Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chudák služebnictvo musí narychlo připravit Vánoce pro Františka Clam-Gallase… Adventní program na Lemberku a dalších libereckých hradech a zámcích

22.11.2018
Chudák služebnictvo musí narychlo připravit Vánoce pro Františka Clam-Gallase… Adventní program na Lemberku a dalších libereckých hradech a zámcích

Autor: Národní památkový úřad

Popisek: Adventní program na zámku Lemberk

I v letošním roce si pro své návštěvníky kasteláni hradů a zámků v Libereckém kraji připravili programy v adventní čas. Přijměte pozvání a vychutnejte si předvánoční čas při poslechu vánočně laděných interiérů.

„Advent by měl být časem zklidnění, zamyšlení, setkávání se s blízkými a přáteli. Snažím se v posledních letech právě tak tuto krásnou dobu trávit. S rodinou jsme si dávno řekli, že je pro nás nejcennější právě společně strávený čas a ne záplava dárků, za kterými bychom se měli v předvánočním čase honit. Dopřát si výlet na některý z hradů a zámků, které mají adventní program, bude určitě pro mnohé rodiny příjemnou příležitostí, jak společně prožít některý z adventních dnů,“ říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Vánočně vyzdobené interiéry zámku Frýdlant, foto NPÚ

Státní hrad a zámek Frýdlant

Speciální adventní prohlídky reprezentativních prostor zámku Frýdlant s vánoční výzdobou se budou konat 8. a 9. prosince. Přijďte si zazpívat vánoční koledy a podívat se, jak se Vánoce slavily na zámku. Slavnostně vyzdobené interiéry vás přesunou k hraběcímu štědrovečernímu stolu.

Státní hrad Grabštejn

V sobotu 1. prosince v rámci Vánoc na Grabštejně si s kostýmovanými průvodci můžete připomenout vánoční zvyky a obyčeje, prohlédnout vyzdobené interiéry a načerpat adventní atmosféru. Vše podpoří stánky občerstvením i cukrovím a také s drobnými dárečky a suvenýry.  Po celý den budou probíhat adventní dílničky, kde si můžete vyrobit např. renesanční vánoční betlém, adventní přáníčko, zimní zapichovátko, vánoční ozdobu a ozdobit domácí perníček.

Vánočně vyzdobené interiéry hradu Grabštejn, foto NPÚ

Adventní prohlídky Grabštejna pak návštěvníky zavedou nejen do hradních interiérů vybavených mobiliářem z 16. až 20. století, ale budete moci načerpat i vánoční atmosféru v kapli svaté Barbory, skvostu renesanční architektury. Prohlídky se konají v neděli 2. prosince, o víkendech 8. a 9. prosince či 15. a 16. prosince.

Státní zámek Lemberk

V rámci vánoční hrané prohlídky aneb Nové zvyky nové republiky se budete moci obeznámit s nelehkou situací služebnictva na Lemberku, které se musí rychle připravit na nečekanou návštěvu Františka Clam-Gallase a celé jeho rodiny během vánočních svátků. Služebnictvo, kterému chybí potřebný personál, zázemí a zkušenosti má před sebou opravdu složitý úkol. Ve dnech 1. nebo 2. prosince se dozvíte, jak vše dopadlo.

O víkendu 8. a 9. prosince si můžete prohlídnout nejen vánočně vyzdobené clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple, ale uvidíte i ukázku vánočního slavení a zvyků šlechty obohacenou v sobotu 8. 12. o příchod Mikuláše, andělů a čertů.

Na zámku Lemberk uvidíte ukázky vánočního slavení a zvyků šlechty, foto NPÚ

Prohlídku nejen vánočně vyzdobené clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple, ale uvidíte i ukázku vánočního slavení a zvyků šlechty můžete zažít ještě i v sobotu 15. 12. 2018. V neděli 16. prosince příjemně zakončí návštěvnickou sezónu na zámku Lemberk komorní smíšený pěvecký sbor Canzonetta pod vedením sbormistra Radomíra Starého.

Státní zámek Sychrov

Jako každý rok i letos proběhnou na státním zámku Sychrov tradiční trhy spojené s ukázkami řemesel, prodejem tradičního zboží a bohatým programem pro děti i dospělé. Vánoční atmosféru umocní i betlém v nádvoří. Novinkou kromě prodloužené sobotní otevírací doby tržiště do 18:00 je možnost dětských „čertovských“ prohlídek po oba dny 1. a 2. 12. I o tomto víkendu je možné absolvovat prohlídku vánočně vyzdobeného zámku.

Vánoční výzdoba na zámku Sychrov, foto NPÚ

Státní zámek Zákupy

Tradiční adventní prohlídky zámku Zákupy se letos odehrají v rámci nové prohlídkové trasy, tzn. v bytě lesního rady Ing. Josefa Mati z doby první republiky. Prohlídka zařízeného bytu z doby první republiky s výkladem průvodce neopomene také výklad o vánočních zvycích, nebude chybět vánoční výzdoba, ozdobené vánoční stromy či štědrovečerní tabule s nadílkou. Součástí prohlídky, která bude probíhat od 24. listopadu do 16. prosince vždy v sobotu a neděli bude rovněž vánočně vyzdobená kaple sv. Františka z Assisi.

Vánoční výzdoba na zámku Zákupy, foto NPÚ

Na adventní koncert s krátkou večerní prohlídkou nově zpřístupněného bytu z doby první republiky zve v sobotu 15. prosince státní zámek Zákupy. Koncert s názvem „Poslán jest od Boha anděl…“ se uskuteční ve vytápěném koncertním sále císaře Josefa II. v přízemí zámku. Po jeho skončení proběhne krátká večerní prohlídka nově zpřístupněného bytu vrchního lesního rady v 1. patře zámku s vánoční výzdobou.  Na programu jsou skladby světoznámých hudebních skladatelů G. F. Händela, J. S. Bacha, W. A. Mozarta či A. V. Michny z Otradovic.

Zdroj TK

Vložil: Markéta Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace