Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Liberecký kraj: Dopravní nehody si vloni vyžádaly 25 obětí

04.03.2013
Liberecký kraj: Dopravní nehody si vloni vyžádaly 25 obětí

Popisek: Pozdě bycha honit

Problémové oblasti dopravní nehodovosti v Libereckém kraji se výrazně neliší od ostatních krajů v České republice. Významným problémem jsou ty nehody, kde dochází ke smrtelným následkům a následkům s těžkým zraněním a následně nehody dětí bez ohledu na míru zranění.

Za rok 2012 došlo celkem k  3859 dopravním nehodám, což představuje nárůst oproti stejnému období loňského roku o 239 dopravních nehod. Převážnou většinu tvoří nehody osobních vozidel (celkem 2030). Celkem 109 dopravních nehod mají za sebou motocyklisté, 397 řidiči nákladních vozidel, 171 nehod cyklisté (z toho 26 dětí). V roce 2012 zemřelo na silnicích v Libereckém kraji 25 osob, 126 osob bylo zraněno těžce a 1173 lehce. V meziročním srovnání oproti předchozímu roku přibylo 9 nehod s těžkým zraněním. Smrtelná zranění klesla o jedno úmrtí. Lehkých zranění nevýznamně ubylo.

Děti v roli chodce a cyklisty způsobily za výše uvedené období 52 nehod, což je o 5 více, než za stejné období v loňském roce. Žádná z těchto nehod neměla za následek úmrtí. Celkem 4 nehody skončily těžkým zraněním.

Největším zabijákem na silnicích v Libereckém kraji zůstává dlouhodobě nepřiměřená rychlost, která si např. jen od roku 2007 do konce 2012 vyžádala 76 obětí na lidských životech a tvoří velmi významný podíl na všech smrtelných dopravních nehodách a nehodách s těžkým zraněním.

Agenda prevence v oblasti dopravy zahrnovala v roce 2012 řadu aktivit. Liberecký kraj se velmi významně podílel na podpoře dopravní výchovy pro žáky základních škol a podpoře provozu dopravních hřišť. Realizoval projekty pro motocyklisty i začínající řidiče. Autodromem v Sosnové, kde tyto kurzy probíhaly, prošlo přes 1400 řidičů, kteří si zlepšovali své dovednosti.

Kurz pro motocyklisty, který byl realizován pod názvem „Učme se přežít“ si získal řadu příznivců a do jeho realizace se zapojilo i oddělení BESIP Ministerstva dopravy.  Tým silniční bezpečnosti, který je hlavním pilířem dopravně bezpečnostních aktivit proškolil ve školách a na akcích pro veřejnost přes 8000 dětí a rodičů v tématech, jako je viditelnost a použití reflexních materiálů nebo zádržné systémy a další prvky bezpečnosti ve vozidle. Na svých aktivitách pak spolupracoval s řadou odborníků jako jsou BESIP Ministerstva dopravy, Policie ČR, Městská policie, Oblastní spolek Českého červeného kříže, Sítí mateřských center a s řadou dalších.

Prioritou agendy BESIP v Libereckém kraji zůstává dopravní výchova dětí a rozvoj projektů, které jí podporují. I nadále bude Liberecký kraje podporovat provozovatele dopravních hřišť tak, aby došlo k co největší účasti škol na této výchově. Sám se pak prostřednictvím týmu silniční bezpečnosti bude podílet na výuce přímo ve školách. V oblasti problematiky nepřiměřené rychlosti bude kraj pro mladé řidiče i nadále poskytovat dotované kurzy bezpečné jízdy, kterými již prošlo kolem tisícovky řidičů. V plánu jsou také kurzy pro motocyklisty, na které kraj v současné době hledá podporu ve fondech Evropské unie a v soukromém sektoru.

„Projekty v oblasti dopravní bezpečnosti jsou v Libereckém kraji tradičně silné. Liberecký kraj je v tomto případě dávám za vzor ostatním, a to nejen pro svůj rozsah aktivit, ale zejména pro koordinaci a spolupráci všech dotčených subjektů, které se snižováním a prevencí v této oblasti zabývají. Dopravní výchova dětí, která je prioritní a je jasnou investicí do budoucna, je u nás v kraji na velmi dobré úrovni. Přes devadesát procent dětí 4. tříd základních škol navštěvuje systematickou dopravní výchovu na dopravních hřištích, přes 3500 dětí prošlo v loňském roce programem Týmu silniční bezpečnosti Libereckého kraje. V roce 2013 budeme klást důraz právě na tuto oblast a dále na mladé a začínající řidiče, aby dodržovali přiměřenou rychlost, kde vždy hrozí vysoké riziko vzniku nehody s vážným až smrtelným zraněním,“ uvádí Vladimír Mastník, člen rady kraje pověřený řízením resortu dopravy.

(Zdroj: tisková zpráva Libereckého kraje)

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace