Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Park u Grandhotelu Clarion Zlatý Lev nese jméno rodu libereckých mecenášů. Příští rok v něm město umístí bustu hraběte Franze Clam-Gallase

31.05.2017
Park u Grandhotelu Clarion Zlatý Lev nese jméno rodu libereckých mecenášů. Příští rok v něm město umístí bustu hraběte Franze Clam-Gallase

Foto: liberec.cz

Popisek: Park Clam-Gallasů v Liberci

Ve středu dopoledne byl slavnostně pojmenován park u Grandhotelu Clarion Zlatý Lev. Od této chvíle nese jméno Park Clam-Gallasů a v příštím roce v něm město umístí bustu hraběte Franze Clam-Gallase.

Při tomto slavnostním aktu podepsal primátor města Liberce Tibor Batthyány s pravnučkou šlechtického rodu a zároveň zástupkyní Nadačního fondu Clam-Gallas-Stiftungsfonds, Christine Kelly, memorandum o spolupráci a podpoře při realizaci pomníku významného libereckého rodáka a mecenáše Franze Clam-Gallase.

„Šlechtický rod Clam-Gallasů má hned dva zástupce mezi čestnými občany našeho města, hraběte Eduarda Clam-Gallase a jeho syna, hraběte Franze Clam-Gallase. Tento významný rod v našem městě doposud neměl žádná výrazná pamětní místa. Proto jsem rád, že počínaje dneškem bude rod Clam-Gallasů připomínat svým názvem tento park, za což patří poděkování hlavně zdejším historikům z Technické univerzity, kteří pojmenování parku navrhli,“ uvádí primátor města Tibor Batthyány.

 Park Clam-Gallasů Liberec

Pojmenování parku v Komenského ulici po šlechtickém rodu Clam-Gallasů schválilo zastupitelstvo města loni v říjnu. S návrhem přišli historici z liberecké Technické univerzity, kteří dějiny rodů Gallasů a Clam-Gallasů, jejichž rodové državy se rozkládaly také na území Liberce, dlouhodobě mapují. Nadační fond Clam-Gallas  - Stiftungsfonds posléze přišel s nabídkou umístit v nově pojmenovaném parku pomník posledního mužského potomka hraběcího rodu Clam-Gallasů, Franze, který byl v roce 1914, stejně jako předtím jeho otec Eduard, jmenován čestným občanem města Liberce. Franz Clam-Gallas (1854 – 1930) byl vzdělaný muž, patriot, mecenáš a filantrop. Za svého života podporoval desítky spolků i institucí, které pracovaly zejména v sociální oblasti a významně přispíval sirotkům, nemocným, chudým i válečným invalidům.

Pomník Franze Clam-Gallase bude mít podobu busty, odlité v umělecké dílně významného vídeňského sochaře Karla Heinricha Scholze, které je umístěno na frýdlantském zámku. Busta by měla být slavnostně osazena v roce 2018, a to právě v parku mezi Komenského ulicí, univerzitní budovou P a libereckým zámkem. V parku, který od 24. května 2017 nese název Park Clam-Gallasů.

Park Clam-Gallasů Liberec

„Liberec je městem s bohatou historií, tou slavnou i tou kontroverzní. Jako původem historik považuji za důležité stavět k vlastní minulosti jakési pomyslné mosty a oceňovat příkladné činy na jedné straně či rozpoutávat objektivní diskuzi na straně druhé. I proto jsme se velmi rychle zhostili návrhu pojmenovat park a osadit jej bustou Franze Clam-Gallase, zprostředkovat veřejnosti příběhy našich chartistů, podpořit tisk ucelených dějin města i monografie o posledním přednacistickém starostovi Karlu Kostkovi (1929 – 1938) nebo zapracovat na realizaci památníku romského holokaustu. Určitě v tom budeme pokračovat i dál,“uvedl náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr.

Hrabě Franz Clam-Gallas byl ve své době široce uznávanou autoritou a obdivovaným mecenášem. Jeho podporou se v Jizerských horách rozvíjel turismus a spolkový život a on sám z pozice patrona spravoval tři desítky kostelů a klášter v Hejnicích. Franz Clam-Gallas je skutečnou legendou, o čemž svědčí i jeho epitaf v hejnickém chrámu, který zobrazuje sv. Martina předávajícího ze sedla koně svůj šat žebrákovi.

Park Clam-Gallasů Liberec

Christine Edina Winkelbauer Kelly je pravnučka Franze Clam-Gallase, posledního mužského představitele rodu, který téměř po tři staletí ovlivňoval život nejen v našem regionu. Christine Kelly, dnes žijící v Anglii, ve svém proslovu hovořila o zlaté nitce, která proplétá její život, který je skrze rodinné kořeny rodu spjat s českou zemí. Vzpomněla na otce, jak miloval českou krajinu a venkovský charakter české přírody. Popsala pocity, jak prvně přijela do Čech, aby se setkala s Renatou a Uwe, potomky lidí, kteří pro Clam-Gallase pracovali a jak už tehdy cítila vazbu na naši krajinu. A vzpomněla na rok 1945, kdy její matka se sestrou stály před otázkou, kde teď bude jejich domov. Na to dnes Christine Kelly říká, že se tehdy určitě nenadály, že v květnu 2017 tady bude její dcera stát.

S kultivovanou dámou, Christine Kelly, i s dalšími členy Nadačního fondu Clam-Gallas - Stiftungsfonds se můžeme setkat zase za rok, kdy bude nejpozději do listopadu 2018 slavnostně odhalena busta Franze Clam-Gallase, a to právě v Parku Clam-Gallasů. Historie je odkazem pro budoucnost. Nejen pro poučení, ale především pro existenční sounáležitost a vědomé souvislosti.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL