Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Věci veřejné: Paráda s Českou poštou

04.03.2013
Věci veřejné: Paráda s Českou poštou

Popisek: Pošta na sídlišti Slovanka

Státní podnik Česká pošta přišel na to, jak starým a nemohoucím lidem zpříjemnit takové běžné úkony, jako je cesta na poštu. Ano, je to ironie.

Na českolipském sídlišti Slovanka ještě stále funguje pošta. Má standardní provozní dobu a pro lidi ze sídliště je to blízko. Jenže pošta se bude s jarem stěhovat. Česká pošta našla prý lepší prostor, který bude vyhovovat jak zákazníkům, tak zaměstnancům. Možná jsou za tím jiné důvody, třeba nižší náklady České pošty.

Ještě horší situace je v malých obcích, kde jsou pošty rušeny jedna za druhou. Lidé z vísek tak musejí na poštu do větších měst a fronty, které si tam vystojí, nejsou z nejmenších. Vypadá to, že potřeby občanů jsou v České republice až na x-tém místě. Příčku umístění si může doplnit každý podle toho, jak to cítí.

Obáváme se, že podobný osud čeká i obyvatele sídliště Slovanka v České Lípě. Sídliště je plné starých lidí, kteří mívají i problémy s mobilitou. Pošta se oficiálně neruší, jen se přesouvá jinam. O kilometr dál do obchodního centra Paráda na Děčínské ulici. Pošta sice bude mít i nedělní provoz, ale cesta pro seniory bude náročná. Cestou na poštu je třeba přejít frekventovanou ulici, která je výpadovkou na Děčín. Tam je obtížné přejít pro člověka v plné síle, natož pro důchodce. Město sice jedná s Českou poštou o tom, aby vybudovala s přesunem pošty i bezpečný přechod. Nechceme být skeptičtí, ale je možné, že pošta se přesune a přechod odsune.

Možná by stačilo stávající poštu zrekonstruovat. Tady asi neplatí pravidlo boje o každého zákazníka. Služeb pošty zkrátka občas musí využít každý, a tak je manažerům pošty lhostejné, jestli je na sídlišti nebo kilometr od něj. Zákazník je v mnoha ohledech až druhý.

Plánované přesunutí balíkové pošty od českolipského hlavního nádraží na Svárov je sice opodstatněné lepší obslužností a snad i budoucím parkováním, ale v tomto případě ukáže až čas, jestli je to skutečně pravda. Město bude muset do budoucna v rámci jízdních řádů upravit i MAD, aby si lidé bez auta mohli dojet pro balík.

Přesuny pošt v České Lípě je krok, který nebylo nutné dělat. Mladí a mobilní lidé s tím problém mít nebudou. Pro starší spoluobčany to však bude starost navíc, dosud běžné úkony se pro ně stanou obtíží. A to jen kvůli tomu, že lidé, senioři především, jsou v Česku až na druhém místě.

(Zdroj: VeciVerejne.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace