Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jablonec koupí Kantorovu vilu. Za vrcholné dílo architekta Heinricha Kulky, zaplatí 8,1 milionu korun

23.03.2017
Jablonec koupí Kantorovu vilu. Za vrcholné dílo architekta Heinricha Kulky, zaplatí 8,1 milionu korun

Foto: mestojablonec.cz

Popisek: Kantorova vila velký potenciál stát se jedním z turistických lákadel

Jablonečtí zastupitelé schválili výkup architektonicky významné Kantorovy vily, objektu na adrese Palackého 26. Město za vilu, vrcholné dílo architekta Heinricha Kulky, zaplatí 8,1 milionu korun.

O záměru odkoupení jednalo zastupitelstvo již v prosinci loňského roku s tím, že se pokusí vyjednat nižší cenu. K tomu nakonec nedošlo, současná majitelka na prodejní ceně trvala. I přesto zastupitelé výkup domu včetně přilehlé zahrady schválili. Kantorova vila doplňuje významné jablonecké moderní stavby určené k bydlení, postavené na začátku 30. let dvacátého století. Nejvýznamnější jsou Háskova vila a Schmelowskyho vila od architekta Heinricha Lauterbacha, které svým majitelům slouží k trvalému bydlení a veřejnosti nejsou běžně přístupné. Vzhledem k poloze Kantorovy vily, která byla již delší dobu nabízena k prodeji, na jedné z nejfrekventovanějších křižovatek ve městě, nelze očekávat, že by si ji pořídil movitý investor pro vlastní bydlení.

Kantorova vila

Město tak získává do svého vlastnictví objekt, který by podobně jako vila Tugendhat v Brně nebo Müllerova vila v Praze mohl sloužit pro kulturní, společenské a reprezentační účely. Vzhledem k rostoucí oblibě cestovního ruchu zaměřeného na architekturu má Kantorova vila velký potenciál stát se jedním z turistických lákadel Jablonce.V budoucím využití Kantorovy vily ke kulturním účelům by mohla sehrát významnou roli Kulkova nadace z Nového Zélandu, která vznikla s cílem uchovat a rozvíjet odkaz Heinricha Kulky. Nadace disponuje podrobnou projektovou dokumentací a odborníky na dílo Heinricha Kulky a v neposlední řadě se může, díky svému renomé a mezinárodním kontaktům ucházet o finanční granty z jiných zemí. „Kulkova Nadace deklaruje zájem spolupracovat se statutárním městem při obnově vily do původní podoby a při tvorbě projektu budoucího využití a projektování obnovy,“ konstatuje primátor Beitl, který s nadací komunikuje.

Kantorova vila

Kulkova Nadace již zahájila aktivity v Čechách a jinde v Evropě. Jejím zástupcem pro tuto oblast je Ing. arch. Jan Sapák z Brna, renomovaný znalec moderní architektury, který má praktické zkušenosti s rekonstrukcí památek moderní architektury. Osobně se na březnovém zasedání představil i zastupitelům. Hovořil o osobě architekta Kulky a jeho profesním vývoji i o významu Kantorovy vily nejen pro jabloneckou architekturu a otvrdil slova primátora Beitla o možné spolupráci. Kapitál, který podle něj může nadace nabídnout, spočívá zejména v kontaktech s významnými osobnostmi v oblasti architektury a umění na celém světě. Dalším významným přínosem je finanční podpora na přípravě projektu na rekonstrukci.

Kantorova vila

Jablonecký lékař Alfréd Kantor si nechal zpracovat projekt své rodinné vily podle odvážných plánů architekta Heinricha Kulky (1900–1971), žáka a dlouholetého spolupracovníka světoznámého architekta Adolfa Loose. Spolupráce s výjimečným architektem Kulku silně ovlivnila, což se zřetelně projevilo i na Kantorově vile. Objekt stojí na rušné křižovatce ulic Palackého a U přehrady a silně připomíná slavnou Müllerovu vilu v Praze. Je čtyřpodlažní, výrazně krychlové hmoty jsou prolomeny nepravidelným rastrem oken. Nejvýraznějším prvkem bíle omítaných fasád je vstup s travertinovým obkladem a prosklenými dveřmi s mříží.

Kantorova vila

Do polozapuštěného suterénu byly umístěny privátní ordinace MUDr. Kantora, místnost pro domovníka, garáž a zázemí domu. V přízemí byla obytná hala, jídelna, veranda a kuchyně. Spojení se zahradou bylo zajištěno pomocí terasy. Toto podlaží má několik úrovní podlah a donedávna patřilo k nejzachovalejším částem interiéru. Patro, kde byly soukromé prostory rodiny, bylo v minulosti poměrně dost upravováno a z původního vybavení se zde zachoval pouze zlomek. Rovněž podkroví je zcela přestavěno.

Kantorova vila

Rodina Alfréda Kantora musela po válce svou vilu opustit a odstěhovala se do Německa. Dům pak byl v roce 1960 přestavěn na bytový, což znamenalo především výrazný zásah do komunikačních prostor a podkroví, kde vznikl místo terasy samostatný byt. Koncem osmdesátých let 20. století dokonce domu hrozila demolice kvůli jedné z variant silničního průtahu městem. V současné době jí necitlivé stavební úpravy ani demolice nehrozí, neboť její architektonická hodnota je již dostatečně známa. Vila je zapsána v Ústředním seznamu kulturních památek ČR.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL