Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chudák služebnictvo musí narychlo připravit Vánoce pro Františka Clam-Gallase… Adventní program na Lemberku a dalších libereckých hradech a zámcích

22.11.2018
Chudák služebnictvo musí narychlo připravit Vánoce pro Františka Clam-Gallase… Adventní program na Lemberku a dalších libereckých hradech a zámcích

Autor: Národní památkový úřad

Popisek: Adventní program na zámku Lemberk

I v letošním roce si pro své návštěvníky kasteláni hradů a zámků v Libereckém kraji připravili programy v adventní čas. Přijměte pozvání a vychutnejte si předvánoční čas při poslechu vánočně laděných interiérů.

„Advent by měl být časem zklidnění, zamyšlení, setkávání se s blízkými a přáteli. Snažím se v posledních letech právě tak tuto krásnou dobu trávit. S rodinou jsme si dávno řekli, že je pro nás nejcennější právě společně strávený čas a ne záplava dárků, za kterými bychom se měli v předvánočním čase honit. Dopřát si výlet na některý z hradů a zámků, které mají adventní program, bude určitě pro mnohé rodiny příjemnou příležitostí, jak společně prožít některý z adventních dnů,“ říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Vánočně vyzdobené interiéry zámku Frýdlant, foto NPÚ

Státní hrad a zámek Frýdlant

Speciální adventní prohlídky reprezentativních prostor zámku Frýdlant s vánoční výzdobou se budou konat 8. a 9. prosince. Přijďte si zazpívat vánoční koledy a podívat se, jak se Vánoce slavily na zámku. Slavnostně vyzdobené interiéry vás přesunou k hraběcímu štědrovečernímu stolu.

Státní hrad Grabštejn

V sobotu 1. prosince v rámci Vánoc na Grabštejně si s kostýmovanými průvodci můžete připomenout vánoční zvyky a obyčeje, prohlédnout vyzdobené interiéry a načerpat adventní atmosféru. Vše podpoří stánky občerstvením i cukrovím a také s drobnými dárečky a suvenýry.  Po celý den budou probíhat adventní dílničky, kde si můžete vyrobit např. renesanční vánoční betlém, adventní přáníčko, zimní zapichovátko, vánoční ozdobu a ozdobit domácí perníček.

Vánočně vyzdobené interiéry hradu Grabštejn, foto NPÚ

Adventní prohlídky Grabštejna pak návštěvníky zavedou nejen do hradních interiérů vybavených mobiliářem z 16. až 20. století, ale budete moci načerpat i vánoční atmosféru v kapli svaté Barbory, skvostu renesanční architektury. Prohlídky se konají v neděli 2. prosince, o víkendech 8. a 9. prosince či 15. a 16. prosince.

Státní zámek Lemberk

V rámci vánoční hrané prohlídky aneb Nové zvyky nové republiky se budete moci obeznámit s nelehkou situací služebnictva na Lemberku, které se musí rychle připravit na nečekanou návštěvu Františka Clam-Gallase a celé jeho rodiny během vánočních svátků. Služebnictvo, kterému chybí potřebný personál, zázemí a zkušenosti má před sebou opravdu složitý úkol. Ve dnech 1. nebo 2. prosince se dozvíte, jak vše dopadlo.

O víkendu 8. a 9. prosince si můžete prohlídnout nejen vánočně vyzdobené clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple, ale uvidíte i ukázku vánočního slavení a zvyků šlechty obohacenou v sobotu 8. 12. o příchod Mikuláše, andělů a čertů.

Na zámku Lemberk uvidíte ukázky vánočního slavení a zvyků šlechty, foto NPÚ

Prohlídku nejen vánočně vyzdobené clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple, ale uvidíte i ukázku vánočního slavení a zvyků šlechty můžete zažít ještě i v sobotu 15. 12. 2018. V neděli 16. prosince příjemně zakončí návštěvnickou sezónu na zámku Lemberk komorní smíšený pěvecký sbor Canzonetta pod vedením sbormistra Radomíra Starého.

Státní zámek Sychrov

Jako každý rok i letos proběhnou na státním zámku Sychrov tradiční trhy spojené s ukázkami řemesel, prodejem tradičního zboží a bohatým programem pro děti i dospělé. Vánoční atmosféru umocní i betlém v nádvoří. Novinkou kromě prodloužené sobotní otevírací doby tržiště do 18:00 je možnost dětských „čertovských“ prohlídek po oba dny 1. a 2. 12. I o tomto víkendu je možné absolvovat prohlídku vánočně vyzdobeného zámku.

Vánoční výzdoba na zámku Sychrov, foto NPÚ

Státní zámek Zákupy

Tradiční adventní prohlídky zámku Zákupy se letos odehrají v rámci nové prohlídkové trasy, tzn. v bytě lesního rady Ing. Josefa Mati z doby první republiky. Prohlídka zařízeného bytu z doby první republiky s výkladem průvodce neopomene také výklad o vánočních zvycích, nebude chybět vánoční výzdoba, ozdobené vánoční stromy či štědrovečerní tabule s nadílkou. Součástí prohlídky, která bude probíhat od 24. listopadu do 16. prosince vždy v sobotu a neděli bude rovněž vánočně vyzdobená kaple sv. Františka z Assisi.

Vánoční výzdoba na zámku Zákupy, foto NPÚ

Na adventní koncert s krátkou večerní prohlídkou nově zpřístupněného bytu z doby první republiky zve v sobotu 15. prosince státní zámek Zákupy. Koncert s názvem „Poslán jest od Boha anděl…“ se uskuteční ve vytápěném koncertním sále císaře Josefa II. v přízemí zámku. Po jeho skončení proběhne krátká večerní prohlídka nově zpřístupněného bytu vrchního lesního rady v 1. patře zámku s vánoční výzdobou.  Na programu jsou skladby světoznámých hudebních skladatelů G. F. Händela, J. S. Bacha, W. A. Mozarta či A. V. Michny z Otradovic.

Zdroj TK

Vložil: Markéta Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace