Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Park u Grandhotelu Clarion Zlatý Lev nese jméno rodu libereckých mecenášů. Příští rok v něm město umístí bustu hraběte Franze Clam-Gallase

31.05.2017
Park u Grandhotelu Clarion Zlatý Lev nese jméno rodu libereckých mecenášů. Příští rok v něm město umístí bustu hraběte Franze Clam-Gallase

Autor: liberec.cz

Popisek: Park Clam-Gallasů v Liberci

Ve středu dopoledne byl slavnostně pojmenován park u Grandhotelu Clarion Zlatý Lev. Od této chvíle nese jméno Park Clam-Gallasů a v příštím roce v něm město umístí bustu hraběte Franze Clam-Gallase.

Při tomto slavnostním aktu podepsal primátor města Liberce Tibor Batthyány s pravnučkou šlechtického rodu a zároveň zástupkyní Nadačního fondu Clam-Gallas-Stiftungsfonds, Christine Kelly, memorandum o spolupráci a podpoře při realizaci pomníku významného libereckého rodáka a mecenáše Franze Clam-Gallase.

„Šlechtický rod Clam-Gallasů má hned dva zástupce mezi čestnými občany našeho města, hraběte Eduarda Clam-Gallase a jeho syna, hraběte Franze Clam-Gallase. Tento významný rod v našem městě doposud neměl žádná výrazná pamětní místa. Proto jsem rád, že počínaje dneškem bude rod Clam-Gallasů připomínat svým názvem tento park, za což patří poděkování hlavně zdejším historikům z Technické univerzity, kteří pojmenování parku navrhli,“ uvádí primátor města Tibor Batthyány.

 Park Clam-Gallasů Liberec

Pojmenování parku v Komenského ulici po šlechtickém rodu Clam-Gallasů schválilo zastupitelstvo města loni v říjnu. S návrhem přišli historici z liberecké Technické univerzity, kteří dějiny rodů Gallasů a Clam-Gallasů, jejichž rodové državy se rozkládaly také na území Liberce, dlouhodobě mapují. Nadační fond Clam-Gallas  - Stiftungsfonds posléze přišel s nabídkou umístit v nově pojmenovaném parku pomník posledního mužského potomka hraběcího rodu Clam-Gallasů, Franze, který byl v roce 1914, stejně jako předtím jeho otec Eduard, jmenován čestným občanem města Liberce. Franz Clam-Gallas (1854 – 1930) byl vzdělaný muž, patriot, mecenáš a filantrop. Za svého života podporoval desítky spolků i institucí, které pracovaly zejména v sociální oblasti a významně přispíval sirotkům, nemocným, chudým i válečným invalidům.

Pomník Franze Clam-Gallase bude mít podobu busty, odlité v umělecké dílně významného vídeňského sochaře Karla Heinricha Scholze, které je umístěno na frýdlantském zámku. Busta by měla být slavnostně osazena v roce 2018, a to právě v parku mezi Komenského ulicí, univerzitní budovou P a libereckým zámkem. V parku, který od 24. května 2017 nese název Park Clam-Gallasů.

Park Clam-Gallasů Liberec

„Liberec je městem s bohatou historií, tou slavnou i tou kontroverzní. Jako původem historik považuji za důležité stavět k vlastní minulosti jakési pomyslné mosty a oceňovat příkladné činy na jedné straně či rozpoutávat objektivní diskuzi na straně druhé. I proto jsme se velmi rychle zhostili návrhu pojmenovat park a osadit jej bustou Franze Clam-Gallase, zprostředkovat veřejnosti příběhy našich chartistů, podpořit tisk ucelených dějin města i monografie o posledním přednacistickém starostovi Karlu Kostkovi (1929 – 1938) nebo zapracovat na realizaci památníku romského holokaustu. Určitě v tom budeme pokračovat i dál,“uvedl náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr.

Hrabě Franz Clam-Gallas byl ve své době široce uznávanou autoritou a obdivovaným mecenášem. Jeho podporou se v Jizerských horách rozvíjel turismus a spolkový život a on sám z pozice patrona spravoval tři desítky kostelů a klášter v Hejnicích. Franz Clam-Gallas je skutečnou legendou, o čemž svědčí i jeho epitaf v hejnickém chrámu, který zobrazuje sv. Martina předávajícího ze sedla koně svůj šat žebrákovi.

Park Clam-Gallasů Liberec

Christine Edina Winkelbauer Kelly je pravnučka Franze Clam-Gallase, posledního mužského představitele rodu, který téměř po tři staletí ovlivňoval život nejen v našem regionu. Christine Kelly, dnes žijící v Anglii, ve svém proslovu hovořila o zlaté nitce, která proplétá její život, který je skrze rodinné kořeny rodu spjat s českou zemí. Vzpomněla na otce, jak miloval českou krajinu a venkovský charakter české přírody. Popsala pocity, jak prvně přijela do Čech, aby se setkala s Renatou a Uwe, potomky lidí, kteří pro Clam-Gallase pracovali a jak už tehdy cítila vazbu na naši krajinu. A vzpomněla na rok 1945, kdy její matka se sestrou stály před otázkou, kde teď bude jejich domov. Na to dnes Christine Kelly říká, že se tehdy určitě nenadály, že v květnu 2017 tady bude její dcera stát.

S kultivovanou dámou, Christine Kelly, i s dalšími členy Nadačního fondu Clam-Gallas - Stiftungsfonds se můžeme setkat zase za rok, kdy bude nejpozději do listopadu 2018 slavnostně odhalena busta Franze Clam-Gallase, a to právě v Parku Clam-Gallasů. Historie je odkazem pro budoucnost. Nejen pro poučení, ale především pro existenční sounáležitost a vědomé souvislosti.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace