Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Výmluv už bylo dost! Čechy zlobí dvojí kvalita potravin. Na dlouhé cestě byl teď učiněn první krok

30.01.2019
Výmluv už bylo dost! Čechy zlobí dvojí kvalita potravin. Na dlouhé cestě byl teď učiněn první krok

Foto: Facebook

Popisek: Německý supermarket. Za jejich ceny a v jejich kvalitě bychom chtěli nakupovat také

Zdá se, že Čechům dochází trpělivost nad dvojí kvalitou potravin, která je v zemích Evropské unie nyní běžná. A protože nenacházejí podporu u politiků, kteří by tvrdě vyžadovali nápravu, hledají cesty, jak si pomoci sami. S výjimkou dvou europoslankyň, Věry Jourové za ANO a Olgy Sehnalové za ČSSD, té obzvlášť – Sehnalová kauzu pojala jako své křížové tažení… Jedním z podnikatelských nápadů, který se objevil v posledních dnech, se zaměřuje na dovážkovou službu zboží z Německa.

Podnikat se dá různými způsoby – vždy je důležitý nápad, který zaplní nějakou mezeru na trhu. Právě takový se zrodil v hlavě jednoho podnikatele, na Facebooku se představuje jako Robert. V případě projevení zájmu však s každým potenciálním zákazníkem komunikuje i prostřednictvím telefonu. A jak se zdá, zákazníci na jeho nabídku slyší v poměrně velké míře. Jak by ne. S kvalitou drogistického a potravinářského zboží, které nabízejí naše supermarkety, navíc za často vyšší ceny než v Německu, je nespokojeno stále víc Čechů. Náprava je přitom v nedohlednu.

Pan Robert jezdí dvakrát do měsíce

„Už máte také dost jídla plné chemie? Už máte také dost vysokých cen? Už máte také dost předražené drogerie? Tak jsme tu všichni správně, rozhodl jsem se vám nabídnout dovoz nákupu z Německa až k vašim dveřím. Jezdím 2x do měsíce,“ uvedl před několika dny na sociální síti výše jmenovaný Robert. Zájem o jeho služby se okamžitě zvedl obrovský. A to i přesto, že při menší rešerši zjistíte, že podobnou službu s dovážkou z Německa až do domu (zatím většinou pouze v Praze a okolí) nabízí již více podnikatelů, jeden už přímo online. Navíc, obyvatelé Libereckého, Ústeckého, Karlovarského i Jihočeského kraje si do toho Německa, přesněji do nejbližšího přeshraničního supermarketu, snadno zajedou – a také to dělají. Do jaké míry se dovážka z Německa rozšíří, se dá těžko odhadovat, každopádně pro českou stranu by to měla být alarmující zpráva. Zpráva o tom, že je třeba nevýhodnou a nedůstojnou pozici České republiky urychleně napravit.

Testy potvrzují, že nakupujeme nekvalitní věci za víc peněz

Časopis dTest vloni v půlce května zveřejnil výsledky svého nejnovějšího průzkumu kvality potravin. Ač zvolená metodika byla jiná než u testů, které se běžně provádějí na půdách výzkumných institucí, výsledek byl obdobný jako u už dříve zveřejněných studií. V Česku, potažmo v zemích bývalého východního bloku si kupujeme potraviny horší kvality, zato za ně ale často platíme o dost víc peněz.

Testování potravin ukázalo, a to nejednou, dvojí kvalitu - potraviny ve ´starých´ evropských zemích jsou prostě lepší, než v těch ´nových´, ilustrační foto

„I nejlevnější položky nakoupené v Německu a Rakousku mají kvalitní složení. Naproti tomu obdobné výrobky koupené v Česku, na Slovensku a v Polsku mají problémy s přítomností nadbytečných přídatných látek a s nižším obsahem nebo kvalitou hlavních surovin,” uvedla tehdy šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová.

Časopis se ve srovnání zaměřil na nejlevnější potraviny, které nakupoval v řetězcích v Německu, Rakousku, Slovensku, Polsku a v Česku. Nejhorší potravinu hned u pěti případů našel bohužel právě v Česku. Toastový chléb na našem trhu neměl ani gram másla, vaječné těstoviny obsahovaly nejméně žloutku, v dětské ovocné přesnídávce byl nejnižší podíl ovoce a nejvíc cukru a papírové kapesníčky měly o vrstvu méně než kdekoliv jinde. Do očí bijící bylo i složení konzerv.

Řetězce i výrobci mají své pečlivě vykonstruované výmluvy

V evropských institucích sice přece jen už řadu měsíců sílí snahy o sjednocení kvality potravin na evropském trhu. Promítly se dokonce i do nové směrnice Evropské komise. Celá problematika se úzce týká i českého prostředí, kde se doposud stále vyskytovaly produkty nižší kvality, než je tomu v západních zemích. Jde přitom už o dlouhodobý jev, kterému zpočátku nikdo nedával však velkou váhu. Zaznamenatelný byl ale už od poloviny 90. let, kdy na český trh vstoupily zahraniční obchodní řetězce. Aby získaly co nejvíce zákazníků, snažily se lákat na co nejnižší ceny.

A právě tím řetězce odůvodňují fakt, proč je u nás výsledná kvalita některých potravin nižší než v sousedních zemích. Požadavku řetězců na co nejnižší cenu se následně pak samozřejmě snaží vyhovět nadnárodní výrobci a spolu se snižováním nákladů tak klesá i kvalita konečného výrobku. Stává se pak, že někteří z výrobců tento jev obhajují údajnými specifickými chutěmi českých spotřebitelů. To je ovšem cílený nesmysl - ačkoliv je možné, že určité chutě preferujeme více, rozhodně by to nemělo to souviset s horší kvalitou výrobku.

Dobrá zpráva na závěr

„Schváleno! Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů právě přijal kompromisní návrh Olgy Sehnalové, který zakazuje dvojí kvalitu a požaduje JASNÉ označení výrobků,“ raduje se europoslankyně, která se na tento problém zaměřila a dne 22. ledna zaznamenala nepominutelný úspěch. 

Olga Sehnalová (na snímku třetí zleva), velká bojovnice proti dvojí kvalitě potravin, na půdě Evropského parlamentu, foto Facebook

O co přesně jde? Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů Evropského parlamentu přijal výsledným hlasováním 37 pro, 1 proti, 1 se zdrželo svoji pozici k legislativnímu návrhu pro lepší vymáhání a modernizaci pravidel EU na ochranu spotřebitele. Součástí tohoto balíčku je také revize směrnice o nekalých obchodních praktikách. Jedním z ustanovení v této směrnici má být rozšíření tzv. černé listiny nekalých praktik, které jsou zakázány za všech okolností, o dvojí kvalitu značkových výrobků. Autorkou příslušného pozměňovacího návrhu je česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která byla rovněž předkladatelkou usnesení Evropského parlamentu, které pro výsledek hlasování vydláždilo cestu. K přijatému návrhu se ještě musí vyslovit jednotlivé státy EU.

„Dnes jsem napsala další pomyslnou kapitolu do knihy, kterou píšu od roku 2011 ke dvojí kvalitě výrobků. Evropský parlament chce na základě mého textu zakázat rozdílné složení značkových výrobků, které se tváří stejně, ale ve skutečnosti se liší. Zákazník o tom často nemá ani páru. To se ale má změnit, přitvrdila jsem návrh české komisařky Jourové, nechci složité dokazování, co je a není dvojí kvalita, výmluv už bylo dost. K happyendu chybí, aby s dvojí kvalitou chtěly skoncovat i členské státy. Jsem připravena dotáhnout svůj boj až do konce,“ doplnila k hlasování Olga Sehnalová.

Vložil: Alena Hechtová