Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Shakespeare Ostrava 2016, Jesus Christ Superstar a Jaromír Nohavica jako speciální host, taková bude další sezóna v Národním divadle moravskoslezském

10.04.2015
Shakespeare Ostrava 2016, Jesus Christ Superstar a Jaromír Nohavica jako speciální host, taková bude další sezóna v Národním divadle moravskoslezském

Foto: NDM

Popisek: Lazebník sevillský Gioacchina Rossiniho slaví 200 let od svého prvního uvedení, a tak na slavnostním večeru uslyšíte průřez dílem na zbrusu nový text písničkáře Jaromíra Nohavici,“ prozradil nový hudební ředitel Jakub Klecker.

Národní divadlo moravskoslezské již připravuje 97. sezónu! Svým divákům nabídne celoroční kulturní projekt Shakespeare Ostrava 2016, dlouho očekávaný muzikál Jesus Christ Superstar a u příležitosti 200. výročí od prvního uvedení Lazebníka sevillského i speciálního hosta Jaromíra Nohavicu. A to není zdaleka vše...

„Vizuálním symbolem této sezóny, jehož autorem je ostravský výtvarník Jiří Šigut, je jedna dominová kostka s dvojkou na jednom a čtyřkou na druhém políčku. Jedno Národní divadlo moravskoslezské, dvě jeho divadelní budovy (Divadlo Antonína Dvořáka a Divadlo Jiřího Myrona), čtyři soubory (opera, činohra, balet, opereta/muzikál),“ popisuje vizuál 97. sezóny ředitel Jiří Nekvasil: „Dominová kostka je také symbolem hry a hra je i od nepaměti podstatou, základem divadla,“ dodává.

Zbrusu nový text písničkáře Jaromíra Nohavici 

Soubor opery zahájí sezónu inscenací opery Tři přání Bohuslava Martinů, kterou naváže na dramaturgickou koncepci „Operní hity 20. století“: „Tuto neobvyklou operu-film uvedeme v nezkrácené verzi s filmovou retrospektivou proběhlých dvou jednání (realizací filmových dotáček) i se scénickou vizualizací symfonické plochy Le Départ (Odjezd). Z historického hlediska půjde o teprve třetí uvedení v ČR,“ přibližuje inscenaci nový hudební ředitel Jakub Klecker. Donizettiho trilogii o anglických královnách završí soubor v prosinci operou Roberto Devereux, dále bude následovat velká francouzská romantická opera Hamlet Ambroise Thomase a operní premiéry uzavře ryze český titul, první opera Bedřicha Smetany Braniboři v Čechách. „V rámci nové sezóny nebudou chybět také dva mimořádné koncerty Mozart GALA a Lazebník má narozeniny!!! Na prvním galakoncertě vystoupí špičkoví sólisté v čele s Janou Kurucovou a Richardem Švedou, kteří zazpívají nejznámější úryvky z Mozartových oper. Lazebník sevillský Gioacchina Rossiniho slaví 200 let od svého prvního uvedení, a tak na slavnostním večeru uslyšíte průřez dílem na zbrusu nový text písničkáře Jaromíra Nohavici,“ říká Klecker.

Činohra NDM seznámí diváky s prací výrazných režisérských osobností, a to dokonce v evropském kontextu. Díky dotaci z Norských fondů uvede hru norského dramatika Jespera Halleho Lesík v režii cenami ověnčené přední norské režisérky mladé generace Victorie Meirik. „V rámci dramaturgické linie ‚Sousedé‘ chceme představit v této i následujících sezónách vždy jednu výraznou režisérskou osobnost našich nejbližších sousedů, kteří uvedou původní texty autorů ze své země. Jako první přijal pozvání do Ostravy mladý slovenský režisér Lukáš Brutovský. V dalších sezónách připravujeme spolupráci s režiséry z Polska, Rakouska a Německa. Generaci mladých tvůrců doplní český režisér Jan Frič a jeho ojedinělý jevištní rukopis,“ prozrazuje šéf činohry Peter Gábor. Z činoherních inscenací se mohou diváci dále těšit na komedie Španělská muška a Veselé paničky windsorské, groteskní hru Král Ubu, provokativního Mučedníka a českou premiéru Deníku mého otce.

Příběh Chaplina v baletním podání

První baletní premiéra nazvaná Chaplin zavede diváky do méně vzdálené minulosti metaforickým líčením příběhu legendárního komika: „Německý choreograf Mario Schröder svého Chaplina líčí jako složitou osobnost plnou protikladů, postihuje Chaplinovu charakteristickou kombinaci klaunské komiky, soucitu a smyslu pro spravedlnost v nespravedlivém světě,“ doplňuje šéfka baletu Lenka Dřímalová. Další připravovanou baletní premiérou bude Sen noci svatojánské, baletní komedie na motivy hry Williama Shakespeara v choreografii Youriho Vámose. Balet NDM také divákům nabídne již tradiční Mezinárodní gala a oslavy Mezinárodního dne tance.

Milovníky velké operety jistě potěší inscenace Ples v opeře Richarda Heubergera, fanoušky muzikálu pak dlouho očekávaný titul Jesus Christ Superstar, nejslavnější rocková opera 20. století z pera Andrewa Lloyda Webbera a Tima Rice. Mimo to nabídne soubor opereta/muzikál také projekt L2!: „Tajemný název L2! v sobě ukrývá silný příběh. Clemens Kuby je německý dokumentarista, filmař, bývalý předseda Strany zelených. V roce 1981, na vrcholu své kariéry, utrpěl při pádu z výšky úraz, po kterém ochrnul. Vzápětí, jen silou vlastní vůle, došel ke spontánnímu uzdravení. L2! je hudební divadlo na pokraji žánrů a zvyklostí,“ vysvětluje šéf souboru opereta/muzikál Patrick Fridrichovský. Autory této inscenace jsou Jaroslav Dušek (libreto), Clemens Kuby (libreto) a Ondřej Smeykal (hudba).

Shakespeare Ostrava 2016 

Větší část 97. sezóny Národního divadla moravskoslezského spadá do první poloviny roku 2016. V tomto roce si připomene celý kulturní svět 400 let od úmrtí Williama Shakespeara (1564–1616). Všechny zmíněné „shakespearovské“ tituly, včetně řady dalších doprovodných akcí, budou součástí velkého celoročního kulturního projektu Shakespeare Ostrava 2016, který iniciuje Národní divadlo moravskoslezské spolu s festivalem Letní shakespearovské slavnosti v Ostravě a Kulturním centrem Cooltour a který spojí významné ostravské kulturní a vzdělávací instituce. „Do akce se postupně zapojí nejen všechna ostravská profesionální divadla, tedy vedle NDM také Divadlo Petra Bezruče, Divadlo loutek Ostrava a Komorní scéna Aréna, ale např. také Janáčkova filharmonie Ostrava, Janáčkův máj, Svatováclavský hudební festival, 3. bienále festivalu NODO (Dny nové opery Ostrava), Letní shakespearovské slavnosti 2016, Ostravské muzeum, Knihovna města Ostravy, Filozofická fakulta Ostravské univerzity a další,“ říká autorka mimořádných projektů NDM Martina Klézlová.

Prodej nového předplatného bude zahájen 15. dubna 2015.

Vložil: Anička Vančová

Tagy
divadlo,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace