Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Věci veřejné: Obchvat České Lípy ve slepé uličce

04.03.2013
Věci veřejné: Obchvat České Lípy ve slepé uličce

Popisek: Stavba obchvatu v Sosnové z doby před dokončením

Evropská unie nedá ani korunu na dokončenou stavbu mimoúrovňové křižovatky v Sosnové před Českou Lípou. V pořadu Českého rozhlasu 6 to v pořadu „Názory a argumenty - Stavíme nejvíc železnic v historii“ ve čtvrtek 14. února v 18.24 řekl redaktor Petr Holub.

Tato nákladná křižovatka momentálně vede téměř do prázdna. Míří sice do českolipské průmyslové zóny Dubice, jenže tam vedla komunikace od silnice I/9, a tedy od Prahy, Mladé Boleslavi a Mělníka, i předtím. Hlavním problémem je, že na křižovatku dosud nenavazuje vyprojektovaný obchvat České Lípy směrem na Děčín a Nový Bor, na který občané města toužebně čekají. Jenže ten se zdaleka nezačal ani stavět.

Jednak chybí peníze, jednak je problém v tom, že se do původního návrhu stavby zapracovala úsporná opatření. Jedná se především o zrušení mimoúrovňových křižovatek a jejich nahrazení úrovňovými okružními křižovatkami. Podle investora je toto úsporné pojetí stavby jedinou možností k jejímu zařazení do plánu staveb k realizaci.

S úrovňovým křížením obchvatu s Dubickou ulicí, které nemá oporu ve stávajícím ani připravovaném územním plánu, kde je toto budoucí křížení uváděno jako mimoúrovňové, nesouhlasí představitelé města Česká Lípa. Zásadním problémem je řešení dopravní obslužnosti přiléhajících průmyslových areálů v části od Dubické ulice směrem k Sosnové, kde jsou již nyní každé všední odpoledne dopravní zácpy. Ty by ještě narostly, kdyby se stávající komunikace křížily s obchvatem.

Úprava přemostění potoku Šporka na úspornější mostní objekt je možná, je však nutné dále tuto úpravu projednat s odborem životního prostředí, s Povodím Ohře a případnými dalšími příslušnými úřady. Projektant byl upozorněn na připravovanou investiční akci Povodí Ohře v přiléhajícím úseku Šporky.

Rovněž Policie ČR jednoznačně odmítla variantu obchvatu s úrovňovými křižovatkami. A toto stanovisko nelze obejít.

Ministerstvo dopravy naopak tvrdí, že další postup přípravy stavby v úseku Sosnová - II/262 je neochota reprezentace města Česká Lípa přistoupit na technické řešení po zapracování úspor, které je výrazně levnější a dopravně funkční, byť méně komfortní než původně navržené a ekonomicky obtížně obhajitelné řešení.

Z pohledů českolipských občanů a zdejších i jen projíždějících řidičů je samozřejmě mnohem lepší původní varianta, prosazovaná vedením města i policií. Na druhou stranu Ředitelství silnic a dálnic ČR nemá na původně projektovanou, ale dražší variantu peníze.

Takže, obrazně řečeno, obchvat České Lípy zatím končí ve slepé uličce.

(Zdroj: VeciVerejne.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace