Mistryně světa Zuzana Hejnová pomáhala pohybem na ČEZ Jizerská 50 RUN
07.09.2015
Foto: cez.cz
Popisek: Předání šeků na Jizerská 50 RUN občanským sdružení Svítání a Tulipán.
Běžecká varianta legendární Jizerské 50 přivítala v sobotu 5. září stovky amatérských i profesionálních sportovců. Ti měli kromě závodění či fandění možnost podpořit v bedřichovském Lyžařském areálu dobrou věc v rámci charitativní akce Nadace ČEZ Pomáhej pohybem.
Na speciálních dobročinných kolech šlapali v Jizerských horách pro občanská sdružení Svítání Jablonec nad Nisou a liberecký Tulipán. Vyšlapalo se 101 509 korun. Díky uživatelům mobilní aplikace EPP Pomáhej pohybem se příspěvku dočkala i spinální jednotka Krajské nemocnice Liberec ve výši 45 850 korun.
Pedály se téměř nezastavily
Sportovci prokázali na ČEZ Jizerská 50 RUN hodně vytrvalosti, skvělou fyzickou kondici i ochotu pomáhat dobré věci. I po odběhnutí náročného závodu, v němž hlavní trasa měří přesně 50,23 kilometrů, totiž ještě usedli na speciální kola Nadace ČEZ, aby podpořili vybranou veřejně prospěšnou organizaci. „Velmi nás potěšilo, že i v rámci náročného závodu využilo mnoho lidí možnost strávit na našich kolech jednu minutu. Jejich pedály se téměř nezastavily a my jsme tak přímo na místě mohli vybraným sdružením předat šeky na vyšlapané částky,“ uvedla Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ. Mezi pomáhající cyklisty se zařadilo i několik známých tváří, dobrou věc podpořila například překážkářka Zuzana Hejnová nebo přední český boxer Lukáš Konečný.
Jeden dobrý skutek jako by na ČEZ Jizerské 50 RUN nestačil, a tak závodníci v průběhu dne podpořili prostřednictvím mobilní aplikace EPP Pomáhej pohybem ještě Krajskou nemocnici Liberec. Náročný běh jim totiž umožnil nasbírat dostatečný počet bodů a Nadace ČEZ tak liberecké nemocnici, konkrétně její spinální jednotce, mohla předat šek na 45 850 korun. Ty jednotka využije na zajišťování komplexní léčby pacientů s poškozením míchy s důrazem na prevenci dekubitů neboli proleženin.
Hippoterapie od raného věku
Občanské sdružení Svítání Jablonec nad Nisou je hipporehabilitační středisko, které se specializuje na hippoterapii dětí se zdravotním handicapem od raného věku a vzdělávání v oblasti hipporehabilitace. S dětmi pracují vyškolení fyzioterapeuti, kteří individuálně vybranými polohami na koni pomáhají dětem s rozvojem pohybových schopností. Pohyb koňského hřbetu pozitivně působí na rovnováhu, koordinaci, lezení i sed. Důvěra ke koni a pohyb na jeho hřbetě dětem dodává odvahu například k nácviku chůze na zemi.
„Díky pozitivním podnětům děti nevnímají tento typ rehabilitace jako cvičení. Přítomnost koně je pro ně veliký zážitek a kromě terapie tak u nás tráví i svůj volný čas v rámci kroužku Hry u koní, který je určen nejen dětem s handicapem. Výtěžek ze speciálního kola Nadace ČEZ v hodnotě 50 830 korun využijeme na pokrytí nákladů na ustájení našich koní,“ sdělila předsedkyně Občanského sdružení Svítání Iva Michalská.
Tulipán a chráněná dílna
Občanské sdružení Tulipán provozuje chráněnou dílnu, v níž zaměstnává osoby se zdravotním znevýhodněním. Poskytuje poradenské služby nejen svým zhruba padesáti klientům s handicapem, ale i všem ostatním, kteří potřebují získat informace k řešení svých problémů. Realizuje řadu kulturních, volnočasových i vzdělávacích akcí, jejichž cílem je propojování životů a činností zdravých osob a lidí s postižením. „V naší chráněné dílně se zabýváme například výrobou ručního papíru, keramických předmětů, šperků nebo textilních a bytových doplňků. Právě na její provoz využijeme výtěžek z charitativní akce Pomáhej pohybem v hodnotě 50 679 korun,“ řekla ředitelka Občanského sdružení Tulipán Zora Machartová.
Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice. Více informací na www.nadacecez.cz.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Lucie Bartoš