroby herců jejich fanoušci, ale zbývá ještě více než stovka hrobů, o které dosud nikdo neprojevil zájem. To byl i případ semilského rodáka Františka Adama Petřiny. 

 

Slavný matematik se narodil chudému krejčímu

František Adam Petřina (24. prosince 1799 Semily – 27. června 1855 Praha) byl český fyzik a matematik. Narodil se v Podkrkonoší v rodině krejčího. V 17 letech byl tkalcovským tovaryšem, poté vystudoval gymnázium v Jičíně a roku 1823 začal v Praze studovat filosofii, matematiku a astronomii. Působil jako vychovatel, roku 1832 se stal adjunktem matematiky a fyziky a suplujícím profesorem experimentální fyziky.

Roku 1836 byl promován doktorem filozofie. Od následujícího roku 1837, ihned po svatbě v Praze, působil 7 roků v Linci jako profesor fyziky a užité matematiky na tamějším lyceu. V Linci se mu také narodil syn Theodor (1842–1928, lékař-internista a profesor). Poté, co odmítl nabídku arcivévody Jana jít učit do Štýrského Hradce, se na svoji žádost dostal roku 1844 zpět do vlasti – jako řádný profesor fyziky na pražské univerzitě, kde se stal později děkanem (FF UK). Byl činný v Muzeu Království českého a jako mimořádný a později řádný člen v Královské české společnosti nauk. Také byl členem vídeňské Císařské akademie věd (jako dopisující člen, a to již rok po jejím založení). Publikoval německy i česky v oborech elektřiny, magnetismu a telegrafie. Vynalezl nebo zlepšil několik přístrojů, např. lékařský magnetoelektrický strojek, jednoduchý přerušovač proudu (tzv. Petřinovu spirálu) a Petřinovu elektrickou harmoniku. Zkonstruoval i vzdáleného předchůdce elektromotoru. Spolupracoval na konstrukci duplexního telegrafu. Zemřel 5 dní poté, co byl zvolen rektorem.

Výstava představuje nejvýznamnější výrobky semilských vynálezců a trvá do 26. května. K vidění je například předchůdce kopírky, kolekce nejstarších herních automatů, zabezpečovací zařízení Nekradex a další ´lahůdky´. 

 

Podle jeho patentu se dodnes učí posluchači matfyz

Město Semily na informaci o možnosti adopce zareagovalo velmi rychle, vzápětí o adopci požádalo a přihlásilo se tak k odkazu muže, který patřil v 19. století mezi celebrity v oblasti matematiky a fyziky. F. A. Petřina byl mimo jiné autorem několika patentů, podle jednoho z nich, tzv. Petřinovy spirály se dodnes učí studenti matematicko-fyzikálních fakult a jeho jméno je mezi jmény neslavnějších Čechů na obnovené fasádě Národního muzea. Čest jeho památce a poděkování městu! Úcta k hrobům je důkazem vyspělého kulturního povědomí společnosti a je jistě potěšitelné, že v tomto ohledu nezůstává ani město Semily pozadu.

Hrob slavného matematika čeká kompletní obnova... Foto město Semily

Semily nejsou prvním městem v Libereckém kraji, které adoptovalo hrob svého rodáka, jak upozornila ČTK. Od roku 2016 se na Olšanech stará o jeden z hrobů také Nový Bor. Město adoptovalo zpustlý a zanedbaný hrob básníka Josefa Jaroslava Kaliny, který byl současníkem Karla Hynka Máchy. Město se rozhodlo hrob adoptovat a u příležitosti 170. výročí básníkovy smrti ho nechalo opravit. Práce byly součástí projektu Adopce hrobů českých velikánů. 

Jak na to? Kromě pronájmu i obnova

Převzít odpovědnost za opuštěný pomník neznamená jen zaplatit příslušnou částku, patří k tomu i zorganizování obnovy. „Záleží na vašich finančních možnostech, jak pokračovat. Olšany jsou kulturní památkou a opravy mohou provádět pouze profesionální kamenické firmy nebo restaurátoři,“ ty si ale každý, kdo adoptoval hrob, musí zajistit a ohlídat sám. „Máme ve správě sto tisíc opuštěných hrobů, pravděpodobně tak v tisíci z nich budou odpočívat lidé, kteří byli přínosem pro naši společnost,“ sdělila pro Novinky.cz tisková mluvčí vedoucí kulturního oddělení významných projektů a koordinátorka projektu Adopce významných hrobů Oldřiška Dvořáčková.

 

Zájemce o adopci uhradí Správě pražských hřbitovů nájem na deset let dopředu. Zaplatí stejně, jako by si pronajal obyčejné hrobové místo. Ve smlouvě se zaváže zajistit na své náklady veškeré úpravy hrobového místa.

Správa pražských hřbitovů má web, na kterém si lidé mohou přehledně prolistovat seznam adoptovaných hrobů a dozvědět se jméno konkrétního donátora. V další sekci jsou seskupeny hroby, které také byly zařazeny do projektu, ale zatím svého zachránce nenašly. Seznam zatím neadoptovaných hrobů můžete najít ZDE.

Kromě adopce mohou lidé přispět do veřejné sbírky na záchranu významných hrobů prostřednictvím dárcovských SMS (DMS). Z výtěžku sbírky budou opraveny nejohroženější náhrobky, které jsou v projektu zařazeny déle než dva roky a které doposud nenašly adopční nájemce. Přispět mohou zejména ti, kterým není lhostejný stav hrobů významných postav naší historie, ale nechtějí nebo nemohou přijmout závazky plynoucí z dlouhodobé adopce.

Odešlete dárcovskou SMS ve tvaru DMS SPH 30, DMS SPH 60 nebo DMS SPH 90 na telefonní číslo 87 777. Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč, SPH obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.

Můžete přispívat také pravidelně každý měsíc: Stačí odeslat SMS ve tvaru DMS TRV SPH 30, DMS TRV SPH 60 nebo DMS TRV 90 na číslo 87 777 a každý měsíc Vám bude automaticky odečtena částka 30, 60 nebo 90 Kč. SPH obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.

Vložil: Markéta Vančová