Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jablonec koupí Kantorovu vilu. Za vrcholné dílo architekta Heinricha Kulky, zaplatí 8,1 milionu korun

23.03.2017
Jablonec koupí Kantorovu vilu. Za vrcholné dílo architekta Heinricha Kulky, zaplatí 8,1 milionu korun

Foto: mestojablonec.cz

Popisek: Kantorova vila velký potenciál stát se jedním z turistických lákadel

Jablonečtí zastupitelé schválili výkup architektonicky významné Kantorovy vily, objektu na adrese Palackého 26. Město za vilu, vrcholné dílo architekta Heinricha Kulky, zaplatí 8,1 milionu korun.

O záměru odkoupení jednalo zastupitelstvo již v prosinci loňského roku s tím, že se pokusí vyjednat nižší cenu. K tomu nakonec nedošlo, současná majitelka na prodejní ceně trvala. I přesto zastupitelé výkup domu včetně přilehlé zahrady schválili. Kantorova vila doplňuje významné jablonecké moderní stavby určené k bydlení, postavené na začátku 30. let dvacátého století. Nejvýznamnější jsou Háskova vila a Schmelowskyho vila od architekta Heinricha Lauterbacha, které svým majitelům slouží k trvalému bydlení a veřejnosti nejsou běžně přístupné. Vzhledem k poloze Kantorovy vily, která byla již delší dobu nabízena k prodeji, na jedné z nejfrekventovanějších křižovatek ve městě, nelze očekávat, že by si ji pořídil movitý investor pro vlastní bydlení.

Kantorova vila

Město tak získává do svého vlastnictví objekt, který by podobně jako vila Tugendhat v Brně nebo Müllerova vila v Praze mohl sloužit pro kulturní, společenské a reprezentační účely. Vzhledem k rostoucí oblibě cestovního ruchu zaměřeného na architekturu má Kantorova vila velký potenciál stát se jedním z turistických lákadel Jablonce.V budoucím využití Kantorovy vily ke kulturním účelům by mohla sehrát významnou roli Kulkova nadace z Nového Zélandu, která vznikla s cílem uchovat a rozvíjet odkaz Heinricha Kulky. Nadace disponuje podrobnou projektovou dokumentací a odborníky na dílo Heinricha Kulky a v neposlední řadě se může, díky svému renomé a mezinárodním kontaktům ucházet o finanční granty z jiných zemí. „Kulkova Nadace deklaruje zájem spolupracovat se statutárním městem při obnově vily do původní podoby a při tvorbě projektu budoucího využití a projektování obnovy,“ konstatuje primátor Beitl, který s nadací komunikuje.

Kantorova vila

Kulkova Nadace již zahájila aktivity v Čechách a jinde v Evropě. Jejím zástupcem pro tuto oblast je Ing. arch. Jan Sapák z Brna, renomovaný znalec moderní architektury, který má praktické zkušenosti s rekonstrukcí památek moderní architektury. Osobně se na březnovém zasedání představil i zastupitelům. Hovořil o osobě architekta Kulky a jeho profesním vývoji i o významu Kantorovy vily nejen pro jabloneckou architekturu a otvrdil slova primátora Beitla o možné spolupráci. Kapitál, který podle něj může nadace nabídnout, spočívá zejména v kontaktech s významnými osobnostmi v oblasti architektury a umění na celém světě. Dalším významným přínosem je finanční podpora na přípravě projektu na rekonstrukci.

Kantorova vila

Jablonecký lékař Alfréd Kantor si nechal zpracovat projekt své rodinné vily podle odvážných plánů architekta Heinricha Kulky (1900–1971), žáka a dlouholetého spolupracovníka světoznámého architekta Adolfa Loose. Spolupráce s výjimečným architektem Kulku silně ovlivnila, což se zřetelně projevilo i na Kantorově vile. Objekt stojí na rušné křižovatce ulic Palackého a U přehrady a silně připomíná slavnou Müllerovu vilu v Praze. Je čtyřpodlažní, výrazně krychlové hmoty jsou prolomeny nepravidelným rastrem oken. Nejvýraznějším prvkem bíle omítaných fasád je vstup s travertinovým obkladem a prosklenými dveřmi s mříží.

Kantorova vila

Do polozapuštěného suterénu byly umístěny privátní ordinace MUDr. Kantora, místnost pro domovníka, garáž a zázemí domu. V přízemí byla obytná hala, jídelna, veranda a kuchyně. Spojení se zahradou bylo zajištěno pomocí terasy. Toto podlaží má několik úrovní podlah a donedávna patřilo k nejzachovalejším částem interiéru. Patro, kde byly soukromé prostory rodiny, bylo v minulosti poměrně dost upravováno a z původního vybavení se zde zachoval pouze zlomek. Rovněž podkroví je zcela přestavěno.

Kantorova vila

Rodina Alfréda Kantora musela po válce svou vilu opustit a odstěhovala se do Německa. Dům pak byl v roce 1960 přestavěn na bytový, což znamenalo především výrazný zásah do komunikačních prostor a podkroví, kde vznikl místo terasy samostatný byt. Koncem osmdesátých let 20. století dokonce domu hrozila demolice kvůli jedné z variant silničního průtahu městem. V současné době jí necitlivé stavební úpravy ani demolice nehrozí, neboť její architektonická hodnota je již dostatečně známa. Vila je zapsána v Ústředním seznamu kulturních památek ČR.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace