Profesor z Harvardu sepsal dějiny našeho samizdatu a nezbývá než žasnout
07.05.2015
Foto: ČT
Popisek: Snímek z dokumentu Život podle Václava Havla
Jonathan Bolton se české historii věnuje prakticky celý život. Jeho dílo, které v těchto dnech vydává nakladatelství Academia, přichází jen několik dnů před plánovanou cestou Miloše Zemana do Moskvy.
Jaké mýty šíří západní novináři a historici o středoevropském odporu vůči komunistickému státu? Jak se na disent dívá americký historik Jonathan Bolton? Všechno se odehrávalo ve zcela konkrétním prostředí a situaci, říká a popisuje jej vlastními slovy jeho účastníků a hojně cituje z dopisů, deníků i literárních děl. V jeho podání nejde tolik o politickou filozofii jako spíše o běžné zážitky. Disent je živým společenstvím lidí, kteří pochybují a pociťují nejistotu a rozhodně se nepokládají za žádné mesiáše.
V překladu Petrušky Šustrové se do rukou čtenářů dostává nejen encyklopedie vztahů a pramenů, zároveň i světově renomovaná kniha, mnohokrát oceněná a doporučená.
V edici Šťastné zítřky nakladatelství Academia přináší podobné klenoty dlouhodobě. Ať už jde o Sovětský román, monografii Kateriny Clarkové, titul S minulostí zúčtujeme obsahující dva dosud nezveřejněné dokumenty z minulosti Filozofické fakulty Univerzity Karlovy nebo Utváření socialistické modernity.
Pečlivý text Jonathana Boltona, který je zároveň i překladatelem naší prózy a poezie, doprovází rozsáhlá příloha ve formě odkazů a zdrojů. Ten, kdo by se chtěl k samizdatu Československa vrátit, tak získá jedinečnou příležitost a obdivuhodná vodítka. Nechybí v nich prakticky nic, od odkazu Havlova ptydepe ve Vyrozumění po vzpomínky na profesora Ladislava Hejdánka.
Vložil: Zdeněk Svoboda