Turnov má raritu – knihovnu na nádraží. Považuje si jí nejen radnice, ale i její kmotr, herec Tomáš Hanák
05.12.2018
Foto: Město Turnov
Popisek: Knihovní pobočka na nádraží bude v provozu každý všední den
FOTOGALERIE Turnov se může pochlubit jako první v České republice knihovnou, která vznikla v prostorách nádražní budovy. Nová pobočka Městské knihovny Antonína Marka Turnov byla v pondělí 3. prosince odpoledne slavnostně otevřena veřejnosti.
Kmotrem otevření se stal herec, moderátor, milovník vlaků a nádraží Tomáš Hanák. Jak sdělil, do Turnova ho přilákala nejen nově zrekonstruovaná budova nádraží, ale knihovna jako taková. Když jde totiž kolem knihovny a vidí, že se tam svítí a jsou tam lidé, alespoň na chvíli zmizí jeho skepse, že lidé nečtou. S humorem dodal, že tou poslední věcí, co ho do Turnova přivedlo, byl raut.
V prosinci je registrace zdarma
Coby kmotr nové pobočky předal knihovně dárek, a to knihu svých fejetonů s věnováním. Právě tato kniha by prý mohla nalákat další čtenáře… Otevření se zúčastnilo také vedení turnovské radnice. Starosta města Tomáš Hocke popřál novému místu, aby bylo nejen knihovnou, ale lokalitou pro setkávání Turnováků bydlících za Jizerou. „Věřím, že knihovna vyžije svůj potenciál, který má, a třeba večer nebo brzo ráno bude ožívat akcemi,“ dodal s tím, že tamní místo skýtá řadu výhod.
Knihovní pobočka na nádraží bude v provozu každý všední den, během celého prosince zde bude registrace pro nové čtenáře zdarma. „Od ledna roku 2019 plánujeme rozšířit kulturně-vzdělávací aktivity. Tím myslíme zejména přednášky jak cestopisného charakteru, tak i historického – regionálního, pohádkové podvečery pro rodiny s dětmi, ale také chceme zkusit nový projekt s názvem spisovatelé na nádraží,“ přiblížil Jaroslav Kříž, ředitel Městské knihovny Antonína Marka Turnov.
Vybavení nové knihovny (patro, nábytek) stálo 699 tisíc korun a knihovna tyto finance získala od města Turnov do svého rozpočtu na začátku roku.
Tomáš Hanák a jeho nádražka
A proč vlastně si turnovští vybrali za kmotra právě Tomáše Hanáka? Protože slavný herec již několik let provozuje krásnou nádražku v Nižboru. Přestože dal vloni na jaře mnoho rozhovorů s tím, že s nádražkou končí, protože podnikatelské prostředí zde není nápomocné, ale právě naopak, přímo toxické. Zjistili jsme ale, že si to nakonec naštěstí rozmyslel a kouzelnou nádražní restauraci, která má přes zimu tradičně zavřeno, na jaře opět otevře.
Před pár lety to byl chátrající dřevěný železniční sklad z roku 1876. Tomáš Hanák se jej rozhodl zachránit a proměnit v nádražní hospodu. Po moři administrativních bitev, tekoucích nervů, s pomocí architektů studia Break Point, vznikl objekt, nabízející posezení nejen v původních vagonových kupé v lokále, ale i na nákladových rampách, v salonku starého vagonu či na prosluněném perónu před ním. Odevšad je možné obdivovat panorama protějšího zámku, anebo ostře sledovat motoráky od Berouna či Rakovníka. A pokud se vám nebude chtít domů, můžete přespat ve služebním oddílu vagonu z r. 1948. Hanák společně s nižborským řemeslníkem Janem Janovským dbali na to, aby maximum původního bylo zachováno, materiály hledali na šrotištích či zdevastovaných nádražích. Na stránkách tohoto ojedinělého gastronomicko – kulturního podniku se píše: „Malá velká rada - přijeďte ve všední den, nejlépe mimo sezónu. O prázdninách či víkendech bývá plno a kouzlo Zastávky se trochu ztrácí.“
|
Vložil: Markéta Vančová