Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

První nezletilí uprchlíci bez doprovodu rodičů na území Libereckého kraje, hlásí politici. Pocházejí z Afghánistánu

02.09.2015
První nezletilí uprchlíci bez doprovodu rodičů na území Libereckého kraje, hlásí politici. Pocházejí z Afghánistánu

Autor: Youtube, repro

Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

V souvislosti s problematikou imigrantů dochází po mnoha letech v České republice k nárůstu počtu nezletilých cizinců bez doprovodu zákonných zástupců. Záchyt několika cizinců proběhl v Ústeckém kraji a v rámci spolupráce pomáhálo i Krajské ředitelství Policie ČR Libereckého kraje, odbor cizinecké policie.

Půjdou do školského zařízení

„Po úkonech cizinecké policie byli předáni tři nezletilí cizinci do péče pracovníků orgánu sociálně-právní ochrany dětí obecního úřadu obce s rozšířenou působností, kteří zajistí jejich umístění do školského zařízení,“ informuje hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

K tomuto účelu funguje jedno specializované zařízení v Praze a dvě specializované výchovné skupiny byly zřízeny při výchovných ústavech v Praze a další v Jihomoravském kraji.

Sociální pracovníci jsou připraveni

V Libereckém kraji jsou služebny cizinecké policie v České Lípě, Liberci a Semilech, kde zajišťují hlavní výkon této agendy. Náklady hradí státní dotace na výkon sociálně-právní ochrany dětí. Pracovníci Krajského úřadu Libereckého kraje byli již v předstihu v přímém kontaktu se všemi zainteresovanými institucemi.

Na možný nárůst nezletilých cizinců bez doprovodu jsou orgány sociálně-právní ochrany metodicky připraveny. V této souvislosti je také hejtman Martin Půta v kontaktu s vedením Krajského ředitelství Policie ČR pro Liberecký kraj.

Záchyt Afghánců do Bělové-Jezové. Převažují muži

K záležitosti uprchlíků se dnes s novinkami vyjádřila rovněž cizinecká policie. Ta zahájila správní řízení se skupinou afgánských migrantů, které zadržela policie na území Ústeckého kraje. Policisté z Odboru cizinecké policie Libereckého kraje pak v rámci opatření řeší skupinu devatenácti z nich. Až na jednoho mladistvého byli všichni umístěni do záchytného zařízení Bělá-Jezová. 

S afgánskými běženci, kteří se na území naší republiky zdržují neoprávněně, bylo ihned po zajištění zahájeno správní řízení, součástí kterého je také zjištění jejich totožnosti. Do 48 hodin musí být identifikováni a vyslechnuti v rodném jazyce. V devatenáctičlenné skupině jsou převážně muži, kterých je deset, dále pak 4 ženy a pět dětí ve věku od deseti měsíců do sedmnácti let.

Pátrání po rodičích

V souvislosti s řešením této skupiny spolupracovali cizinečtí policisté úzce také s pracovníky Odboru sociálně právní ochrany dětí, a to z důvodu, že mezi dětmi byly tři, které nedosáhly zletilosti (16 a 17 let) a nebylo jisté, zda jsou v doprovodu zákonných zástupců.

V současné době byla skupina osmnácti osob převezena a umístěna do záchytného zařízení v Bělé - Jezové. V péči pracovníků OSPODU skončila jedna nezletilá osoba ve věku 16 let, která byla umístěna do školského zařízení. U zbylých dvou nezletilých osob bylo v průběhu správního řízení zjištěno, že ve skupině jsou s nimi i rodinní příslušníci.

Bělá-Jezová je zařízení pro zajištění cizinců (spíše známá jako uprchlický či detenční tábor Jezová) v okrese Mladá Boleslav ve Středočeském kraji. Nachází se asi 3,5 km severně od města Bělá pod Bezdězem na jeho katastrálním území v bývalém vojenském prostoru Ralsko.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace