Smutní rodiče. Pár vzácných lvů berberských přišel o mláďata, již podruhé. Co odhalila pitva?
08.01.2019
Foto: Zoo Liberec
Popisek: Smutní rodiče přišli o lvíčátka již podruhé
Necelé tři týdny se liberecká Zoo spolu s návštěvníky radovala z dvou mláďat v přírodě již vyhubených lvů berberských, kteří přišli na svět v noci ze 13. na 14. prosince 2018. První lednový týden obě mláďata bohužel náhle uhynula.
Přestože je lvice Shani mladá a nezkušená matka, odchov probíhal po celou dobu standardně a samice se o mláďata vzorně starala. Lví rodina byla neustále pod dohledem chovatelů, kteří jejich stav pravidelně kontrolovali prostřednictvím kamer umístěných ve výběhu. „Chování samice ani obou mláďat nevykazovalo žádné nestandardní projevy, a tak jsme neměli žádný důvod k pochybnostem. Lvice přišla o mláďata náhle, bez předchozích varovných signálů“, vysvětlil zoolog Luboš Melichar.
Lvice Shani ztratila mléko
Z výsledků následného pitevního rozboru vyplývá, že příčinou neúspěšného odchovu mohla být náhlá ztráta mateřského mléka u lvice. Důvod, který k zastavení laktace vedl, ale zůstává pro pracovníky Zoo prozatím neznámý. „Příčin mohlo být několik. Aktuálně znovu podrobně analyzujeme kamerové záznamy a celý průběh odchovu i následný vývoj konzultujeme s veterináři i zkušenými odborníky z jiných Zoo“, dodal Melichar. Pro Krajské listy.cz ale Zoo potvrdila, že pitva, která proběhla a její patologické výsledky potvrzují úhyn v důsledku nedostatku mléka.
Lví pár vypadá velmi zamilovaně - takže šance na další potomky je vysoká. Foto Zoo Liberec / Jiří Mikoláš
„Smutné to je a o to smutnější, že jste je nedokázali zachránit... Mohli jste je odebrat a odchovat, vykrmit sami, což se i běžně dělá, tudíž se i domnívám že tady mohlo i dojít k pochybení v postupu a přístupu ošetřovatelů...Velká škoda!“ napsala na Facebooku liberecké Zoo Markéta Jakubská. Zoo Liberec odpověděla, a to velmi pádně: „Ano je to smutné, ale to je příroda. Nebyl absolutně důvod zasahovat do chovu. Umělý odchov by byla pouze medvědí služba, kterou již moderní zoologické zahrady nedělají. Ošetřovatelé ani zoologové nenesou absolutně žádnou vinu. O jejich dobré práci a profesionálním přístupu nejsou žádné pochybnosti.“ Zoo při té příležitosti připomněla zásadu, jíž se řídí – nechovat ´zvířecí mrzáky´.
Krmení, hlazení a přímý kontakt s mláďaty šelem i všech ohrožených druhů zvířat možný není v žádné respektované zoologické zahradě, protože tím ve většině případů dochází k týrání těchto jedinců. Aby si návštěvník mohl tygře či lvíče pochovat, je nutné ho již po porodu odstavit od matky a uměle odkrmovat na lahvi, aby si zvyklo na lidi a ztratilo své zvířecí návyky a instinkty. Z takových jedinců se tak stávají „zvířecí mrzáci“, které již nelze v budoucnu zařadit do chovu. Zvíře tak v lepším případě stráví osamělý život, protože v dospělosti se stává pro svého „páníčka“ nebezpečným a ostatní zvířecí jedinci stejného druhu ho do své smečky již nikdy nepřijmou. Uměle odchovaný jedinec nemá totiž žádné přirozené sociální návyky svého druhu, a tak by se stal nenáviděným cizincem ve vlastní zvířecí skupině.
|
Silvestrovské rachejtle za to pravděpodobně nenesou vinu
Olga Marie Bednaříková se na Facebooku ptá: „Nemohla matka lvice přijít o mléko stresem z toho randálu o silvestrovské noci?“ „Z kamerových záznamů není patrná změna chování během silvestrovské noci - tedy nepředpokládáme, že by toto byl důvod ztráty mateřského mléka,“ odpověděli z liberecké Zoo.
Útěchou je, že samice získala nové mateřské zkušenosti, které v budoucnu mohou pomoci k úspěšnému přirozenému odchovu. „Lví pár nám alespoň dokázal, že je schopný produkovat životaschopná mláďata. Pevně věříme, že se dalších lvíčat opět dočkáme a podaří se nám posílit populaci lvů berberských na světě. Ti na naší planetě přežívají už jen díky koordinovanému chovu v zoologických zahradách“, dodává ředitel David Nejedlo s tím, že bohužel není schopen předpovídat, kdy k tomu dojde. „Vše necháváme na přírodě,“ zakončila liberecká Zoo pro Krajské listy.cz.
Chovný pár má zahrada od konce roku 2016 a samice rodila podruhé. Také předchozí čtyři lvíčata uhynula. Byla zdravá, ale lvice je nedokázala od počátku nakrmit, čili je zde vidět zlepšení, byť malé. V současné době chová a úspěšně rozmnožuje tento vzácný poddruh lva Zoo Olomouc. A právě z této zahrady pochází otec – pětiletý lev Terry, který se stal ozdobou Zoo Liberec na jaře roku 2015. Přicestoval spolu se svým bratrem Bastym. Ten však na začátku roku 2017 odcestoval do zoologické zahrady ve Francii a vystřídala ho mladá lvice, dnes tříletá Shani z Parc Zoologique v Paříži. Ta je dosud neúspěšnou matkou, ale Liberečané, kteří svou Zoo milují, doufají, že napříště již lvíčátka přežijí.
Vložil: Markéta Vančová