Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Věci veřejné: Nevznikne z klidné oázy českolipského parku doupě pijanů a feťáků?

04.03.2013
Věci veřejné: Nevznikne z klidné oázy českolipského parku doupě pijanů a feťáků?

Popisek: V českolipském parku

Městský park v České Lípě je zatím jedním z mála klidných míst v centru města. Místo, kde se dá nádherně procházet i v zimě. Velké zasněžené plochy, pokryté bílým sněhem. Romantika. A což teprve na jaře či v létě, kdy stromy voní listím a vše kolem je nádherně zelené.

Namísto bývalého letního kina je v parku zelený plácek. Lze si živě představit, jak mladí lidé nebo rodiny s dětmi sedí v létě na trávníku. Děti se kolem batolí a na dece si návštěvníci parku pochutnávají na dobrotách z piknikového koše. Tak na tuhle idylku asi můžeme zapomenout.

Vedení města odsouhlasilo zbrusu nové „vylepšení“ parku. V místě bývalého letního kina se bude stavět občerstvení, které udělá přítrž všem romantickým piknikům na trávě. 

Došlo sice k úpravám původního záměru, trochu se prostor pro výstavbu zmenšil, ale i tak je na místě otázka, komu takové občerstvení v největší klidové zóně v centru města prospěje. Běžným Českolipanům asi moc ne.

Vzpomínáte, jak na autobusovém nádraží postávaly u kiosku prapodivné existence a obtěžovaly cestující? Tu hlasitým křikem a řešením „domácích“ sporů, jindy zase tím, že „nutně“ potřebovaly pět korun. Nemáme se něčeho obdobného obávat v městském parku? Záměr udělat občerstvení pro lidi se tak nakonec může obrátit proti nim.

Provozovateli takového zařízení nemůže nikdo nařídit, komu co prodat. V první řadě si na sebe každý musí vydělat. Pak je mu jedno, komu z plnoletých prodá alkohol a kolik ho bude.

Až si začnou „prapodivné existence“ dávat pár lomcováků v novém občerstvení a posílení vyrazí do parkové zeleně, to pak lidé, kteří si chtějí odpočinout mezi zelení, budou mít smůlu. Halekající opilci, kteří si uleví za kdejakým stromem, budou skvělou ozdobou jednoho z dosud nejklidnějších míst v centru města.

Možná jen malujeme pomyslného čerta na zeď. Přesto se bojím, aby se park nestal nejobávanějším místem v centru města. Plný opilců a roztodivných existencí. Teď je pozdě ptát se, proč raději nepodpořit nějakého drobného živnostníka, který by po parku vozil chladicí bednu a prodával nanuky.

Nové, byť sebelepší občerstvení v městském parku může být oním pomyslným danajským darem města jeho obyvatelům. Souhlasím s tím, že třeba maminkám s malými dětmi chybí v parku zázemí. Tak proč nevybudovat přebalovací boxy, toalety a třeba i veřejný vodovod?

Stánek by měl přispět k oživení městského parku, k určitému komfortu obyvatel, kteří se budou moci při odpolední procházce po parku občerstvit. Dětem přibude hřiště. Snad i díky tomu, že by měl být objekt oplocen, se na novém hřišti nebudou scházet feťáci a narkomani.

Zavíračka má být v deset večer. Do té doby může být v zatím klidném parku docela rušno a potom, až se budou návštěvníci trousit domů, tu může být i dost veselo. Sezónní otevření od dubna do října tak možná udělá z parku nejrušnější místo ve městě.

Pronájem má být na patnáct let. Přežije to 135 let starý park?

(Zdroj: VeciVerejne.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace