Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

I malé dítě může zachránit život druhému. Prvňáčci se dvou stovek tříd v kraji se budou učit se záchranáři, jak na to

05.01.2017
I malé dítě může zachránit život druhému. Prvňáčci se dvou stovek tříd v kraji se budou učit se záchranáři, jak na to

Autor: kraj-lbc.cz

Popisek: S výukou bude záchranářům pomáhat velký plyšový kamarád

I malé dítě může zachránit život. To je myšlenka nového projektu První pomoc pro prvňáčky aneb Když nám, medvědům, někdo stůně, který připravila společnost Sanofi ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Libereckého kraje. Projekt je určený pro žáky prvních tříd. Jeho cílem je hravou formou seznámit děti se základy první pomoci při krvácení, popáleninách, zlomeninách či srdeční zástavě a také je naučit správnému volání na tísňovou linku 155.

„Z průzkumu, který jsme provedli ve spolupráci s agenturou ppm factum, vyplynulo, že 89 procent lidí z Liberecka má strach, že první pomoc nezvládnou a pacientovi naopak uškodí. Třicet osm procent respondentů z regionu dokonce přiznalo, že by se o záchranu raději nepokoušelo ze strachu, že stav pacienta ještě více zhorší,“ uvádí Filip Hrubý, tiskový mluvčí Sanofi v ČR.

První pomoc pro prvňáčky

„Po zkušenostech z předchozích projektů a z praxe víme, že malé děti jsou velice vnímavé a naučené dovednosti v poskytování první pomoci, nebo při volání na tísňovou linku, dokážou správně využít,“ vysvětluje zvolení cílové skupiny MUDr. Jan Lejsek, náměstek přednemocniční neodkladné péče a vzdělávání ZZS LK. „Proto jsme rádi přistoupili k obnovení vzdělávání malých školáků.“ „Vítám každou snahu naučit už i malé děti, jak pomoci druhému, třeba svému kamarádovi ve škole nebo na hřišti,“ říká hejtman Libereckého kraje Martin Půta, který nad projektem převzal osobní záštitu.

Každý žák dostane diplom malého zdravotníka

V  roce 2017 chtějí záchranáři ZZS LK proškolit na 5000 žáků ve 200 prvních třídách v celém Libereckém kraji. První žáci budou proškoleni na ZŠ Liberec, U školy, se kterou záchranná služba na podobných projektech dlouhodobě spolupracuje. „Vítáme každé úsilí o preventivní působení ve výuce na prvním stupni základní školy. Oceňuji, že projekt je zaměřen na naše nejmenší žáky. Je totiž málo projektů, které dětem přístupnou, přirozenou a srozumitelnou formou přibližují témata, důležitá pro běžný život, jako je například právě první pomoc,“ říká ředitel školy Radek Hanuš.

První pomoc pro prvňáčky

Délka kurzu v jedné třídě trvá jednu vyučovací hodinu a jeho obsah i průběh je přizpůsoben dětskému věku. Každý ze žáků obdrží brožurku První pomoc pro prvňáčky, jejíž součástí je i diplom malého zdravotníka. A jak sám název vypovídá, bude záchranářům pomáhat s výukou velký plyšový medvědí kamarád.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace