Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

'Vláda' Libereckého kraje, tvořená koalicí Starostů pro Liberecký kraj a sociálních demokratů, dostala od opozice vysvědčení. Nejlepší je chování, nejhorší doprava a zdravotnictví

10.06.2016
'Vláda' Libereckého kraje, tvořená koalicí Starostů pro Liberecký kraj a sociálních demokratů, dostala od opozice vysvědčení. Nejlepší je chování, nejhorší doprava a zdravotnictví

Foto: Oldřich Szaban

Popisek: Vysvědčení prezentoval ředitel jabloneckého divadla a předseda Budoucnosti pro LK Pavel Žur

Opoziční formace Budoucnost pro Liberecký kraj, která jde do krajských voleb v koalici s KDU-ČSL, vystavila vysvědčení současné krajské vládě Starostů pro Liberecký kraj a sociálních demokratů, kteří v průběhu volebního období vystřídali Změnu pro Liberecký kraj. „Starostové měli hlavní volební téma dopravu. Dnešní situace je však horší než před čtyřmi lety. Padesát procent silnic je v havarijním nebo nevyhovujícím stavu,“ zaznělo při hodnocení čtyřky za dopravu. Pochvalu si naopak zasloužilo chování a prezentace, finance či cestovní ruch.

Za vystupování jednička

Vysvědčení prezentoval ředitel jabloneckého divadla a předseda Budoucnosti pro LK Pavel Žur. „Vysvědčení dostává koalice. Hlavním lídrem jsou Starostové pro Liberecký kraj, do roku 2015 byla s nimi v koalici Změna pro Liberecký kraj, poslední rok sociální demokraté. Známku jsme hodnotili jako celek, nikoli zvlášť koalici Starostů se Změnou a pak s ČSSD. Ale co koalice během čtyřletého období zrealizovala,“ vysvětlil. Nejlepší známka, tedy jednička, se skví hned na začátku vysvědčení. Je za vystupování a prezentaci a personálně ji zastupuje hejtman Martin Půta. „Jejich vystupování bylo velice korektní, reprezentativní. Což u předcházející garnitury se někteří pánové chovali velmi arogantně,“ sdělil. 

Doprava - situace je horší než před čtyřmi lety

Nejhorší známky na vysvědčení jsou dvě čtyřky. Jedna je za dopravu. „Bylo to hlavní volební téma Starostů. Současný stav je horší než před čtyřmi lety. Padesát procent vozovek je buď v havarijním, nebo nevyhovujícím stavu,“ informoval Žur.

Dvojku dostal hospodářský a regionální rozvoj. „Myslím, že ho vedli velice solidně Ivana Hujerová i Vít Příkaský. Podíleli se na zmapování především neziskového sektoru. Situaci zvládli pěkně, chvalitebně,“ uvedl. Odbor sociálních věcí dostal trojku. „Protože se nevyužily všechny dotační tituly. Konkrétně dotace na investice a rozvoj. Příchodem Lenky Kadlecové dochází ke zlepšení, kdyby se hodnotilo jen období za Petra Tulpy, byla by to čtyřka,“ uvedl. U kolonky Školství, mládež, zaměstnanost se objevuje také trojka. „Nedošlo k žádné redukci, optimalizaci, která byla původně slibovaná. Byly tam i některé nuance, konkrétně třeba zrušení výběrového řízení na ředitele v Kamenickém Šenově z důvodů nepříliš vyjasněných,“ řekl Žur. 

Kocumová se aspoň snažila. Po ní nastalo ve zdravotnictví nicnedělání

Druhou čtyřku dostalo zdravotnictví, tělovýchova a sport. „Je to především za zdravotnictví, kdy by zdravotní péče měla být dostupná všem občanům Libereckého kraje. Není také řádně zabezpečena pohotovostní služba, především u dětské pohotovosti, kdy ambulantní péči musí suplovat nemocnice, přestože se má věnovat akutním stavům pacientů, konkrétně jde o nemocnici v  České Lípě. Je to v kompetenci kraje. Ten by měl jasně definovat praktické dětské lékaře a určit harmonogram, jak tuto pohotovostní službu budou řešit. Přestože máme výborně zabezpečenou krajskou libereckou nemocnici, velmi dobře zmapovanou nemocnici jabloneckou, jde hlavně o ten systém,“ sdělil. Ve zdravotnictví došlo k mediálně velmi sledované výměně, když odvolanou Zuzanu Kocumovou nahradil Petr Tulpa, kvůli čemuž se rozpadla koalice Starostů a Změny. „Byla to změna k horšímu. Nechci se Zuzany Kocumové zastávat, ale nějaké výstupy se snažila udělat. To, co nastartovala, bylo o poznání lepší, než to nicnedělání potom,“ domníval se Žur.

U životního prostředí cítíme vliv některých lobbistů

Cestovní ruch dostal dvojku. „Tento odbor funguje dobře. Paní Maierová mu dala dobrý směr a navázala na práci paní Vajnerové. Byla tu dobrá kontinuita,“ myslel si. Pochvalu od něj dostal i krajský šéf přes finance Marek Pieter, který dostal dvojku. „Snaží se ekonomické věci řešit dobře. Na druhou stranu slyšíme jenom čísla, co se kde uspořilo. Ale není to jenom o tom, musíme také investovat. Třeba do té oblasti sociální,“ konstatoval. Životní prostředí dostalo trojku. „Přestože je pan Jadrný velký ekolog, cítíme tady  vliv některých lobbistů, kteří tlačí na úředníky - viz ochrana přírody a krajinného rázu – konkrétně Proseč nad Nisou,“ objasnil Pavel Žur. 

Průzkumy vedou Starostové a ANO

Budoucnost pro Liberecký kraj v koalici s lidovci v posledním květnovém průzkumu krajských preferencí společnosti Phoenixresearch (politolog Jan Kubáček) dostala solidních 7,5 procenta. Nejlépe si vedlo duo Starostové pro LK (18,5 procenta) a ANO (18,1 procenta), následovány levicovými stranami ČSSD (12, 3 procenta) a KSČM (12,1 procenta). Změna pro LK má 9,3 procenta a ODS 8,3 procenta. Nejblíž k pětiprocentní hranic má ze stran pod čarou TOP 09 se čtyřmi procenty. 

Oldřich Szaban

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL