Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Každý svého stáří strůjcem, shodují se škrpálníci. Série výletů pro seniory vyvrcholí štafetou z Ještědu

27.04.2017
Každý svého stáří strůjcem, shodují se škrpálníci. Série výletů pro seniory vyvrcholí štafetou z Ještědu

Autor: kraj-lbc.cz

Popisek: Náměstek Pavel Svoboda dostal květiny, zasazené v keramickém škrpálu

Chůzí k lepší kondici a k dobré náladě. To je hlavní motivací účastníků série turistických výletů pro seniory, nazvané Jablonecký škrpál. Letošní pátý ročník zahájili organizátoři na vyhlídce mrakodrapu Krajského úřadu Libereckého kraje za přítomnosti náměstka hejtmana Libereckého kraje pro sociální resort Pavla Svobody, který převzal nad akcí záštitu.

Škrpálníky čeká celkem jedenáct výletů napříč celým Libereckým krajem, zejména v Jizerských horách, Krkonoších a Českém ráji. Až do 11. září, kdy bude letošní ročník slavnostně ukončen štafetou z Ještědu do jabloneckého Spolkového domu, nachodí ti největší vytrvalci až stovku kilometrů. „Chůze je nejzdravějším pohybem i pro ty, kteří už něco pamatují. Kdo chodí, žije déle,“ zdůraznil při zahájení Pavel Svoboda. „Jablonecký škrpál považuji za jedinečnou akci v našem regionu. Výlety absolvují jak senioři z Jablonecka, tak i z Frýdlantu a Liberce. Dokonce si jednotlivé trasy s ohledem na jejich náročnost sami navrhují. Nejenže dělají něco pro své zdraví a poznají přírodu v našem kraji. Každý výlet je pro ně současně i společenskou událostí,“ doplnil a každému ze škrpálníků věnoval na cestu perníčky ve tvaru škrpálu, aby se jim dobře šlapalo.

Jablonecký škrpál

Start Jabloneckého škrpálu, na který dorazilo do Krajského úřadu více než sto seniorů, se nesl v humorném duchu. Výletníci věnovali náměstkovi Pavlu Svobodovi květiny, zasazené v keramickém škrpálu, s tím, že se po celou dobu konání akce musí o ně starat, aby nezvadly. A symbolický škrpál by měl účastníkům akce náměstek vrátit v září při jejím zakončení. Starostovi Frýdlantu Danu Ramzerovi zase uvázali účastníci kolem krku na památku modré tričko s logem letošního ročníku série výletů. A nezapomněli si ani zazpívat svou hymnu – Když nemůžeš, tak přidej.

Jablonecký škrpál

Pochody měří osm až jedenáct kilometrů. Trasy se každý rok obměňují, některých se účastní i zdravotníci Českého červeného kříže, připraveni pomoci, pokud by se někomu udělalo nevolno. „Každý rok obvykle připravujeme také dva až tři výlety mimo Liberecký kraj. Loni jsme byli i v Německu,“ prozradila Naděžda Jozífková, ředitelka Centra sociálních služeb Jablonec nad Nisou.

Jablonecký škrpál

Senioři jsou vybaveni turistickými deníčky, do nichž sbírají za každý výšlap razítka s vyobrazením škrpálu. Průměrně se každého výletu účastní až 45 lidí. K nejvytrvalejším škrpálníkům patří Alena Tomsová z Rychnova u Jablonce nad Nisou, která absolvovala všechny dosavadní ročníky a vždy dosáhla mety sta kilometrů. „Chůze pomáhá i psychicky. Vyčistí mysl, zlepší náladu. Navíc se podíváme i tam, kam by se člověk sám nikdy nevypravil,“ poznamenala Alena Tomsová a dodala: „Příroda uzdravuje. Být aktivní, to je nejlepší recept proti stárnutí. A na to by měli myslet i ti mladší. Jak říkám, každý svého stáří strůjcem.“

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace