Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Auto nechte v garáži a kupte si raději svíčky. Silnice kolabují, závějí přibývá. A bude hůř – děda Mrazík slibuje o víkendu až dvacet pod nulou

05.01.2017
Auto nechte v garáži a kupte si raději svíčky. Silnice kolabují, závějí přibývá. A bude hůř – děda Mrazík slibuje o víkendu až dvacet pod nulou

Foto: mestojablonec.cz

Popisek: Ze sněhové pohádky mají v Jablonci nad Nisou radost jenom děti, technické služby jedou naplno

První letošní sněhová kalamita už má na kontě dva vykolejené vlaky, desítky dopravních nehod a zablokované silnice v horských oblastech, ucpané kamiony. Nadílku dědy Mrazíka si užívá prakticky celá republika. A ode dneška bude ještě hůř!

Podle meteorologů čekají největší přívaly sněhu sever a východ Čech, během čtvrtka na naše území navíc zaútočí silný mráz. Nejchladněji bude podle předpovědi v sobotu ráno, kdy by rtuť teploměrů měla v horských oblastech klesnout až k minus dvaceti stupňům. Ve středu vykolejil na Jičínsku osobní vlak, na Českolipsku pro změnu narazil rychlík do spadlého stromu. Obě nehody se naštěstí obešly bez zranění. Řadu komplikací si ale lidé způsobují sami svou neukázněností.

Ulice v Jablonci nad Nisou

Ulice v Jablonci nad Nisou

Silničáři jedou naplno

S přívaly sněhu se nejvíc potýká Liberecký kraj, kde již v noci na středu napadlo v některých místech až půl metru a v Jablonci nad Nisou více než třicet centimetrů. A tak úklidové vozy a silničáři jedou nepřetržitě naplno. „Úklid sněhu probíhá podle plánu zimní údržby. Do práce se zapojili všichni pracovníci VPP, kteří mají na starosti odklízení sněhu z prostoru zastávek, přechodů pro chodce a kontejnerových stání,“ prozradil náměstek primátora Miloš Vele. Situaci v ulicích ale již tradičně komplikují nesprávně zaparkovaná vozidla. Zimní údržbu města znesnadňují i šikulové, kteří si vyfrézují sníh ze soukromých ploch na již protažené veřejné komunikace. Způsobují tím závadu ve schůdnosti a sjízdnosti, za což mohou očekávat i tučnou pokutu. Kvůli kalamitě nesmějí kamiony projíždět po silnicích z Tanvaldu do Harrachova, přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu a z Mníšku přes Albrechtice na Frýdlant.

Svíčka přijde vhod

Máte doma ještě nějaké svíčky z vánoční výzdoby? Je pravděpodobné, že vám v těchto dnech ještě přijdou vhod. S problémy se totiž potýkají prakticky po celé republice i energetici. Například jenom v Novém, Boru popadalo pod nápory silného větru na tři desítky stromů. Stromy a spadané větve bohužel ničily místy i rozvody vysokého napětí, takže zatímco na Liberecku jsme měli během dne zhruba sedm krátkodobých výpadků, na Českolipsku se ocitly během včerejšího odpoledne bez proudu na několik hodiny stovky domácností.

Taky to u vás vypadá takhle? Věřte, v nejbližších dnech bude ještě hůř!

Taky to u vás vypadá takhle? Věřte, v nejbližších dnech bude ještě hůř!

Víkend? Raději u kamen

Meteorologové varují, že se během pátku a nadcházejícího víkendu máme připravit na další přívaly sněhu, nejvíc v Krkonoších, Jizerských a Orlických horách. Na horách by bylo rozumné omezit túry a pro jistotu se raději vůbec nevydávat do hřebenových oblastí. Pro celé území České republiky platí až do pátečního večera výstraha před vysokou sněhovou pokrývkou, závějemi a sněhovými jazyky, v nižších polohách se může tvořit náledí. Během dne teplota poklesne k minus pěti a na horách až k minus osmi stupňům. Během pátku by měly sněhové přeháňky slábnout, zato teploty půjdou ještě níž, místy až k patnácti stupňům pod nulou. A v sobotu bude ještě hůř – meteorologové v noci očekávají místy až minus dvacet stupňů. Během neděle by se počasí mělo od západu postupně umoudřovat, na severovýchodě republiky se ale budou teploty stále držet pod nulou, místy až k minus deseti stupňům.

Počítejte se vším

Při pohledu z okna si nelze nevybavit jedinečnou komedii Věry Chytilové Kalamita, v níž zůstane osobní vlak trčet uprostřed polí v závějích. Právě nyní je potřeba vzít si z ní ponaučení, a nejen na železnici. Dostatek teplého oblečení a nepromokavá zimní obuv jsou na cestách nezbytnost, na parádu a frajeřinky se raději vykašlete. Do tašky přibalte svačinu a termohrnek s teplým nápojem, nebo raději rovnou termosku, alkohol ale do něj nepřidávejte. Pocit zahřátí, který vyvolává, je totiž velmi zrádný, a pokud si trošku víc přihnete, paradoxně prochladnete ještě mnohem rychleji. Pokud snad opravdu není zbytí a musíte vyjet autem, neměla by chybět v kufru lopata, při cestách do hor sněhové řetězy, a jestli je máte, přihoďte k ní určitě i vyprošťovací podložky. Uvnitř by neměl chybět dostatek teplých dek pro celou posádku vozu, nikdy nevíte, kde a na jak dlouho uvíznete.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

QRcode

Vložil: Adina Janovská