Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

První nezletilí uprchlíci bez doprovodu rodičů na území Libereckého kraje, hlásí politici. Pocházejí z Afghánistánu

02.09.2015
První nezletilí uprchlíci bez doprovodu rodičů na území Libereckého kraje, hlásí politici. Pocházejí z Afghánistánu

Autor: Youtube, repro

Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

V souvislosti s problematikou imigrantů dochází po mnoha letech v České republice k nárůstu počtu nezletilých cizinců bez doprovodu zákonných zástupců. Záchyt několika cizinců proběhl v Ústeckém kraji a v rámci spolupráce pomáhálo i Krajské ředitelství Policie ČR Libereckého kraje, odbor cizinecké policie.

Půjdou do školského zařízení

„Po úkonech cizinecké policie byli předáni tři nezletilí cizinci do péče pracovníků orgánu sociálně-právní ochrany dětí obecního úřadu obce s rozšířenou působností, kteří zajistí jejich umístění do školského zařízení,“ informuje hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

K tomuto účelu funguje jedno specializované zařízení v Praze a dvě specializované výchovné skupiny byly zřízeny při výchovných ústavech v Praze a další v Jihomoravském kraji.

Sociální pracovníci jsou připraveni

V Libereckém kraji jsou služebny cizinecké policie v České Lípě, Liberci a Semilech, kde zajišťují hlavní výkon této agendy. Náklady hradí státní dotace na výkon sociálně-právní ochrany dětí. Pracovníci Krajského úřadu Libereckého kraje byli již v předstihu v přímém kontaktu se všemi zainteresovanými institucemi.

Na možný nárůst nezletilých cizinců bez doprovodu jsou orgány sociálně-právní ochrany metodicky připraveny. V této souvislosti je také hejtman Martin Půta v kontaktu s vedením Krajského ředitelství Policie ČR pro Liberecký kraj.

Záchyt Afghánců do Bělové-Jezové. Převažují muži

K záležitosti uprchlíků se dnes s novinkami vyjádřila rovněž cizinecká policie. Ta zahájila správní řízení se skupinou afgánských migrantů, které zadržela policie na území Ústeckého kraje. Policisté z Odboru cizinecké policie Libereckého kraje pak v rámci opatření řeší skupinu devatenácti z nich. Až na jednoho mladistvého byli všichni umístěni do záchytného zařízení Bělá-Jezová. 

S afgánskými běženci, kteří se na území naší republiky zdržují neoprávněně, bylo ihned po zajištění zahájeno správní řízení, součástí kterého je také zjištění jejich totožnosti. Do 48 hodin musí být identifikováni a vyslechnuti v rodném jazyce. V devatenáctičlenné skupině jsou převážně muži, kterých je deset, dále pak 4 ženy a pět dětí ve věku od deseti měsíců do sedmnácti let.

Pátrání po rodičích

V souvislosti s řešením této skupiny spolupracovali cizinečtí policisté úzce také s pracovníky Odboru sociálně právní ochrany dětí, a to z důvodu, že mezi dětmi byly tři, které nedosáhly zletilosti (16 a 17 let) a nebylo jisté, zda jsou v doprovodu zákonných zástupců.

V současné době byla skupina osmnácti osob převezena a umístěna do záchytného zařízení v Bělé - Jezové. V péči pracovníků OSPODU skončila jedna nezletilá osoba ve věku 16 let, která byla umístěna do školského zařízení. U zbylých dvou nezletilých osob bylo v průběhu správního řízení zjištěno, že ve skupině jsou s nimi i rodinní příslušníci.

Bělá-Jezová je zařízení pro zajištění cizinců (spíše známá jako uprchlický či detenční tábor Jezová) v okrese Mladá Boleslav ve Středočeském kraji. Nachází se asi 3,5 km severně od města Bělá pod Bezdězem na jeho katastrálním území v bývalém vojenském prostoru Ralsko.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace