Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Liberec propojí zelené plochy ve městě. Získá dotaci 1,7 milionu korun na vytvoření uceleného a prostupného systému

28.03.2017
Liberec propojí zelené plochy ve městě. Získá dotaci 1,7 milionu korun na vytvoření uceleného a prostupného systému

Autor: vylety-zabava.cz

Popisek: Lidové sady v Liberci

Liberec získá dotaci ve výši 1,7 milionu korun na vytvoření uceleného a prostupného systému sídelní zeleně ve městě. Nejenže vychází z nového územního plánu, ale ve zjednodušené formě poslouží jako rádce trávení volného času široké veřejnosti. V plánu je totiž spuštění mobilní aplikace, s jejíž pomocí si lidé vyhledají třeba vodní plochy v Liberci, možnosti pro piknik, nejbližší park a podobně. Elektronicky bude systém dostupný také prostřednictvím webových stránek města.

Systém sídelní zeleně zmapuje jednotlivé parky a další zelené plochy ve městě a zároveň tato místa v rozumné docházkové vzdálenosti propojí. V celém katastru města tak vznikne unikátní ucelený systém zeleně, který bude rozčleněn do několika kategorií a propojen pomocí zklidněných komunikací, doplněných o aleje a další zeleň.

„Nejprve musíme zmapovat veškerou zeleň ve městě a následně vytvoříme ucelený systém, který zelené plochy propojí. Tyto plochy budou rozčleněny podle funkčního využití, například pro sport, parky, pro každodenní krátkodobý pobyt nebo plochy, důležité pro ochranu přírody. Postupně by je pak město mělo uvést do odpovídajícího stavu,“ uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí, veřejnou zeleň a cestovní ruch Karolína Hrbková.

Návrh dlouhodobé péče o jednotlivé plochy

Celý projekt nese název BIDELIN a pro jeho realizaci se spojila s Libercem další města: Děčín, Ústí nad Labem, německé Drážďany a univerzity v Liberci a Ústí nad Labem a ekologický institut v Drážďanech. Projekt navazuje na v současnosti připravovaný nový územní plán města a naplňuje svým obsahem strategické cíle v oblasti životního prostředí. Je přínosný i tím, že jeho výstupy budou doplňovat územní plán a částečně nahradí povinnost vytvořit územní studii zeleně, tím ušetří městu zhruba dva miliony korun. Celkové výdaje projektu činí 1 873 873 koruny, požadovaná výše podpory 1 686 486 korun (tj. 85 procent uznatelných nákladů z prostředků EU Evropského fondu pro regionální rozvoj a pět procent ze státního rozpočtu ČR). Spolufinancování města činí 187 387 korun (tj. 10 procent z celkových uznatelných nákladů).

Přijetí dotace už odsouhlasila rada města. Rozhodnout musí ještě zastupitelé. „Význam projektu je nejen v jeho výstupech odborných, tedy v tom, že se stane kvalitním podkladem pro péči o zeleň v Liberci v dalších letech, ale také v zapojení studentů Technické univerzity při jeho řešení. Je to jeden z kroků, jak zainteresovat do této problematiky širší odbornou veřejnost, protože v součinnosti s lidmi, které městská zeleň zajímá, o ni lze dlouhodobě lépe pečovat,“ řekl koordinátor projektu Martin Dušek s tím, že výstupem projektu bude také návrh dlouhodobé péče o jednotlivé plochy.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace