Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nové centrum vzdělanosti pro informatiky i zemědělce? I to se řešilo na krajské tripartitě. A další vážná témata: Zaměstnanost a vývoj pracovních příležitostí do budoucna

13.10.2015
Nové centrum vzdělanosti pro informatiky i zemědělce? I to se řešilo na krajské tripartitě. A další vážná témata: Zaměstnanost a vývoj pracovních příležitostí do budoucna

Autor: kraj-lbc.cz

Popisek: hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK)

K pravidelnému jednání se minulý týden sešla Rada hospodářské a sociální dohody Libereckého kraje, tzv. krajská tripartita, jejímž předsedou je hejtman Martin Půta. Kromě informace o stavu zaměstnanosti v kraji a vývoji situace na trhu práce se zabývala také rozpočtovým výhledem kraje na období 2016-2019 nebo vznikem center vzdělanosti na území LK.

Členové tripartity vzali na vědomí změnu nominace za Svaz průmyslu a dopravy ČR, kdy se novým členem stala Naděžda Vojtíšková. Dále projednali návrh dodatečné nominace za Konfederaci zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR. Navržení zástupci za oblast stavebnictví (Bohumil Meixner) a zemědělství (Pavel Jiran) se budou účastnit práce tripartity jako stálí hosté.

Nezaměstnaných je pod dvacet tisíc. Přesto chybí šičky

Tripartita se jako obvykle zabývala analýzou stavu zaměstnanosti v Libereckém kraji. K tomuto tématu hovořila ředitelka Úřadu práce ČR - krajské pobočky v Liberci Kateřina Sadílková. Přítomné informovala, že míra nezaměstnanosti v Libereckém kraji dále poklesla na 6,5 %, v kraji je více než 19 tisíc uchazečů o práci, což je ale o 4 tisíce méně než před rokem.

Přesto v některých částech kraje trvají problémy s uplatněním uchazečů, zejména u dlouhodobě nezaměstnaných a absolventů. Naopak v některých profesích se projevuje stálý nedostatek, jde zejména o odborné technické profese a také například šičky, které jen obtížně hledá třeba firma Johnson Controls pro svoji továrnu v České Lípě.

Více peněz má jít do silnic a škol

Náměstek hejtmana pro ekonomiku Marek Pieter prezentoval navržený Rozpočtový výhled kraje na období 2016-2019, kterým se minulý týden zabývala také rada a koncem října bude projednáván zastupitelstvem. „Kraj má stabilní hospodaření, snaží se trvale hledat úspory v provozních nákladech i při otevřeném soutěžení veřejných zakázek. Naopak více prostředků chce investovat zejména do oprav svého majetku, zejména silnic, škol, zdravotnických a sociálních zařízení,“ uvedl náměstek Pieter.

Schválený rozpočtový výhled bude podkladem pro přípravu Rozpočtu LK na rok 2016, který by měl být předložen radě a zastupitelům následně v listopadu.

Kraj chce osm moderních center vzdělanosti pro klíčové obory. Třeba řemesla

V další části jednání se členové tripartity seznámili s projekty, které kraj v novém programovém období EU 2014-2020 připravuje k podání. Zatím bylo radou kraje odsouhlaseno celkem 46 projektů za celkem 3,5 miliardy Kč. Týkají se zejména dopravy (oprav silnic nižších tříd), zateplení škol, životního prostředí a sociálních služeb. Další projekty se ještě v příštích týdnech připravují ke schválení.

Jedním z podporovaných projektů jsou i Centra vzdělávání Libereckého kraje, která předpokládají vznik osmi moderních vzdělávacích center zaměřených na klíčové obory. Jedná se o centra orientovaná na zemědělství, techniku, řemesla, strojírenství a elektrotechniku, automobilový průmysl, informatiku, služby nebo uměleckoprůmyslový obor. Do jejich vybudování v areálech stávajících středních škol zřizovaných krajem by mělo být vloženo 300 mil. Kč.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace