Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pan Bakala je podle mého názoru zloděj, prohlásil prezident Zeman, a došlo i na nemakačenka všech barev pleti. Co radí těm, kteří se stydí za svůj národ?

28.02.2016
Pan Bakala je podle mého názoru zloděj, prohlásil prezident Zeman, a došlo i na nemakačenka všech barev pleti. Co radí těm, kteří se stydí za svůj národ?

Foto: Hanka Brožková-KPR

Popisek: Prezident Miloš Zeman při návštěvě Libereckého kraje

REPORTÁŽ „Pan Bakala je podle mého názoru zloděj. Kromě toho je pan Bakala podvodník, protože dal veřejný slib nájemníkům o prodeji bytů OKD a tento slib nedodržel. Ještě před dvěma lety si vyplatil dividendy ve výši šest miliard korun. Nevytvořil žádný rezervní fond, který má vytvářet každý skutečný hospodář. Takže OKD je teď ve ztrátě asi pět miliard korun,“ sdělil prezident Zeman k tématu OKD v Tanvaldu.

Druhý den návštěvy v Libereckém kraji začal prezident Miloš Zeman v Tanvaldu, kde zavítal do místního kina. Už při příjezdu mával na své příznivce, kteří dávali najevo hlasitou radost z jeho příjezdu výkřiky „Ať žije Zeman“. Což prezidenta potěšilo natolik, že vítajícímu starostovi Tanvaldu Vladimíru Vyhnálkovi pobaveně říkal: „Tak co, natřeli jste trávu na zeleno?“

V úvodním slově Zeman připomenul problémy města s nezaměstnaností. „Konkrétně asi osm procent. Není primárně způsobena tím, že by ve městě či jeho okolí nebyl dostatek pracovních míst. Ale že jsou tady lidé, kteří nechtějí pracovat,“ řekl a ozval se potlesk. „Někdy se jim říká nepřizpůsobiví a já tenhle termín docela vítám. Není vázán na žádné etnikum, rasu, náboženství, barvu pleti nebo cokoli jiného. Nabídnu vám jednoduchou definici. Nepřizpůsobivý je ten, kdo odmítne nabízenou práci,“ konstatoval.

Spí do dvanácti, pak si dá krabičku cigaret a večer jde do hospody

„Podnikatelé mi často říkají, že úřad práce jim pošle nějakého člověka, a ten jim říká: Nechci zaměstnat, ale razítko jako potvrzení o tom, že mě nemůžete zaměstnat,“ sdělil Zeman. „Neustále mluvím o tom, jak tento problém řešit. Bývalý ministr školství Chládek to popsal docela přesně. Jsou lidé, kteří spí do dvanácti hodin, pak vykouří krabičku cigaret, večer jdou do hospody na pivo. Tímto tráví den. Už celá generace nepoznala práci. Samozřejmě, že pak i jejich děti nemají k práci vztah,“ uvedl Miloš Zeman. „Existuje uzákoněný pojem – existenční minimum. Je to 2350 korun měsíčně. Můj návrh spočívá v tom, aby lidem, kteří odmítnout nabízenou práci, se jako sociální dávka dávalo existenční minimum,“ prozradil prezident.

Kdo se stydí za svůj národ, ať se odstěhuje

Velký prezidentův fanda poprosil o vymezení pojmu vlastenectví. „Když slyším nejmenovaného poslance, který prohlásí, že se stydí za Čechy, je to vlastenec?“ Zeman odvětil: „Jestli někdo řekne, že se stydí za svůj národ, ať se odstěhuje. A najde si národ, za který se nebude stydět.“

„Budete kandidovat v dalším volebním období? Stačí mi odpověď třeba ve formě kvízu. Dám vám čtyři možnosti – ano, ne, nevím, neodpovím,“ ptal se zvědavý Tanvalďan. „Platí třetí možnost, nevím. Svoje rozhodnutí oznámím rok před uplynutím mandátu, tedy v březnu 2017. Je to způsobeno tím, že se může zhoršit můj zatím skvělý zdravotní stav, nebo se může změnit podpora veřejnosti. Jsem velmi rád, že je teď kolem sedmdesáti procent. Ale třeba se ode mě lidé odvrátí, že řeknu něco provokativního, co se jim nebude líbit, a popularita mi zase klesne. Jako třeba, že Pussy Riot jsou poloviční prostitutky,“ sdělil.

„Když jste ještě nebyl prezidentem, tak jste se Sobotkou schvalovali prodej ostravských dolů panu Bakalovi. Jak na vás působí situace kolem OKD?“ zazněla další otázka. „Hluboce se mýlíte. Když probíhal prodej ostravských dolů panem Sobotkou jako tehdejším ministrem financí, psal se rok 2004. To jsem byl už dva roky šťastný penzista na Vysočině. To je jenom uvedení pohádkového příběhu na pravou míru,“ ozřejmil.

O horníky se má postarat stát a vymáhat peníze na Bakalovi

„Teď k vlastnímu meritu věci. Pan Bakala je podle mého názoru zloděj. A v tom případě se má postupovat podle platných pravidel trestního zákona jako proti každému zloději. Když ukradnete deset tisíc, tak vás zavřou. Když ukradnete sto miliard, tak jste na svobodě. Možná proto, že jste někoho zkorumpoval,“ zdůraznil prezident. „Kromě toho je pan Bakala podvodník, protože dal veřejný slib nájemníkům o prodeji bytů OKD a tento slib nedodržel,“ doplnil a položil si sám otázku, co teď dělat s OKD. „Ještě před dvěma lety si pan Bakala vyplatil dividendy ve výši šest miliard korun. Nevytvořil žádný rezervní fond, který má vytvářet každý skutečný hospodář. Takže OKD je teď ve ztrátě asi pět miliard korun. Uznávám, že část této ztráty připadá na vrub nízkých cen uhlí. Ale kdyby byl rezervní fond, byl by to ten polštář, který by tu ztrátu zaplácnul. A jeho dividendy byly větší než současná ztráta OKD. O horníky se má v tomto případě postarat stát, ale nemá dát ani korunu pomoci panu Bakalovi. A naopak má více než jednu korunu od pana Bakaly vymáhat,“ uzavřel toto téma prezident Zeman.

Prezidentská smlouva s Norskem o vydávání dětí

Po podpisu do pamětní knihy a předání dárku popřál Zeman přítomným slunce v duši a vydal se do Harrachova. Do sklárny a pivovaru Novosad, který jeho majitel označil za nejstarší sklárnu na Zeměkouli. Zde se prezident setkal se zaměstnanci, kde čelil i dotazu příznivce konspiračních teorií, který se ho ptal, jak to bylo vlastně 11. září 2001. „Existuje konspirační teorie, že ty budovy vyhodila do povětří sama CIA. Já konspiračním teoriím moc nevěřím, protože kdyby tohle prasklo, tak by padaly hlavy. A proč by to, proboha, dělali? Znám teorii, která říká, že budovy se zřítily nikoli kvůli nárazu letadel, ale kvůli tomu, že po výbuchu letadel vytekl kerosin a ocelová konstrukce budov změkla jako máslo. Kvůli tomu se zřítily. Je to jedna z teorií, které bych i věřil,“ vysvětlil Zeman.

I tady padla otázka od mladé ženy na odebírání dětí v Norsku. „Kromě toho, že jsem nepřijal norskou velvyslankyni, abych protestoval proti tomuto odebírání, psal jsem norskému králi v téže věci, tak teď jsme se konečně dohodli s ministrem zahraničí Zaorálkem na přípravě prezidentské smlouvy s Norským královstvím o vzájemném vydávání dětí. Myslím, že ten Barnevernet je organizace, která je státem ve státě. Kterou nemá norský stát pod kontrolou. A jako každá organizace, která je bez kontroly, někdy dělá věci, které jsou za hranou zákona. Chci upozornit, že proti tomuto stylu odebírání dětí protestují lidé v celé Evropě nejen v České republice,“ objasnil Zeman. Po skončení diskuze si ještě vyfoukl sklo a konečný výsledek označil za prehistorickou žárovku

Oldřich Szaban

Čtěte také:

Pokud se divíte, že si učitelka, kterou uštvali její žáci, nestěžovala, pak nechápete, jak to v našem školství chodí, píše bývalý učitel. A dodává otřesné věci… Kauza Třebešín nekončí

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

 

Vložil: Redaktor KL