Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zachovejte paniku. Demonstrantů plný Václavák, prezidentská hůl, vstávání na sedmou a dvojí metr podle prominenta ´pražské kavárny´

09.05.2017
Zachovejte paniku. Demonstrantů plný Václavák, prezidentská hůl, vstávání na sedmou a dvojí metr podle prominenta ´pražské kavárny´

Foto: Liberecký kraj

Popisek: Miloš Zeman je na návštěvě Libereckého kraje

Prezident Zeman vyrazil tentokráte do Libereckého kraje a právě tam, na jednom (respektive dvou) tradičním setkání s občany vysvětlil blíže své nedávné kroky, které učinil v souvislosti s vládní krizí a které se ani trochu nezamlouvají části občanů. Té části, která na středu svolává do Prahy, Plzně a Českých Budějovic velké demonstrace, namířené proti Babišovi a právě nejnovějšímu Zemanovu kroku – odmítnutí odvolat na žádost Sobotky ministra financí. Zajímavý postřeh, který s tím zdánlivě souvisí jen volně, jsme také našli na Facebooku známého publicisty Miloše Čermáka…

Prezident Miloš Zeman zahájil svou cestu Libereckým krajem setkáním s vedením kraje i starosty. A hovořil o všem možném, vládní krizi ale rozhodně neopoměl: „Blíží se volby a narůstá nervozita. A začíná to, co bych nazval předvolební kampaní. Nic proti tomu, ale byl bych velmi nerad, kdyby tato kampaň destabilizovala činnost vlády. Proto po demisi ministerského předsedy jsem byl připraven jmenovat Lubomíra Zaorálka novým ministerským předsedou, konzultoval jsem to s některými představiteli tří koaličních stran. Původně ohlášená demise byla nakonec stažena, což vedlo k poněkud chaotickým krokům. Domnívám se, že povinností prezidenta není kopat za jednu či druhou stranu v konfliktu, ale má kopat za zájmy České republiky a je naprosto nepochybné, že tímto zájmem je politická stabilita, nikoliv politická krize,“ řekl.

Zachovejte paniku, jak se kdysi říkalo

„Budou-li se jednotlivé subjekty vzájemně okopávat, ničemu to neprospěje. Věřím v inteligenci našeho národa. Zachovejte paniku, jak se kdysi říkalo, nenechte se otrávit celostátními šťouchanicemi,“ dodal. „Plně respektuji právo ministerského předsedy v souladu s příslušným článkem Ústavy odvolat jakéhokoliv člena vlády. Předseda vlády se dobrovolně uvázal vzdát části své kompetence tím, že podepsal koaliční smlouvu. A ta říká, že ministra dané politické strany můžete odvolat pouze se souhlasem předsedy tohoto hnutí nebo strany. My jsme tento problém řešili, když padaly návrhy na odvolání ministra Hermana v souvislosti s dalajlamou. A tehdy se nám dostalo odpovědi, že lidovci s tím nikdy nebudou souhlasit. A bylo právě odkázáno na koaliční smlouvu. Jak z toho ven? Je třeba vypovědět koaliční smlouvu; a v takovém případě nebrání nic tomu odvolat jakéhokoli ministra na základě návrhu předsedy vlády,“ vysvětlil prezident svůj postoj.

Pro labužníky v Ústavě upozorňuji…

„Je třeba odstranit překážku. To je přeci naprosto jasné stanovisko,“ zareagoval pak Zeman na kritiku dalšího z přítomných, že Ústava hovoří jasně. Nebrání se vyhovět návrhu na odvolání, ale je podle něj potřeba nejprve odstranit danou kolizi. „Pro labužníky v Ústavě upozorňuji na jednu věc. Řada ústavních právníků píše o tom, že jestliže podá demisi premiér, padá celá vláda. Zní to naprosto samozřejmě. A každý si myslí, že to tak opravdu je. Ve skutečnosti platí něco jiného. V případě demise premiéra padá celá vláda jenom tehdy, jestliže o tom celá vláda hlasuje,“ dodal pak Zeman. „Profesoři Pavlíček a Hřebejk jasně říkají, pokud vláda nehlasovala o své demisi, pak platí pouze demise premiéra. Vyhledejte si to na Parlamentním institutu a pak mluvte,“ umlčel kritiky Zeman.

Pohled z druhé strany

Řeč byla i o čtvrtečním setkání prezidenta s premiérem na Pražském hradě, kdy prezident byl kritizován za to, jak se vůči Sobotkovi zachoval. „Také bych byl rád, kdybych toto už nikdy nemusel zažívat. Podívejte se ale na pohled z druhé strany. Máte zde předsedu vlády, který zde oznámí demisi. Fakt číslo jedna. Máte zde předsedu vlády, který oznámí, že přijde na Hrad a demisi přinese. Fakt číslo dvě. Máte zde předsedu vlády, který přijde na Hrad a oznámí vám, rovněž veřejně, že žádnou demisi nepřinesl, ale že si přišel popovídat. Fakt číslo čtyři. Předseda vlády oznámí, že demisi podá v polovině května. Fakt číslo pět. Předseda vlády o den později oznámí, že demisi nepodá. Myslím si, že i méně klidného člověka, než jsem já, tak by tato sekvence změn rozčílila,“ míní Zeman.

Kdo vyhraje, o tom nerozhodne prezident

Poté prezident zavítal do oceněné Vesnice roku Prysk. „Nenechte se otrávit a jděte za necelého půl roku k volbám,“ řekl tam mimo jiné občanům prezident. Samozřejmě že došlo i na vládní koalici, kdy mu jeden z přítomných popřál hodně sil do boje s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). „S nikým nebojuji. Nikoho neodvolám, ale nemám rád, když lidé odvolají sami sebe tím, že podají demisi a potom to slovo nedodrží. Nepokládám to za sportovní. Kdo vyhraje, o tom nerozhodne prezident. O tom rozhodnou pouze a jedině občané tohoto státu. Velmi bych vás prosil: Jděte k volbám,“ poznamenal Zeman.

Odvaha je už dnes levná

„Odvaha je už dnes levná, protože není perzekvována. Někdy nemá nic společného se statečností,“ rýpl si pak Zeman do svých odpůrců, kteří přišli na místo s transparentem. Prezident jim ještě vyčetl, že nápis je vybledlý a nečitelný, mají ho tedy alespoň držet pořádně nad hlavou. „Dejte pozor, aby se vám neodkrvily ruce,“ doporučil jim.

Až se ucho utrhne?

Nejen proti Babišovi, ale i prezidentu Zemanovi se bude zítra, 10. května od 18:00 konat demonstrace v Praze (a Českých Budějovicích i v Plzni) s názvem Co kdybychom konečně zaplnili ten Václavák? Proč? Proto! Její organizátorka Šárka Fialová to vysvětluje těmito slovy: „Svolavatelem demonstrace jsem já jako občan. Šlo o spontánní nápad, který jsem dostala při pohledu na inzerát Andreje Babiše. Těsně po nahlášení pak s propagací hodně pomohl pan prezident svým chováním při jednání s premiérem. Nejedná se ale o podporu pro žádného politika. Jedná se o pokus na poslední chvíli dát najevo, že lidí, kteří nesouhlasí s oligarchickými manýry pana Babiše a slušným slovem nepojmenovatelným chováním pana Zemana, je opravdu hodně a že se právě teď utrhlo ucho pověstného džbánu.“

Nemohou ale chybět ani obvyklí petenti, signatáři petice – výzvy prezidentovi za dodržování Ústavy ČR a odvolání ministra financí. Jsou to známá jména: Matěj Stropnický, Táňa Fischerová, Hana Marvanová… Ti se ozvali dnes odpoledne, novináře sezvali též na středu a naléhají: „Článek 74 říká, že: „prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády“. Prezident má tedy vyhovět žádosti premiéra, ne si klást další nadbytečné podmínky.“

Navíc, pokud prezident do týdne neodvolá ministra Babiše, tak jeho kritici v Senátu podají návrh na projednání ústavní žaloby. Oznámil to předseda Senátu Milan Štěch po úterním jednání organizačního výboru horní parlamentní komory. Informaci přinesly právě Novinky.cz.

Tyvole, to je punkový! Super

Známý publicista Miloš Čermák, novinář a spisovatel, v současnosti šéfredaktor serveru iHNed.cz, si povšiml dvojího metru, který někteří ´pražskokavárníci´ uplatňují a na svém Facebooku jej proto okomentoval. S obvyklým vtipem: „Baví mě, jak se někteří lidé snadno rozhořčí. Třeba když Zeman řekne, že v sedm ráno normální člověk ještě spí. Reakce: ´Tak to snad nemyslí vážně! A co všichni ti poctiví pracující občané, kteří chodí do továren a úřadů? Dělá si z nás legraci? On možná spí, ale my už máme vypucované zuby, jsme oblečení do čistých košil a vytváříme hodnoty!´ Mezitím v paralelním vesmíru někde Karel Schwarzenberg poznamená něco podobného. Že v sedm ráno většinou spí. (On teda pak pospává celej den, ale to nechme stranou.) Reakce: ´Tyvole, to je punkový! Super! Vstávalo se za komoušů, ne? Je svoboda a my taky spíme!´"

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Anička Vančová