Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Novoborský dětský sbor Camella se představí v sobotu v Lidicích. Pietní akce připomene k 75. výročí vyhlazení obce

08.06.2017
Novoborský dětský sbor Camella se představí v sobotu v Lidicích. Pietní akce připomene k 75. výročí vyhlazení obce

Autor: obec-lidice.cz

Popisek: Pomník dětským obětem války v Lidicích je dílem Marie Uchytilové a Jiřího Václava Hampla

Nacistické běsnění, které se před pětasedmdesáti lety odehrálo v Lidicích, připomene tuto sobotu 10. června pietní vzpomínka. U hrobu zavražděných mužů a u sousoší lidických dětí budou v 10 hodin položeny věnce. Následovat bude celostátní přehlídka dětských pěveckých sborů, která je pořádána jako symbol toho, že Lidice nebyly vymazány z mapy a žijí dál. Liberecký kraj bude poprvé reprezentovat pěvecký sbor Camella z Nového Boru.

Liberecký kraj bude na lidické pietní akci reprezentovat náměstek hejtmana Přemysl Sobotka, který rovněž převzal osobní záštitu nad celostátní přehlídkou dětských pěveckých sborů s názvem Světlo za Lidice. Uměleckou záštitu převzal zpěvák Martin Chodúr. U Památníku Lidice oba dva přijmou v 11:30 hodin všechny sbory a následně přehlídku slavnostně zahájí.

Celostátní nesoutěžní přehlídka dětských pěveckých sborů je pořádána již po jedenácté jako výraz toho, že Lidice nebyly vymazány z mapy a žijí dál. Za každý kraj České republiky vystoupí jeden sbor, přičemž za Liberecký kraj na přehlídku zcela poprvé pojede pěvecký sbor Camella z Nového Boru. Vznikl v roce 1993 při základní umělecké škole, dnes čítá 130 členů a vystupuje nejen v České republice, ale i po celé Evropě.

Lidice měly zmizet z mapy

Připomeňme, že 10. června 1942 byla německými fašisty srovnána se zemí obec Lidice coby odveta za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Tristana Eugena Heydricha, který zemřel 4. června 1942 na následky zranění po bombovém útoku československých parašutistů 27. května téhož roku.

Celkem 184 mužů bylo zastřeleno, 196 žen a 96 dětí bylo odvlečeno do koncentračních táborů. Část žen a většina dětí se již nikdy nevrátila. Jméno obce mělo být podle plánu nacistů definitivně vymazáno z mapy. Přesto byly Lidice po válce znovu obnoveny.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace