Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Věci veřejné: Paráda s Českou poštou

04.03.2013
Věci veřejné: Paráda s Českou poštou

Popisek: Pošta na sídlišti Slovanka

Státní podnik Česká pošta přišel na to, jak starým a nemohoucím lidem zpříjemnit takové běžné úkony, jako je cesta na poštu. Ano, je to ironie.

Na českolipském sídlišti Slovanka ještě stále funguje pošta. Má standardní provozní dobu a pro lidi ze sídliště je to blízko. Jenže pošta se bude s jarem stěhovat. Česká pošta našla prý lepší prostor, který bude vyhovovat jak zákazníkům, tak zaměstnancům. Možná jsou za tím jiné důvody, třeba nižší náklady České pošty.

Ještě horší situace je v malých obcích, kde jsou pošty rušeny jedna za druhou. Lidé z vísek tak musejí na poštu do větších měst a fronty, které si tam vystojí, nejsou z nejmenších. Vypadá to, že potřeby občanů jsou v České republice až na x-tém místě. Příčku umístění si může doplnit každý podle toho, jak to cítí.

Obáváme se, že podobný osud čeká i obyvatele sídliště Slovanka v České Lípě. Sídliště je plné starých lidí, kteří mívají i problémy s mobilitou. Pošta se oficiálně neruší, jen se přesouvá jinam. O kilometr dál do obchodního centra Paráda na Děčínské ulici. Pošta sice bude mít i nedělní provoz, ale cesta pro seniory bude náročná. Cestou na poštu je třeba přejít frekventovanou ulici, která je výpadovkou na Děčín. Tam je obtížné přejít pro člověka v plné síle, natož pro důchodce. Město sice jedná s Českou poštou o tom, aby vybudovala s přesunem pošty i bezpečný přechod. Nechceme být skeptičtí, ale je možné, že pošta se přesune a přechod odsune.

Možná by stačilo stávající poštu zrekonstruovat. Tady asi neplatí pravidlo boje o každého zákazníka. Služeb pošty zkrátka občas musí využít každý, a tak je manažerům pošty lhostejné, jestli je na sídlišti nebo kilometr od něj. Zákazník je v mnoha ohledech až druhý.

Plánované přesunutí balíkové pošty od českolipského hlavního nádraží na Svárov je sice opodstatněné lepší obslužností a snad i budoucím parkováním, ale v tomto případě ukáže až čas, jestli je to skutečně pravda. Město bude muset do budoucna v rámci jízdních řádů upravit i MAD, aby si lidé bez auta mohli dojet pro balík.

Přesuny pošt v České Lípě je krok, který nebylo nutné dělat. Mladí a mobilní lidé s tím problém mít nebudou. Pro starší spoluobčany to však bude starost navíc, dosud běžné úkony se pro ně stanou obtíží. A to jen kvůli tomu, že lidé, senioři především, jsou v Česku až na druhém místě.

(Zdroj: VeciVerejne.cz)

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace