Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Liberecký kraj nakoupil na burze energie o čtvrtinu levněji

20.06.2013
Liberecký kraj nakoupil na burze energie o čtvrtinu levněji

Autor: Profimedia

Popisek: Peníze, ilustrační foto

Liberecký kraj nakoupil na Českomoravské komoditní burze zemní plyn a elektřinu o čtvrtinu levněji než za ně platí v současnosti. Ušetřil tak přes 33 miliónů Kč. Ke sdruženému nákupu elektřiny se přidalo 17 obcí, k nákupu plynu pak deset.

„Společně s krajem, našimi příspěvkovými organizacemi a firmami ušetříme dohromady 33,6 milionů korun,“ informoval náměstek hejtmana LK pro ekonomiku Marek Pieter (SLK).

Další nás mohou následovat

Kraj podle něj na burze nakupoval 32.989 megawathodin elektřiny a 101.830 megawathodin plynu. V současných cenách by za ně zaplatil více než 138,2 milionu korun. Na burze se ale cena dostala v licitaci o více než čtvrtinu níže.

Kraj se účastnil 8 jednotlivých aukcí, z nichž každá trvala 1 hodinu. Největší přihazování se uskutečnilo vždy přibližně 2 minuty před koncem obchodování.

„Myslím, že dobrý výsledek přesvědčí další obce, které zatím s nákupem na burze vyčkávaly, aby se k nám příští rok připojily,“ zhodnotil výsledky burzy náměstek hejtmana s tím, že nákup včetně poplatků a odměny pro dohodce přišel kraj na 800.000 korun, přitom před čtyřmi lety zaplatil za přípravu veřejné soutěže na energie skoro 4 milióny Kč.

Nová koalice Starostů a Změny ušetřila 42 milionů

„Ve srovnání se současnými cenami ušetříme za energie jen pro kraj a jeho příspěvkové organizace přes 20 milionů korun. Ušetřené peníze použijeme na spolufinancování projektů, například na zateplení škol, a to by mělo přinést další úspory,“ zdůraznil Marek Pieter a připomněl, že Liberecký kraj ušetří v budoucnu finanční prostředky na dva pracovníky, kteří nyní museli účtovávat platby jednotlivým organizacím, když tato povinnost nyní přejde na dodavatele.

„Celková úspora při nákupu energií a plynu pro kraj, Krajskou nemocnici Liberec, obce a další naše příspěvkové organizace dosáhne výše více než 33 milionů korun,“ shrnul Marek Pieter.

Liberecký kraj od nástupu koalice Starostů LK a Změny LK opatřeními při zadávání veřejných soutěží dokázal do konce května ušetřit 42 milionů korun. „Třeba na rekonstrukce mostů v několika soutěžích se podařilo snížit náklady mnohdy o 40 procent,“ poznamenal náměstek hejtmana.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace