Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tento český lotr se stal celebritou a boháčem. Proč? Tomu se ani nechce věřit

20.05.2017
Tento český lotr se stal celebritou a boháčem. Proč? Tomu se ani nechce věřit

Foto: repro ČT

Popisek: Jiří Kajínek

V nejbližších hodinách má být po více než dvaceti letech propuštěn na svobodu nejznámější český vězeň a mnohonásobný lotr Jiří Kajínek. Poněkud překvapivě se tak stane díky ohlášené milosti prezidenta republiky. Ponechme nyní stranou její politický dopad. O tom, že se stal Kajínek dvojnásobným vrahem, totiž pochybuje mnoho lidí, kteří jsou do případů zasvěceni, stejně jako existuje skupina těch, co jsou o jeho vině přesvědčeni. Mnohem zajímavější je ale skutečnost, jaké popularitě se tato kontroverzní osoba u nás těší, a že je dokonce považována za celebritu.

Kajínkovi příznivci se například připravují na jeho propuštění podobným způsobem, jakým čekají skalní fanoušci na příjezd hvězd světového showbyznysu. V blízkosti věznice, kde v posledních měsících pobýval, dokonce ve velkém vedru stanují, a společně s nimi zde špiclují desítky novinářů. Něco podobného je u nás nebývalé. I když je skutečně možné, že jeho proces nebyl spravedlivý a dvě údajné vraždy, za něž je ve vězení již třiadvacet let, nespáchal, je mimo jakoukoliv pochybnost, že jde o protřelého kriminálníka. Za krádeže a nedovolené ozbrojování se ocitl ve vězení již dvakrát a na svědomí má také napadení policistů. Poté co strávil ve vězení osm let a zbytek trestu mu byl prominut, byl v roce 1990 znovu odsouzen, tentokrát na jedenáct let za loupežné přepadení policistů se zbraní v ruce a krádež jejich vozu.

Vraždy, plné záhad

Jenže v lednu 1993 mu byl za dobré chování trest přerušen. Kajínek toho využil, aby navštívil ministra spravedlnosti a žádal o revizi výše trestu, která byla podle něj i jeho právníků neúměrně vysoká. Tehdejší ministr vnitra Novák mu však údajně řekl, že mu nemůže nic slíbit, a tak se Kajínek rozhodl, že se do vězení nevrátí. A právě v době, kdy byl mimo vězení, se stala v květnu 1993 vražda plzeňského podnikatele Štefana Jandy a jeho osobního strážce, přičemž druhý byl postřelen. Po několika měsících byl z těchto vražd obviněn právě Kajínek. Ten ovšem od začátku tvrdil, že vraždy nespáchal, a navíc byl v této době mimo Plzeň. Přesto byl odsouzen na doživotí. V roce 2000 se mu podařilo z věznice uprchnout a od té doby začala jeho popularita prudce narůstat. Michodem, díky tomu si vydělal již několik milionů korun.

Marná snaha

Poté co byl znovu zatčen a uvězněn, se mnohokrát pokusil fatální verdikt zvrátit, ale marně. Téměř však dosáhl toho, že mu chtěl kvůli nesrovnalostem při soudním procesu a vážnému podezření, že Jandu ve skutečnosti zavraždil někdo jiný, milost udělit i prezident Václav Havel. Nakonec mu ale udělena nebyla. Podle Kajínkových obhájců byl jejich klient odsouzen bez přímých důkazů, nebyly například zajištěny otisky prstů ani pachové stopy či zkoušky DNA, nebyla nalezena vražedná zbraň, atd. Klíčoví svědci navíc uvedli, že byli k výpovědi donuceni policií. Nelze se tedy divit, že Kauza Kajínek vyvolala obrovský mediální zájem a byl o ní dokonce natočen film. Řada investigativních novinářů i tvůrci filmu jsou přesvědčeni, že Jiří Kajínek nevraždil.

Miláček žen

Přestože je Kajínek možná nevinen, je až šokující, jaké se těší popularitě. To se však v podobných příbězích stalo již několikrát a také v zahraničí se několik odsouzených lidí stalo celebritou. Části veřejnosti například imponuje, že Kajínek dokázal utéci z přísně střežené věznice. V jeho případě také hraje významnou roli, že se od mládí těšil velké oblibě žen. Deník Blesk zjistil, že jejich miláčkem byl již od mládí, prý byly z jeho modrých očí a urostlé postavy úplně paf. Žena, která ho po útěku z Mírova dokonce čtyřicet dnů ukrývala, kvůli němu riskovala život i svobodu. Mimochodem, byla to manželka jeho spoluvězně, orlického vraha. Když definitivně skončil ve vězení, jeho obdivovatelky vytvořily fanklub, bojovaly za jeho osvobození a posílaly mu peníze. Ovšem fanoušky má mezi muži. Patří k nim třeba novinář Josef Klíma, který se snaží o obnovu Kajínkova procesu, a dokonce je ochoten ho po propuštění z vězení ubytovat ve svém domě.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová