Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jablonecké varhany sežral barbar nekulturní, červotoč. Vyhryzal si chodbičky mezi píšťalami. Bez pomoci oněmí

19.04.2019
Jablonecké varhany sežral barbar nekulturní, červotoč. Vyhryzal si chodbičky mezi píšťalami. Bez pomoci oněmí

Foto: Nadační fond Jablonecké varhany

Popisek: Tuhle paseku udělal červotoč...

Pokud v nejbližší době neprojdou generální rekonstrukcí v odhadované hodnotě 6 milionů korun, jsou jejich dny sečtené… V České republice je více než 5700 varhan. Jen některé z nich mají parametry koncertního nástroje. Varhany v kostele Nejsvětějšího srdce Ježíšova na Horním náměstí v Jablonci nad Nisou tyto parametry mají.

Třímanuálový nástroj se 43 hlavními a mnoha dalšími vedlejšími rejstříky je vybaven více než 2800 píšťalami, od několikametrových po nejmenší o délce několika centimetrů. Běžně podobný nástroj prochází velkou opravou po padesáti letech, jablonecké varhany se zásadněji neopravovaly 85 let.

Pozitivní harmonie – přenosné varhany zahrají pro záchranu velkých

Ačkoli velké varhany v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou již koncertně využít nelze, o varhanní hudbu její milovníci nepřijdou. Největší jablonecký kostel rozezní ve čtvrtek 25. dubna od 17 hodin varhanní pozitiv, který do kostela speciálně přiveze varhanice Jiřina Dvořáková Marešová. Vstupné na koncert je dobrovolné.

Varhanice Jiřina Dvořáková Marešová, foto Nadační fond Jablonecké varhany

„Varhanní pozitiv jsou malé přenosné varhany, které byly oblíbené nejen v menších kostelech, ale i v bohatých domácnostech nebo zámeckých sálech,“ přibližuje Jiřina Dvořáková Marešová, varhanistka, kterou jablonečtí posluchači dobře znají. A ona dobře zná většinu varhanních nástrojů jabloneckých kostelů, na mnohé z nich hrála v rámci letního cyklu varhanních koncertů několikrát. Ani jí není osud největších jabloneckých varhan lhostejný, a tak se během loňské návštěvy zrodil nápad na spolupráci. Varhanice je totiž majitelkou vlastního varhanního pozitivu z dílny Daniela Přiba a Michala Nováka.

I na malé varhany se dá zahrát velká hudba

Že se i na malé varhany dá zahrát velká hudba, se budou moci posluchači přesvědčit tentokrát nejen na vlastní uši, ale i oči. Pozitiv bude umístěn přímo před nimi v lodi kostela a ne na vzdáleném kůru, jak je obvyklé. „Koncert jsme nazvali Pozitivní harmonie a věříme, že radostná energie, která je pro paní Dvořákovou Marešovou typická, se přenese i na posluchače. A protože ona je známá také svým improvizačním uměním, připravila si překvapení,“ uvádí Irena Kreiselová, předsedkyně Nadačního fondu Jablonecké varhany a dodává: „Chce vyzvat posluchače k vlastnímu výběru tématu, na které bude improvizovat. A to by si milovníci dobré hudby neměli nechat ujít!“

Koncert je další aktivitou Nadačního fondu Jablonecké varhany, který se snaží shromáždit dostatek prostředků nutných na celkovou obnovu červotočem poničených varhan. Díky příspěvkům soukromých dárců se podařilo zajistit již 1.511.943 Kč. Další finance v celkové výši 1,5 milionu korun jsou připravené na účtech Libereckého kraje a statutárního města Jablonec nad Nisou. Na rekonstrukci varhan je dle odhadu třeba šest milionů korun. Ale už nyní probíhá úvodní oslovení varhanářských firem, které navrhl diecézní organolog Radek Rejšek. Ty zpracují své návrhy řešení zrestaurování. „Teprve pak bude známa konkrétní finální částka,“ poznamenal Jiří Kreisel z nadačního fondu. Jak můžete pomoci a přispět na projekt restaurování Jabloneckých varhan? Je to trochu komplikovanější, podívejte se SEM. Jen poznámka, můžete přispět rovnou na účet, lze ale i, což je takové řekněme hezčí, adoptovat konkrétní varhanní píšťalu a s ní i části varhanního stroje.

 

Velká oprava je běžná po padesáti letech

Varhany v kostele Nejsvětějšího srdce Ježíšova na Horním náměstí jsou v kritickém stavu. Dřevo nosných konstrukcí, skříně i basových píšťal je napadené červotočem. V nosných prvcích konstrukce zejí velké díry a časem hrozí zborcení celého stroje. Chodbičkami vykousanými mezi jednotlivými vzduchovými kanály uniká tlak vzduchu, který způsobuje poruchy pneumatického ovládání. Rozsah napadení a složitost vnitřní konstrukce nedovolí ošetřit ani malou část varhan chemickými prostředky. Náklady na generální rekonstrukci jsou v této chvíli odhadnuté zhruba na 6 milionů korun. S opravou by se mělo začít co nejdříve, ale zaleží na tom, kdy se podaří zajistit dostatek finančních prostředků.

Jablonecké varhany zvenčí, pohled na mohutné píšťaly, foto Nadační fond Jablonecké varhany

Jedinou možností záchrany je kompletní demontáž

Jedinou možností, jak varhany zachránit, je jejich kompletní demontáž. Poté veškeré dřevěné části převézt na ozáření kobaltovou radiací, očistit, napustit ochrannými prostředky, zatmelit a vyplnit otvory po hmyzu. Na závěr natřít, namořit a nalakovat.

Kovové části je nutné vyspravit, vyrovnat, kov ošetřit vhodným konzervačním nátěrem. Mezitím je třeba uvolněný prostor kůru vyčistit, vyspravit, udělat nové rozvody elektřiny, vymalovat a připravit na nové sestavení nástroje.

Při pohledu zblízka je vidět ničivé ´dílo´ toho dřevokazného brouka,  foto Nadační fond Jablonecké varhany

Náklady na rekonstrukci nástroje odborníci varhanáři vyčíslili předběžně na 6 milionů korun. Současně se bude pracovat na opravách kůru, na nových rozvodech a bude se malovat. Investici zatím nelze odhadnout, protože není jasný technický stav těchto prostor. Ten zjistí odborníci až po demontáži varhan. Ke zmíněným nákladům bude třeba ještě připočíst dopravu rozebraného nástroje do varhanářské dílny a zpět, dřevěné díly navíc absolvují léčebnou kůru ozařováním v Roztokách u Prahy, která jediná zaručí definitivní usmrcení všech vývojových stádií dřevokazného červotoče. Na dopravu tedy bude také potřeba nemalou částku.

Jak to celé začalo

Pro restaurování varhan z kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova na Horním náměstí vznikl nadační fond. Impulsem k jeho vzniku byla technická zpráva o jejich stavu, kterou si přečetla jablonecká lékařka Irena Kreiselová. A tu jejich stav nenechal klidnou. „Kostel na Horním náměstí je nespornou dominantou města. Nejen my z Jablonce jsme v něm zažili desítky krásných varhanních koncertů, vánočních, velikonočních i dalších mší. Představa, že kostel nebude mít své varhany a že je tento koncertní nástroj odsouzen k postupnému rozpadu, byla pro mne velmi neradostná,“ říká Kreiselová.

A zde sedí varhaník, foto Nadační fond Jablonecké varhany

Oslovila několik podobně smýšlejících lidí a spolu s nimi se sešla s varhanáři, s rodinou Žloutkových ze Zásady, za kterou stojí mnoho úspěšných projektů. Navíc právě Žloutkovi se o jablonecké varhany starají již několik let, a proto je i dobře znají. „Varhany jsou velmi unikátní a historicky cenné. Jejich kvalit dosahuje jen několik podobně výjimečných nástrojů v republice. V době svého vzniku byly jedinečné i svým rozsahem. Zřejmě odrážely bohatství tehdejších Jablonečanů,“ připomíná iniciátorka nadačního fondu a předsedkyně jeho správní rady s tím, že rekonstrukce tak obrovského nástroje bude také náležitě drahá. „Proto jsem založila Nadační fond Jablonecké varhany. To je první krok, ale ten sám o sobě nestačí. A tak se obracím na veřejnost - pomozte varhany zachránit pro další generace. Pokud se nepostaráme, varhany oněmí,“ vyzývá Irena Kreiselová.

Vložil: Markéta Vančová