Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Protikorupčníci z Liberce se opět ozývají: Liberecký kraj prodražuje veřejnou dopravu o desítky milionů ročně. Kauza, která způsobila rozvrat koalice, stále neutichá

02.08.2015
Protikorupčníci z Liberce se opět ozývají: Liberecký kraj prodražuje veřejnou dopravu o desítky milionů ročně. Kauza, která způsobila rozvrat koalice, stále neutichá

Foto: DPP

Popisek: Autobus, ilustrační foto

Vedení Libereckého kraje dodnes nereagovalo na roční nečinnost Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ve věci zakázky na dopravní obslužnost. Upozornilo na to nyní Krajské protikorupční pracoviště.

"Mrtvo po pěšině" není náhodou?

Pravděpodobná součinnost těchto orgánů při jejich nečinnosti vede k tomu, že budou i nadále jezdit autobusy za ceny výrazně vyšší, než které nabídli dopravci v desetileté zakázce. Po uplynutí zákonem stanovené lhůty dokonce ztrácí kraj možnost obrátit se na soud se žalobou proti nečinnosti Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Jde o lajdáctví, nebo je v tom záměr?

ÚOHS ve věci veřejné zakázky „Výběr dopravců pro uzavření smluv o veřejných službách v přepravě cestujících ve veřejné linkové osobní dopravě k zabezpečení stanoveného rozsahu dopravní obslužnosti Libereckého kraje pro období od roku 2014 do roku 2024“ (dopravní zakázka) 28. května loňského roku nepravomocně zrušil zadávací řízení na desetiletou veřejnou zakázku pro takzvané chyby na straně zadavatele.

Proč nechají minout lhůtu pro podání žaloby

Liberecký kraj se proti rozhodnutí odvolal, respektive podal rozklad 12. června 2014. O odvolání Libereckého kraje však nebylo dosud ze strany ÚOHS rozhodnuto. Liberecký kraj se proti nečinnosti ÚOHS již téměř celý rok nebrání, jak by mohl, uvádí Krajské protikorupční pracoviště. Ačkoliv by to prý podle zákona o krajích mělo být jeho povinností. Přitom nyní v srpnu vyprší roční lhůta, ve které může podat žalobu k soudu pro nečinnost ÚOHS.

Neoprávněná nečinnost správního orgánu (v tomto případě ÚOHS) podle protikorupčníků narušuje zejména princip důvěryhodnosti a spolehlivosti veřejné správy a může se dotknout rovněž zásady ochrany práv, nabytých v dobré víře, a oprávněných zájmů. Narušuje rovněž zásadu jednání ve veřejném zájmu, neboť výkon veřejné správy se neprojeví tam, kde by podle zákona měl být uplatněn.

Stojí nás to víc a nemuselo by

Dopravci dnes jezdí na základě Jednacího řízení bez uveřejnění (JŘBÚ) – tedy bez soutěže. To může zadavatel – Liberecký kraj učinit jen tehdy, pokud chyby sám nezavinil. Liberecký kraj se na základě svého jednání dostal do situace, kdy z peněz svých občanů platí dražší služby, než by musel.

Srovnáním nabídek od dopravců z loňska s aktuálními cenami, které účtují Libereckému kraji současní dopravci, kteří jezdí na základě rozhodnutí vedení kraje vzešlého z JŘBÚ, je zřejmé, že se jedná o rozdíl zhruba 30 milionů korun ročně.

Nedostatek peněz je pak výmluvou

Miroslav Kroutil, analytik Krajského protikorupčního pracoviště, říká: „Tato nečinnost jak antimonopolního úřadu, ale i Libereckého kraje nahrává současným dopravcům. Obrátili jsme se sice sami na ÚOHS, ale protože nejsme účastníci řízení, očekáváme, že naše výzva skončí v koši.“

Kolegyně Daniela Fialová k tomu dodává: „Tím, kdo na tuto kauzu doplácí, jsou občané Libereckého kraje. Zdůvodnění kraje, že chybějí prostředky na sociální projekty, kulturu a podobně, jsou výmluvami v situaci, kdy Liberecký kraj platí za dražší dopravní obslužnost.“

Už způsobila rozvrat koalice

Zakázka na dopravní obslužnost v Libereckém kraji je jedním z klíčových politických problémů Libereckého kraje již od roku 2012, kdy byla vypsána. Nejedná se pouze o velkou zakázku co do výše na ni alokovaných prostředků (4, 1 miliardy korun), ale její výsledek podle některých dozajista ovlivní kvalitu života obyvatel Libereckého kraje.

Zakázka byla poprvé vypsána v roce 2012, kdy v kraji vládla koalice ČSSD a SOS, opřená o hlasy KSČM. Již od samého začátku budila podezření, že je zmanipulovaná. Pozdější vedení Libereckého kraje (Starostové pro Liberecký kraj a Změna pro Liberecký kraj) podobu zakázky změnilo, ale ani poté neustaly obavy z její účelovosti. Podoba zakázky se naopak stala předmětem koaliční krize a jedním z důvodů konce koalice Starostů a Změny. Ani dnes, kdy v kraji vládne koalice nová, Starostové pro Liberecký kraj a ČSSD, podezření neutichají.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš