Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Cizinecká policie v Liberci má nový Schengenbus. Vyzkoušela ho při cvičení, během nějž odhalila téměř sedmdesát přestupků

15.03.2017
Cizinecká policie v Liberci má nový Schengenbus. Vyzkoušela ho při cvičení, během nějž odhalila téměř sedmdesát přestupků

Autor: mesto-frydlant.cz

Popisek: Schengenbus IV. generace při slavnostním předávání

Cizinecká policie v Liberci získala pro svou činnost novou moderní techniku za více než pět milionů korun. Při práci jim pomáhá nový Schengenbus. Policisté koncem minulého týdne cvičili na třinácti vytipovaných místech, bývalých hraničních přechodech s Polskou republikou a čtyřech úsecích tzv. zelené hranice, připravenost pro případ dočasného znovuzavedení ochrany hranic. V Libereckém kraji při té příležitosti představili nový Schengenbus veřejnosti.

Vzhledem k tomu, že hranice s Polskem prochází i Libereckým krajem, zúčastnili se tohoto cvičení i cizinečtí policisté z kraje. Do cvičení, které bylo vyhlášeno na základě fiktivního rozhodnutí Vlády ČR, se rovněž zapojili Armáda ČR, Celní správa ČR a příslušníci Straže Granicznej Polska.  Cílem bylo zejména ověřiení připravenosti Policie ČR a ostatních složek v případě, že by vláda vydala skutečné rozhodnutí o znovuzavedení ochrany státních hranic, a v reálných podmínkách zjistit,  jak rychle jsou složky schopny reagovat na tuto situaci, dostat síly a prostředky na státní hranice, a bezproblémově tak zajisit jejich ochranu.

Součástí cvičení bylo i předávání informací o tomto stavu příslušným orgánům státní správy, zahraničním partnerům a poskytnutí informací veřejnosti. „Simulujeme znovuzavedení pohraničních kontrol mezi Českou a Polskou republikou,“ sdělil plukovník Vladislav Husák, ředitel policie v Libereckém kraji. „Na území kraje máme v tuto chvíli tři takové simulované hraniční přechody. Jeden je v Hrádku nad Nisou, druhý v Habarticích a třetí v Harrachově.“

Schengenbus

Liberecká policie při tomto cvičení využila novou, moderní techniku, a to Schengenbus, který zástupcům cizinecké policie slavnostně předal počátkem února první náměstek policejního prezidenta brig. gen. Martin Vondrášek. Kromě Libereckého kraje obdrželi novou techniku ještě v kraji Jihomoravském, Jihočeském, Karlovarském, Středočeském a hlavním městě Praze.

Schengenbusy IV. generace jsou technické prostředky, vybavené vnitřní laboratoří k mobilní kontrole cestovních dokladů, cenin a dalších dokladů, předkládaných cizinci při jejich kontrolách. Jedná se o vozidla Mercedes Benz Sprinter CDI KA s pohonem 4x4. Vnitřní laboratoř obsahuje videospektrální komparátor, což je multifunkční přístroj pro kontrolu dokladů, který využívá různé druhy osvětlení. Dále ruční termovizní kameru, stereomikroskop, fotografické vybavení, dva notebooky s příslušenstvím, napojení na policejní databáze a další technické prvky. Policisté jsou díky těmto přístrojům schopni během chvíle poznat, zda se jedná o padělaný nebo pozměněný doklad či písemnost. Vozidlo je díky elektrocentrále energeticky soběstačné. Cena jednoho Schengenbusu s veškerým vybavením je 5 255 632 korun.

Schengenbus

Policisté měli na tuto akci zapůjčený od kolegů z Jihočeského kraje i přístroj na odhalení pohybu osob v kamionech, který snímá tlukot srdce. Pracuje na bázi sond, které se připojí na kamion. Řidič musí opustit vozidlo, kromě motoru by měla být vypnutá i další rušící zařízení včetně rádia. Pokud jsou křivky vyrovnané, je vše v pořádku a v kamionu žádná cizí osoba není.

Během akce, která probíhala nejen na území Libereckého kraje, ale i v dalších krajích, které sousedí s Polskou republikou a která prověřovala akceschopnost pro případ dočasného znovuzavedení ochrany hranic, zkontrolovalo více než pět desítek policistů, zapojených do akce, celkem 20 autobusů, 145 dodávkových vozidel a 444 nákladních vozidel. Kontrolou prošlo i bezmála pět vozidel osobních. Kontrolováno bylo přes čtyřicet osob ze zemí třetího světa a více než 1800 občanů Evropské unie. Policisté zjistili necelých sedm desítek přestupků, které řešili uložením blokových pokut ve výši přes třicet tisíc korun. Z nich se bezmála polovina týkala porušení z. č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území ČR.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace