Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česká Lípa: Spiderman, nebo Rumcajs?

04.03.2013
Česká Lípa: Spiderman, nebo Rumcajs?

Popisek: Show v knihovně

Spiderman, SpongeBob, čarodějnice Winx nebo mašinka Tomáš. Tak se jmenují současní hrdinové našich dětí. Připomenout našim nejmenším, že existují také klasičtí čeští pohádkoví hrdinové, se však rozhodli v českolipské Městské knihovně.

Kromě půjčování knih totiž pracovnice knihovny dětem hrají divadlo. A to nejen oděné do kostýmů mezi kulisami, ale také s loutkou v ruce.  Na pohádku v knihovně se mohou tento rok děti těšit téměř každý měsíc.

„S nápadem mít vlastní loutkové divadlo přišla před lety jedna z našich pracovnic, která absolvovala kurz Národní knihovny Dramatická výchova v knihovnách (nakonec nebyla jediná a tímto kursem prošlo ještě několik našich kolegyň). Ta má ve výchově dětí nezastupitelné místo neboť dramatickou výchovu je možné charakterizovat také jako učení přímým prožitkem, učení zkušeností, osobním poznáváním sociálních vztahů a dějů. Prostřednictvím hraných příběhů se dětem mnohem lépe a hlouběji předávají podněty, zásady chování, představy o  tom, co je správně a co špatně. My jsme si tento význam také uvědomili a chtěli jsme o tuto činnost rozšířit naši práci s dětskými čtenáři. Děláme to hlavně pro to, abychom dětem připomněly klasické české pohádky, které mnohdy tato generace dětí vůbec nezná,“ uvedla ředitelka Městské knihovny v České Lípě Dana Kroulíková.  

A tak mají v českolipské knihovně již několik let vlastní loutkové divadlo vyrobené na míru, malované kulisy a několik sad loutek. Představení hrají především v dopoledních hodinách pro školy a školky přímo v knihovně, pracovnice ale vystupovaly také v rámci českolipské muzejní noci nebo na dokské pouti v Památníku K. H. Máchy.

„V repertoáru má loutkové divadlo českolipské pověsti, jako je například příběh O zlaté lilii nebo O strašlivém rytíři Zikmundovi a bílé paní. Scénář jsme si napsaly samy, na základě příběhů, které jsme našly,“ upřesnila Dana Kroulíková.

Kromě loutkového divadla však pracovnice knihovny pro děti hrají také činoherní divadlo. V kostýmech a s kulisami vyrobenými na způsob „co dům dal“ dokážou během dvacetiminutového představení pobavit nejen děti, ale i rodiče. Ti mohou v podání Divadélka z knihovny shlédnout takové klasické skvosty, jako jsou pohádky O Budulínkovi, O veliké řepě, O zlaté rybce, ale také modernější příběhy jako je Když pejsek s kočičkou vařili dort nebo Bob a Bobek na horách.

„Chtěli jsme rodičům nabídnout alternativu k sobotním hraným pohádkám. Ty jsou většinou delší, stojí nějaké peníze, než se rodina na pohádku vypraví a zase se dostane domů, je celé odpoledne pryč. My naopak hrajeme zadarmo a ve všední dny odpoledne, takže si maminky s dětmi mohou na pohádku odskočit třeba když jdou ze školky či z nákupů domů. S nápadem přišla naše kolegyně Ivana Vencovská, která si nyní sama užívá mateřskou dovolenou,“ vysvětlila Dana Kroulíková.

Zatím posledním představením pro širokou veřejnost byla pohádka O Budulínkovi, která v dětském oddělení městské knihovny na náměstí T. G. Masaryka proběhla na konci ledna. V únoru pak mohou děti zajít na pohádku O pejskovi a kočičce v podání žáků 5. třídy ZŠ Lada.

„Tahle třída je velmi šikovná, s paní učitelkou chodí do knihovny pravidelně. To, že sami začali hrát divadlo, je tak trochu i výsledek naší vzájemné spolupráce a zejména neobyčejného nadšení a úžasných schopností paní učitelky. Na Divadélko z knihovny se mohou děti (a možná i rodiče) těšit co nejdříve v jarních měsících. A jelikož nemáme tolik titulů, abychom obsáhly všechny měsíce v roce, budeme naše představení prokládat profesionálními vystoupeními nebo právě pohádkami žáků,“ doplnila Dana Kroulíková.

(Zdroj: Městský úřad Česká Lípa – tisková zpráva)