Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mysteriózní viktoriánské město s Orlandem Bloomem, Spiderman, Paříž v roce 1940, to vše je pro filmaře Liberec

17.02.2019
Mysteriózní viktoriánské město s Orlandem Bloomem, Spiderman, Paříž v roce 1940, to vše je pro filmaře Liberec

Foto: Instagram

Popisek: Orlando Bloom odpočívá po prvním natáčecím dnu v Liberci

FOTO VIDEO Liberec loni přivítal filmaře sedmkrát, což je, jak sami uznáte, šťastné číslo… Filmová kancelář vznikla při statutárním městě Liberec v srpnu 2015. Funguje pod městským informačním centrem. Od počátku má dobře našlápnuto. O tom svědčí zvyšující se počet projektů, které má Liberec Film Office na svém kontě. V roce 2015 to byly tři projekty, v roce 2016 jedenáct a v roce 2017 šest. V loňském roce filmová kancelář spolupracovala na sedmi projektech. Pokusili jsme se o nich zjistit co nejvíce.

A jaké služby filmařům a domácím i zahraničním produkcím filmová kancelář nabízí? Už od počátku spolupráce je to pomoc s výběrem vhodných lokací. Také koordinuje komunikaci s úřadem a institucemi, které jsou v natáčení zainteresované. Pak k tomu patří koordinace natáčení a běžného chodu města tak, aby měl film co nejmenší negativní dopad na občany. „To konkrétně znamená řešení vhodného termínu uzavírek s odborem dopravy, vyvážení odpadů občanům z míst, ve kterých se natáčí, zásobování obchodů, informování občanů o natáčení a případných omezeních a tak dále,“ vyjmenovává vedoucí Filmové kanceláře Liberec Pavlína Sacherová.

Na podzim 2017 mohli Liberečané potkat ve svém městě filmovou hvězdu první kategorie, Orlando Blooma, jak jezdí na kole se svým milovaným pudlem (toho mimochodem ustavičně fotí a sdílí na svém Instagramu, kde se nevyskytují žádné ženy kromě filmových kolegyň, jen psík a Orlandův syn), foto Instagram

„Dále filmová kancelář pomáhá s ubytováním a zprostředkováním místních lidských zdrojů, to jsou například výzvy pro casting, pomocné práce u filmu. Stejně tak pořádá novinářské dny a věnuje se práci s novináři,“ uvádí tisková mluvčí radnice Jana Kodymová.

Zvyšování image města jako vyhledávané turistické destinace

Služby Liberec Film Office jsou poskytovány bezplatně. Je to především proto, že členové filmového štábu si umí všechna povolení a všechny náležitosti k filmu vyřídit sami. „Díky úzké spolupráci filmové kanceláře s realizačním týmem však získává město přehled o jednotlivých krocích, může filmařům pomoci v orientaci ve městě, může eliminovat případné krizové situace a především může s produkcí domlouvat benefity pro další propagaci města pomocí filmu – pozitivní PR, fotografie z natáčení, předpremiéry a podobně,“ dodává vedoucí Filmové kanceláře Liberec Pavlína Sacherová.

Orlando Bloom a Cara Delevingne (druhý zleva, herečka první zprava) s představiteli města na libereckém nádraží - radní mohou sebevíce tvrdit, že jim jde o pozitivní PR města, my jsme ale přesvědčeni, že byli na filmové hvězdy prostě zvědaví... Foto Liberec Film Office

„Filmová kancelář je z mého pohledu nejen příležitostí pro zvyšování image města jako vyhledávané turistické destinace, ale zejména pro zdejší obchodníky a živnostníky. Pobyt zahraničních produkcí je totiž velkým přínosem pro místní ekonomiku a tyto druhotné výnosy jsou významně vyšší než třeba přímé platby za pronájmy prostranství a budov. Chci tedy podporovat rozvoj filmové kanceláře například i o přímé finanční pobídky,“ náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

Sedm projektů roku 2018

Carnival Row s Orlandem Bloomem a Carou Delevingne

V březnu se v Liberci na vlakovém nádraží realizovalo dvoudenní natáčení ´Carnival Row´. To je mysteriózní seriál, ve kterém hrají v hlavní roli Orlando Bloom a Cara Delevingne. Děj osmidílného fantasy seriálu se točí okolo vyšetřování vraždy ve fiktivním neoviktoriánském městě, kde vedle sebe žijí lidé a mytická stvoření. Pronájem Pavilonu I v Masarykově ulici přinesl městu 40 000 korun. „Ohlasy na toto natáčení byly skvělé, Bloom i Delevingne patří k největším hvězdám showbyznysu,“ říká Pavlína Sacherová.

Orlando Bloom sdílel toto selfie z Liberecka na svém Instagramu

„Seriál se točil kompletně v Česku, měli jsme tu celkem 108 natáčecích dnů. Přípravy zabraly dalších pět měsíců, začaly už v květnu 2017. Ze 60 procent jsme točili v ateliérech, na pozemku barrandovských studií vyrostly kulisy fiktivního viktoriánského města a v ateliérech řada dekorací. Na jejich stavbě jsme zaměstnali kolem čtyř stovek řemeslníků. Točili jsme ale třeba i v Prachovských skalách, v Liberci, na zámcích Frýdlant a Krnsko,“ uvedl producent David Minkowski ze Stillking Featuresk, která zajišťovala výrobu první řady (osm epizod) série v Česku, pro web borovan.cz.

Stavba kulis - z Liberce vzniká mysteriózní viktoriánské město, foto Liberec Film Office

Spider-Man: Far from Home daroval městu půl mega jako poděkování

´Spider-Man: Far from Home´ se natáčel 13 dní. Celkově tu však filmaři strávili 21 dní. Byl nejnáročnějším projektem v historii filmové kanceláře. „Odhadovaný příjem do ekonomiky města je přibližně 30 milionů korun. V tom jsou nejen příjmy radnice, ale i dalších, a to za ubytování, pronájem služeb a komparz,“ uvádí mluvčí radnice Jana Kodymová s tím, že půl milionu korun dostalo město jako poděkování. „Filmový štáb také na své náklady zrestauroval kovové prvky Neptunovy kašny – trojzubec, kované florální okrasné prvky a také ulomený prst Neptuna. Rekonstrukce, včetně prací a dozorů, stála 200 000 Kč,“ doplnila Jana Kodymová.

Liberec hraje Prahu, foto Facebook

Scénář k snímku napsali Chris McKenna a Erik Sommers. Režíroval opět Jon Watts, který stojí i za předchozí sólovkou Spider-Mana - ´Spider-Man: Homecoming´. Podle dostupných informací by se měl vrátit Vulture v podání Michaela Keatona a v roli hlavního padoucha Mysteria se představí Jake Gyllenhaal.

Spiderman, Tom Holland, skáče po střechách jako vždy, foto YouTube / repro

Zajímavostí rozhodně je, že se děj bude odvíjet po událostech z kinohitu Avengers 4, kde umřelo mnoho hlavních postav, včetně našeho Spider-Mana, takže ho tvůrci budou muset nějak oživit. Děj filmu se odehrává v několika evropských městech, kam Peter Parker v podání Toma Hollanda vyrazil na školní výlet. V Česku se natáčelo v Praze a v Liberci na náměstí u radnice, kde tvůrci situovali scénu odehrávající na Pražském karnevalu světel.

Člověk v tísni dostal pro svůj charitativní spot vše zdarma

Jeden den strávili v Liberci tvůrci charitativního spotu pro organizaci Člověka v tísni. Bylo to 16. ledna 2018, spot se točil na náměstí Dr. E. Beneše a byl určen pro vyhlášení Ceny Gratias Tibi (cena se předává mladým lidem, kteří aktivně mění svět kolem sebe k lepšímu). Grafiku spotu tvořila Eliška Podzimková, doprovodnou píseň nazpívala kapela Zrní. „Město Liberec bylo partnerem projektu, logo bylo uvedeno v závěrečných titulcích. Protože se jednalo o akci s charitativním cílem, nebyl účtován zábor náměstí ani elektrický proud,“ vysvětluje David Pastva, vedoucí odboru cestovního ruchu, kultury a sportu.

Ve spotu hraje liberecká radnice, foto Liberec Film Office

Šifra mistra Spiegela sice spadá do Turnova, ale Liberec si zahrál také

Tak se jmenuje historický dokument, který produkoval Státní okresní archiv ve spolupráci se Severočeským muzeem Liberec. Protože se jednalo o edukativní formát, byl pronájem zasedací místnosti č. 209 v historické budově radnice poskytnut za tisíc korun. Natáčelo se 10. července 2018. A o co jde? „Členové sdružení Trutnov – město draka nepořádají každoročně pouze dračí slavnosti, ale jsou proslulí také svou neutuchající badatelskou činností související s dračí legendou o založení města i dalšími pozoruhodnými objevy, které bývají součástí ročenky O našich pokladech. Nyní přišli s objevem zásadního významu. Ten zpracovali do desetiminutového filmového dokumentu a nazvali ho Šifra mistra Spiegela. Jeho součástí je příležitostná útlá publikace. Filmový opus diváci v premiéře zhlédnou v Galerii Draka v souvislosti s Dny evropského dědictví, které se v Trutnově konají 8. září. A není to dokument ledajaký. Věnovaný je totiž trutnovskému lékárníkovi Heinrichu Spiegelovi, který měl lékárnu v domě číslo 23 na dnešním Krakonošově náměstí, kde v současné době sídlí Česká pojišťovna,“ popisuji Trutnovinky.cz .

Natáčení na liberecké radnici, foto Liberec Film Office

Heinrich Spiegel se narodil v roce 1873, se po studiu farmacie v roce 1902 usadil v Trutnově. Do zmíněného domu číslo 23 se přestěhoval v roce 1909. „V následujících desetiletích se aktivně zapojuje do místní politiky a společenského života. V roce 1917 byl členem městské rady a o dva roky později se stává členem obecního zastupitelstva. V roce 1919 kandidoval dokonce na starostu,“ píše se ve zmíněné publikaci… Dokument však reflektuje z badatelského hlediska i jinou než životopisnou zajímavost, a tou je hrobka na trutnovském hřbitově, kterou Spiegel pravděpodobně navrhnul a kde jsou pochovány jeho obě manželky. „Jeho jméno v hrobce uvedeno není. V pohřební knize je však záznam, že i on zde byl v roce 1943 pochován,“ stojí v brožuře k filmovému dokumentu. Otta Štemberku, předsedu sdružení Trutnov – město draka, již před lety upoutal strop hrobky. „Po smrti spoluzakladatele našeho sdružení Radka Doležala, jsme se s přáteli setkali na hřbitově a já jsem ten strop ukázal členovi sdružení Zdeňkovi Semerádovi. On celý ten příběh rozjel a začal se mu věnovat podrobně. Zjistil, že hrobka souvisí s domem, kde máme sklad,“ řekl nám Štemberka. V klenbě hrobky stojí socha vzkříšeného Krista s rozpřaženýma rukama s pohledem na podlahu hrobky. Symbolika stropu ve dvaceti čtvercových dílech odkazuje nejen k astrologickému zvířetníku, ale zastoupeny jsou také symboly planet.

Heinrich Spiegel s rodinou

„Tento zvláštní výběr, jeho uspořádání a koneckonců i velmi neobvyklé použití na stropě hrobky, dává tušit, že se jedná o záměr, který by mohl vyjadřovat nějaký odkaz či poselství svého tvůrce, jímž je osobnost předválečného Trutnova Heinricha Spiegela, lékárníka i rytíře zdejší pobočky spolku Schlaraffia,“ domnívají se po svém bádání trutnovští „draci“. Lékárník svoji oblibu v řeči symbolů uplatnil také na fasádě svého domu 23. „Při pohledu na návrhy výzdoby nás až zamrazilo. Znázorněné postavy v kápích totiž nápadně připomínají výjevy ze současnosti. Členové našeho spolku během dračích slavností se vždy před zahájením průvodu do podobných kápí na dvoře této bývalé lékárny převlékají,“ upozorňují členové sdružení. Nejzajímavější z dnešní fasády domu jsou však dva hadi pijící z poháru ve štítě objektu. Dokument toto všechno podrobně vysvětluje…

Hodinářova učně jsme již viděli – pohádka ozdobila vánoční program ČT

Liberec Film Office pro pohádku České televize ´Hodinářův učeň´ zajišťovala pomoc s castingem, pomáhala najít vhodnou lokaci pro natáčení interiérů v kostele, organizovala novinářský den a následně byla v roli mentora obce Horní Řasnice, ve které se natáčely scény svatby v kostele. Jeden natáčení den strávili filmaři v České Kamenici (Panská skála) a jeden natáčecí den v Horní Řasnici (kostel Neposkvrněného početí Panny Marie).

Scéna z pohádky, která se natáčela v České Kamenici u Panské skály, foto ČT

Natáčení pohádky Hodinářův učeň začalo na konci srpna na Panské skále u Kamenického Šenova. Pro vytvoření pohádkové atmosféry si tvůrci vybrali kromě Panské skály například Luční boudu v Krkonoších, zámek v Uherčicích u Znojma nebo Mikulov a jihomoravské Podyjí… Pohádku napsala a režírovala režisérka Jitka Rudolfová a v hlavních rolích se zde objevily hvězdy  - Viktor Preiss, Jaroslav Plesl, Václav Neužil, Jana Plodková, Jakub Žáček, Pavlína Štorková, Eva Bándor či Miroslav Krobot. Ústřední mladou dvojici hrají Michal Balcar a slovenská herečka Dana Droppová. Stejně jako v mnoha jiných pohádkách i v nově filmovaném příběhu se utká zlo s dobrem. Nad kolébkou novorozeného Urbana stojí tři sudičky: dobří duchové osudu Rodovít a Rodovoj, vedle nich pak zlá sudička Lichoradka. Zatímco Rodovít s Rodovojem mluví o bohatství a lásce, Lichoradka o chudobě a nekonečných strastech… 

Další scéna v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Horní Řasnici, foto Liberec Film Office

Další HBO, další seriál a opět úspěšný Ivan Zachariáš

Náměstí Pod Branou je další, velmi oblíbenou lokací filmařů. Na jeden den nalákal také tvůrce nového kriminálního seriálu HBO, který pod vedením Ivana Zachariáše (spolu s Alicí Nellis natočili veleúspěšnou minisérii Pustina, též pro HBO) v Liberci natáčela produkční společnost ETANP. Seriál nese název ´Bez Vědomí´. Zábor veřejného prostranství na náměstí Pod Branou byl vyčíslen přibližně na 15 000 Kč… Jde o   špionážní drama, zasazené do konce osmdesátých let v Čechách a Anglii, natáčí se 85 dní v lokacích v ČR a Londýně.

První fotografie z natáčení: zleva producentka HBO Europe Tereza Polachová, kameraman Jan Velický, režisér Ivan Zachariáš a producent Etamp Film Jan Bílek, foto HBO

V čele mezinárodního obsazení se v hlavní roli představí herečka Táňa Pauhofová, pro níž jde po první řadě Terapie a historické minisérii Hořící keř již o třetí spolupráci s HBO Europe. Scénář šestidílné minisérie napsal debutující scenárista Ondřej Gabriel, do režisérského křesla usedl Ivan Zachariáš. O čem seriál bude? Podzim 1989. Sovětské impérium ve východní Evropě se otřásá v základech. Ve vzduchu visí změna. Neví se však, kdy přijde a jakou podobu bude mít. Profesionální houslistka Marie a její politicky aktivní manžel Viktor se po dvanácti letech londýnského exilu vracejí do Prahy. Rodinná návštěva se však brzy mění v drama. Marie skončí v nemocnici a když se probere z bezvědomí, její manžel je pryč a nikdo neví, kam zmizel.

V hlavní roli se představí herečka Táňa Pauhofová, foto HBO

Obří historický seriál z období druhé světové války pro BBC

´World on Fire´ je sedmým počinem filmové produkce v Liberci v roce 2018. Ve dnech 9. a 10. prosince se Liberec přenesl do doby druhé světové války, a to pro historický seriál pro BBC mapující první tři roky této války.  Podle informací filmařů vyšel rozpočet jednoho natáčecího dne v Liberci na 491 000 Kč (pronájem Kavárny Pošta, Divadla F. X. Šaldy, zábory veřejného prostranství a pronájem parkovacích ploch).

Po celém Liberci na podzim zavlály nacistické vlajky, foto město Liberec

Snímek ´World on Fire´ je drama vyprávějící příběh druhé světové války prostřednictvím životů obyčejných lidí ze všech stran tohoto globálního konfliktu - Británie, Polska, Francie, Německa a Spojených států. První série sedmi epizod vypráví příběh prvního roku války, počínaje invazí do Polska v září 1939 a končí bitvou u Británie. Žatec se pro potřeby filmu například proměnil ve válečný Gdaňsk a Varšavu, Liberec pak dokonce Paříž, Berlín a jedno menší polské město.

Po celém Liberci na podzim zavlály nacistické vlajky, foto město Liberec

„´World on Fire´ vypráví skryté příběhy obyčejných lidí, kteří formovali náš svět. Příběhy o loajalitě a brutalitě, odvaze a strachu, nadějích, příbězích o lásce a ztrátě, nadějích a snech utvářených v mimořádných dobách,“ popisuje snímek britský dramatik a scénárista Peter Bowker. V sedmi-sériovém snímku o šedesáti dílech si zahraje oscarová herečka Helen Hunt (Trosečník, Lepší už to nebude), Sean Bean (Pán prstenů, Hra o trůny) nebo také Lesley Manville (Nit z přízraků, Zloba - Královna černé magie, Teorie všeho).

Po celém Liberci na podzim zavlály nacistické vlajky, foto město Liberec

 

... možná dorazí i Michael Fassbender 

Pro letošní rok má filmová kancelář už domluveno natáčení v březnu, květnu a červenci. „Již nyní můžeme prozradit, že v březnu do Liberce zavítá projekt Atlantic Crossing, který se bude v České republice natáčet asi půl roku a v Liberci si tvůrci vybrali hned několik míst,“ dodává Pavlína Sacherová. Zjistili jsme, že půjde o seriál z období druhé světové války, kde v hlavní roli bude norská korunní princezna Martha. Ve skandinávské produkci si zahraje i současná hollywoodská hvězda první velikosti Michael Fassbender (mladý Magneto v X-menech, Hanebný pancharti). Liberec Film Office získala dotaci od Státního fondu kinematografie na „Zkvalitnění propagace služeb Liberec Film Office“. „V rámci této dotace vzniká nová webová prezentace, která bude propagovat liberecký kraj jako ideální filmovou lokaci. V rámci projektu je pořizováno 40 virtuálních prohlídek objektů, 2 časosběrná videa a 2 spoty realizované pomocí dronu,“ uzavírá vedoucí odboru David Pastva.

Liberec v hlavní (nebo i vedlejší roli) – jaké filmy se tu natáčely

Dědeček automobil (1956)

Blbec z Xeenemünde (1962)

Pět holek na krku (1967)

Touha Sherlocka Holmese (1971)

Smrt si vybírá (1972)

Kalamita (1981)

Jára Cimrman ležící spící (1983)

My všichni školou povinní (1984)

Cirkus Humberto (1988)

Člověk proti zkáze (1989)

Dobrodružství kriminalistiky (1989)

Jára Cimrman ležící spící (1983)

Dobrodružství kriminalistiky (1989)

Maigret (1991)

Prima sezóna (1994)

Rok ďábla (2002)

Hitler: Vzestup zla (Hitler: The Rise of Evil, 2003)

Ruth to vidí jinak (2004)

Krev zmizelého (2005)

Obsluhoval jsem anglického krále (2006)

Grandhotel (2006)

V hlavních rolích Ondříčkova Grandhotelu je Marek Taclík, Klára Issová a hotel na vrcholku Ještědu

3 sezóny v pekle (2009)

Vraždy z lásky (2012)

Líbánky (2013)

Poslední cyklista (2014)

The Last Visa (2015)

Tenkrát v ráji (2015)

Vložil: Markéta Vančová