Pořádně nebezpečné stádo se řítí plnou parou na Liberec. Osobně ho představí muž, který dobře ví, o čem mluví
04.09.2017
Foto: Facebook
Popisek: Martin Komárek v Liberci
Být komentátorem v deníku znamená nosit denně kůži na trh. S tím se dokázal vyrovnat docela hravě. Pak ale naplno vkročil do hodně divoké řeky – české politiky. A zjistil, že se stal součástí pořádně nebezpečného stáda.
Dlouholetý redaktor a politický komentátor Martin Komárek končí svou čtyřletou poslaneckou misi sžíravou satirou, plnou nevybíravého humoru. V nakladatelství Práh právě vychází jeho kniha, nazvaná Nebezpečné stádo aneb poslanec český a jiné retardované druhy, která má podle tvrzení samotného autora formu výzkumného přírodovědného projektu. Slavnostně bude pokřtěna přímo na půdě Poslanecké sněmovny ČR v úterý 12. září, koncem měsíce ji pak autor osobně představí na půdě své poslanecké kanceláře v severočeském Liberci. Termín bude ještě upřesněn, jedno je už ale jisté – součástí setkání bude i autorské čtení, které – jak známe autora – bude určitě stát za to.
Nebezpečný živočišný druh
O co v knize jde? Cílem bylo poprvé zevrubně prozkoumat podivný a velmi nebezpečný živočišný druh – poslance českého. S vědeckou přesností Komárek s pomocí příznačných drsných ilustrací Petra Urbana krok za krokem mapuje charakteristické chování poslaneckého druhu. Názvy kapitol napoví:
- Nejeden volič jistě uvítá vhled do toho: Jak se poslanci rozmnožují
- Jak se liší: Poslanec domácí, Poslanec divoký, Poslanec východní...
- Co vše je potřeba, aby byl proveden: Rituál zvedání končetin
Téměř nekonečný je pak výčet způsobů, kterými poslanci škodí.
Fakt to není náhoda
Aby mohl tento projekt vzniknout, musel jeho autor podstoupit jednu z nejnebezpečnějších misí a s pomocí voličů proniknout přímo do míst, kde se zkoumaný živočišný druh vyskytuje – totiž do Parlamentu ČR. Sám přitom předstíral, že je poslancem, což se mu nakonec stalo osudným. Knihu můžeme číst jako čistou satiru, díky mnoha mimořádně výstižným postřehům ji však také můžeme chápat jako zrcadlo, nastavené současné podobě demokracie nejen u nás.
Ne náhodou kniha díky nakladatelství Práh spisovatele Martina Vopěnky vychází právě v předvolebním období.
Éra, plná rozporů
Starší ze dvou synů známého českého ekonomika, prognostika a politika Valtra Komárka po maturitě na pražském gymnáziu Nad Turbovou, kde prý bylo fakt dobře, začal studovat marxisticko-leninskou filozofii a politickou ekonomii na Karlově univerzitě. Po necelém roce ale pochopil, že jsou obě tyto teorie plné rozporů, a tak se vrhl na studium fenomenologie na podzemní Patočkově univerzitě. Od roku 1984 úpěl dvanáct měsíců v garnizóně v Janovicích nad Úhlavou, kde kdysi úpěli i černí baroni. Od Švandrlíkových časů se to tam ale prý dost zhoršilo. V letech 1985 až 1989 byl redaktorem zahraničního oddělení Mladé fronty a napsal řadu pěkných článků, ale i řadu článků, za které se styděl, dokud se nestal nezvěstným. Pak byl vyhozen za nevinný žert, který upozorňoval na policejní brutalitu při takzvané Palachiádě. Za oběť režimu se ale rozhodně nepovažuje.
Z politiky do náruče cvokaře
Horlivý katolík a alkoholik je otcem pěti dětí, které zplodil se třemi ženami a prý za ně také utratil veškeré své peníze. Momentálně je ženatý s bývalou spolužačkou z gymnázia Petrou. Znovu ji potkal úplnou náhodou po třiceti letech – a bylo to. Od roku 1990 působil jako glosátor, komentátor a humorista v MF DNES. Rubrika Objev týdne, kterou založil a vedl, vycházela dvacet let a stala se nejtrvalejší politickou satirou v moderních dějinách republiky. Od 21. října 2013 až do 28. srpna 2017 se proměnil ve výzkumného pracovníka, placeného lidem České republiky a zkoumajícího poslance českého. A také v předsedu volebního výboru, který je však ve skutečnosti mediální. Takhle je prý ve sněmovně pokroucené všechno, takže není divu, že se po čtyřletém pobytu ve velké politice léčil u psychiatra.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adina Janovská