Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Citelné zdražení MHD: Senioři zaplatí víc než dvojnásobek

11.06.2013
Citelné zdražení MHD: Senioři zaplatí víc než dvojnásobek

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Ilustrační foto

Zastupitelstvo Libereckého kraje schválilo upravený tarif IDOL s platností od 1.7.2013. Ke změně tarifu vedla Zastupitelstvo snaha zachovat stávající úroveň dopravní obslužnosti i při rostoucích nákladech na její zajištění.

Neustále se totiž rozevíraly nůžky mezi náklady na zajištění veřejné dopravy a tržbami z jízdného.

Zvýšení cen pocítí také senioři starší 70 let

K úpravě cen došlo ve všech tarifních pásmech a pro všechny skupiny obyvatel. Významnější změny cen se dotknou zejména studentů mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou, kde se výše slevy přiblížila k výši slevy v příměstské dopravě. K významnějšímu zdražení dochází mezi těmito městy také pro ostatní skupiny obyvatel, neboť nabídka dopravního spojení mezi těmito městy a v těchto městech je v krajském měřítku pro cestující na nejvyšší úrovni.

Zvýšení cen pocítí také senioři starší 70 let, kteří dosud mohli využívat  jízdné v ceně 200 Kč na celý kalendářní rok (tzv. senior pas), od 1. 7. 2013 zaplatí 500 Kč/kalendářní rok. Přesto je třeba podotknout, že tato cena znamená pro seniory významnou slevu oproti obyčejnému jízdnému, neboť za 500 Kč (cca 1,4 Kč/den) mohou cestovat po celém Libereckém kraji po celý kalendářní rok (srovnatelný síťový kupón stojí 10 000 Kč na rok).

Změnou tarifu IDOL se úroveň cen dostala na celorepublikový průměr

Na druhé straně dojde k významnému zjednodušení přepravy dětí do 6 let. Od 1. 7. 2013 bude možné přepravovat děti do 6 let zdarma, a to bez omezení počtu. Této skutečnosti mohou využívat např. mateřské školy, případně početnější rodiny.

„Změnou tarifu IDOL se úroveň cen dostala na celorepublikový průměr. Cestující mohou ušetřit s využitím nabídek elektronického jízdného, které je stále cca o 10% nižší než tzv. „papírové“ jízdné,“ řekl krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník (SLK) s tím, že občasní cestující mohou využívat přenosnou opuscard a přestupní elektronické jízdné, pravidelní cestující pak osobní opuscard a časové relační, případně celosíťové kupóny.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace