Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je holt zima… Liberecko zasypal sníh, ale poslední silnici na Smědavu otevírají v poledne. V Jablonci ho mají již přes metr

10.01.2019
Je holt zima… Liberecko zasypal sníh, ale poslední silnici na Smědavu otevírají v poledne. V Jablonci ho mají již přes metr

Autor: Město Jablonec nad Nisou

Popisek: Jablonec nad Nisou vyhlásil kalamitní opatření 1. stupně

Pavel Pospíšil z Krajské správy silnic Libereckého kraje se na dotazy Krajských listů.cz jen smál. „Bez problémů. Od dvanácti hodin se otevírá silnice Desná – Harrachov pro kamionovou dopravu. Jediný problém, který teď řešíme, je silnice na Smědavu z Bílého Potoka, je to tam zafoukaný, pluhuje to fréza, aby to prorazila,“ řekl nám. „Má padat podstatně míň sněhu, nebude to žádný nadstandartní stav. Je zima, to nejhorší, ty dva dny, jsme přečkali a jsme na to připraveni. Nic nás nemůže překvapit, jen ty řidiče,“ dodal.

Jablonec nad Nisou ale vyhlásil ve čtvrtek před devátou hodinou ráno kalamitní opatření 1. stupně. Shodli se na tom zástupci města, technických služeb, policie, provozovatele MHD i hasičů. Důvodem je neustávající sněžení a komplikace s dodržováním časových lhůt při odklízení sněhu. Problematická situace je zejména na chodnících a na sídlištích.

Předpověď počasí pro Liberecko

V noci na pátek bude oblačno až zataženo, k ránu ojediněle až polojasno; místy zejména pod 350 m n.m. náledí. Zpočátku místy, postupně ojediněle sněžení nebo sněhové přeháňky. Nejnižší noční teploty -4 až -7 °C, při protrhané oblačnosti kolem -9 °C, na horách -7 až -10 °C. V pátek se čeká zpočátku převážně oblačno, ojediněle sněhové přeháňky. Během dne od severozápadu zataženo a odpoledne postupně na většině území sněžení. Nejvyšší denní teploty -3 až 0 °C, na horách -5 až -2 °C, ve večerních hodinách. O víkendu bude na Liberecko proudit vlhký a teplejší vzduch od severozápadu. V sobotu večer počasí ovlivní teplá fronta a během neděle další teplá fronta. V sobotu se očekává převážně zataženo, občas déšť, zpočátku nad 350 m n.m. postupně nad 500 m n.m. srážky smíšené nebo sněhové. Večer srážky četnější. Nejnižší noční teploty +1 až -3 °C. Nejvyšší denní teploty 0 až +3 °C. Nad 700 m n.m. předpovídá ČHMÚ tvorbu sněhových jazyků, ojediněle i závějí… V neděli bude převážně zataženo, občas déšť, zpočátku nad 500 m n.m. postupně nad 800 m n.m. srážky smíšené nebo sněhové. Odpoledne a večer srážky trvalejší. Na horách vydatnější. Nejnižší noční teploty +3 až -1 °C. Nejvyšší denní teploty +2 až +6 °C. Mírný jihozápadní až západní vítr 3 až 7 m/s. V nejvyšších polohách hor lze očekávat kolem 20 cm nového sněhu.


Za posledních 24 hodin v Jablonci nad Nisou napadlo 27 cm sněhu. Od začátku zimního období je to celkem 130 cm. Silnice 1. třídy jsou sjízdné v plném rozsahu, na silnicích nižších tříd jsou zúžené průjezdní profily, zavalené jsou chodníky a kritická situace je na sídlištích, jejichž úklid komplikují zaparkovaná auta. „Kalamitní opatření vyhlašujeme zejména z toho důvodu, že za současné situace není možné dodržet časové lhůty schválené plánem zimní údržby na aktuální období,“ vysvětluje náměstek primátora města Jakub Chuchlík. Komise zimní údržby, která rozhodla o vyhlášení kalamitního opatření, se sejde znovu v pondělí 14. ledna ráno.

Za posledních 24 hodin v Jablonci napadlo 27 cm sněhu, foto Jablonec nad Nisou

Údržba není zadarmo

„Náklady na jeden den zimní údržby při aktuální situaci jsou až půl milionu korun,“ říká náměstek pro ekonomiku Štěpán Matek. „Náklady rostou zejména kvůli odvozům sněhu z ulic a chodníků, je ale nutné zajistit bezpečný průjezd a průchod městem,“ dodává Matek. V současné situaci je nutné odklidit sníh zejména z chodníků, aby mohli lidé bezpečně procházet a nevstupovali do vozovky.

V terénu jsou kromě techniky i všichni pracovníci technických služeb, foto Jablonec nad Nisou

I podle plukovníka Pavla Langra, vedoucího územního odboru Policie ČR v Jablonci nad Nisou je důležité zejména umožnit bezpečný průchod chodců, dopravní situaci jako takovou za kritickou zatím nepovažuje. Práce úklidové technice komplikují zaparkovaná auta na sídlištích a na okrajích vozovek. Jejich objížděním vznikají bariéry, které dále zužují průjezdní profily. „S platností od dnešního dne vypínáme parkovací automaty na placených parkovištích na území města, abychom vytvořili podmínky pro uvolnění parkovacích míst na vozovkách a mohli je uklidit,“ říká Pavel Kozák, z technického odboru magistrátu města. V nutných případech se auta, která neoprávněně parkují a brání zimní údržbě, ve spolupráci s Policií ČR odtáhnou.

Zimní údržbu v Jablonci zajišťují Technické služby, v provozuje veškerá technika čítající 31 kusů malých i velkých strojů – pluhy, frézy, sypače, nakladače aj. Pro posílení odvozů sněhu si budou technické služby najímat subdodavatele – nákladní auta a nakladače. Sněhová ´deponie´, tj. místo, kam se sníh sváží, je jako tradičně v prostoru za Městskou halou v ulici U Přehrady. V terénu jsou kromě techniky i všichni  pracovníci technických služeb a také téměř šedesátka pracovníků veřejně prospěšných prací s hrably a lopatami. Pomoc městu nabídla i věznice Rýnovice aktuálně v počtu šesti osob ve výkonu trestu. Veškeré práce v ulicích koordinuje dispečink zimní údržby TSJ s. r. o., který je v provozu 24 hodin denně.

Vložil: Markéta Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace