Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zámecké slavnosti přivítají hosty ve Svijanech. Připomenou tak první výročí otevření zámku po rozsáhlé rekonstrukci

21.06.2017
Zámecké slavnosti přivítají hosty ve Svijanech. Připomenou tak první výročí otevření zámku po rozsáhlé rekonstrukci

Autor: temper.cz

Popisek: Zámek Svijany objektivem dronu

Zámek Svijany přivítá v sobotu 24. června hosty na Zámecké slavnosti při příležitosti prvního výročí otevření veřejnosti po rozsáhlé rekonstrukci. Objekt byl až donedávna v havarijním stavu. Před čtyřmi lety jej Pivovar Svijany odkoupil a rozhodl se z něj vytvořit atraktivní centrum kulturního dění a jeden z nejpřitažlivějších výletních cílů v celém Pojizeří.

Děti i dospělé návštěvníky čeká během celého dne bohatý program na nádvoří, v zámecké zahradě i ve vnitřních prostorách samotného zámku. Areál se otevře v 9 hodin a v 10:30 bude slavnostně naražen sud a spuštěny vlajky. Zámek ožije dobovými postavami. Návštěvníci se tak na několika stanovištích po celém zámku budou moci potkat se šaškem, zámeckou paní, rytířem a dalšími postavami, spojenými se životem na zámku.

Zámecké slavnosti Svijany

Pohádkové postavy zapojí do děje především děti, pro které jsou připraveny různé úkoly a překvapení. Hravou formou se tak dozvědí o zámku to, co ještě nevěděly. Během prohlídek mohou návštěvníci obdivovat zámeckou kapli s pečlivě zrestaurovanými freskami, výstavní prostory, přibližující historii zámku, nebo unikátní archeologickou expozici s nálezy z okolí obce Svijany z doby bronzové.

Program pro malé i velké

Nádvoří zámku rozezní hudba, dětem udělá radost pohádkové divadelní představení a vystoupení sokolníka. Všichni si pak budou moci upéct vlastní chleba v kamenné peci v zámecké zahradě nebo vyzkoušet přesnost své mušky ve středověké střelnici. „Věříme, že zajímavé zámecké expozice, zahrada zámku a nově otevřené restaurační a ubytovací zařízení přiláká tuto sezónu ještě více návštěvníků než loni, kdy navštívilo zámek na deset tisíc hostů,“ řekl Roman Havlík, ředitel pivovaru Svijany. Kromě zámku je možno navštívit i přilehlý pivovar, exkurze se budou konat každých 30 minut, je ovšem nutné předem rezervovat místo.

Svijany zámek

Návštěvníci se mohou těšit na mnoho zajímavých stánků s krajovými produkty a kulinářskými specialitami. Mimoto si budou moci pochutnat na grilovaném mase v nově otevřeném grilu Zámecký šenk. Milovníci svijanského piva by si neměli nechat ujít především Zámecký Máz, který pivovar poprvé uvařil k loňskému slavnostnímu otevření zámku a od té doby patří do široké nabídky svijanských speciálů.

Znovuzrození dovy Valdštejnů

První zpráva o Svijanech pochází z roku 1345, kdy obec patřila cisterciánskému klášteru v Mnichově Hradišti. Pivovar ve Svijanech se v záznamech objevuje poprvé v roce 1564. O rok později získal ves Jaroslav z Vartenberka, který si v ní vystavěl renesanční tvrz. Po jeho smrti získal Svijany s tvrzí i pivovarem Jáchym Ondřej Šlik, jeden z českých pánů, popravených v roce 1621 na Staroměstském náměstí. Svijany pak připadly Valdštejnům, kteří v nich hospodařili až do roku 1814. Starou tvrz přestavěli na zámek, rozšířili i sousední pivovar. Od roku 1820 do roku 1945 byl majetek ve vlastnictví Rohanů.

Svijany zámek

V roce 1945 byl zámek zkonfiskován a posléze znárodněn. Patřil tehdy Severočeským pivovarům. V roce 1996 jej koupil Milan Rýdlo z Čápovky pro sídlo Rytířského řádu svatého Václava, od nějž ho v roce 2013 převzal Pivovar Svijany, který pak chátrajícímu zámku během necelých tří let vrátil podobu z přelomu 17. a 18. století. Tedy takovou, jakou měl za vlády Valdštejnů. První etapa nákladné rekonstrukce, vyhodnocené jako Stavba roku Libereckého kraje, si vyžádala přes 60 milionů korun. Díky přispění grantu z EHP a Norských fondů při ní vznikl jeden z nejatraktivnějších rodinných výletních cílů v celém Pojizeří. V rámci druhé etapy rekonstrukce bylo letos v areálu otevřeno i ubytování hotelového typu a zámecká restaurace. 

Zámecké slavnosti Svijany - program

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace