Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Falešný agent zkušeného rutinéra nabídne nefalšovaný pohled na špióny

29.03.2015
RECENZE Falešný agent zkušeného rutinéra nabídne nefalšovaný pohled na špióny

Foto: repro Youtube

Popisek: Alex Berenson

Co čekat od vynikajícího novináře, který zřejmě jen z touhy pro psaní opustil nejprestižnější žurnalistické sídlo světa, aby se v klidu mohl věnovat románové tvorbě? Excelentní výsledky. Co jiného...

Alex Berenson působil v New York Timesech dlouhé roky. Odešel dobrovolně, o čemž svědčí i krátká noticka právě v tomto renomovaném médiu. Odešel proto, aby mohl psát své romány. Už první z nich, The Faithful Spy, který psal ještě v době, kdy byl zaměstnancem Timesů, získala Edgar Award za nejlepší prvotinu amerického autora. Pak to šlo ráz na ráz. A vždycky s puncem originality, jaký nabyl coby novinář. Právě jeho praxe mu umožnila získat nejen postupný vhled, ale také fakta a možnost ověřování. Berenson pro Timesy dělal zpočátku reportéra, vypravil se na místo, kde ničil hurikán Katrina, věnoval se drogovým kartelům, až nakonec "skončil" coby investigativec. Z pohledu branže jde o nejprestižnější post. To samo o sobě ukazuje, jak velký vliv a jakou důležitost svému psaní autor přikládá, když se z opakovaně zmiňovaných Timesů dokázal vyvázat a zůstal s manželkou, dcerou a dvěma psy na volné noze.

Falešný agent ve třech hutných částech popisuje symbolickou pointu. Hru na schovávanou a tahání nitek. Spolu s tím také naznačuje, že Spojené státy nešetří na vládních výdajích pro špionáž, nebojí se vražd a jejich maskování, ale vždy a za všech okolností se jedná o dobro pro vlast. Prý to tak doopravdy je.

Do jednoho istanbulského hotelu dorazí varování, že íránské síly mají v úmyslu zabít tamního rezidenta CIA. K vyšetřování je přizván bývalý agent CIA John Wells, než však ve vyšetřování výrazněji pokročí, ukáže se, že tip byl pravdivý. Což znamená, že následující varování ze stejného zdroje bude bráno skutečně velice vážně. A varování to není ledajaké – na loď plující z Dubaje do Spojených států se měla podle něj dostat zásilka s radioaktivním materiálem. Jak riziko vzrůstá a vláda mobilizuje síly, je Wells vyslán na privátní misi s cílem vypátrat pravdu. Jde po stopě od Guatemaly přes Thajsko a Hong Kong až po Istanbul a využívá přitom veškeré své znalosti i schopnost nenápadně se pohybovat v arabském světě. Bude to ale stačit k odvrácení války, nad jejíž propastí se Spojené státy ocitly?

Alex Berenson má hned dvě velká plus. Styl a řeč. V málokteré (nejsme s to srovnat ani jednu) knize je tolik cizích výrazů, doprovázených vysvětlivkami pod čarou. Málokdo se totiž bude pídit po tom, jak se v Arabských státech říká rozvědce anebo v Istanbulu těm nejlevnějším zbraním. Za jedna. Berenson je však silný i v dalších ohledech. On nesoudí. Na začátku čtení si představte rozsáhlou mapu vztahů a pojítek. Těmi mohou být ženy, společné zabíjení, kladení pastí, úniky nebo krytí právě popsaných jevů. Do toho si podtrhněte chytrost jednotlivých agentů a jejich šéfů, řekněte si, kdo by mohl tahat za pomyslné nitky a nechte se vést. Románu nelze vytknout snad vůbec nic. Je strhující, napínavý, reálný do té míry, že v něm byly jistě použity spousty Berensenových zážitků (z jeho novinářské praxe samozřejmě) a ve finále zjistíte, že těch čtyři sta stran je vlastně hrozně krátkých.

Berenson má na svém kontě doposud osm titulů a věřme, že se během půl roku dočkáme dalšího překladu. Pro úplnost: Tichý muž, Věrný špion a Válka stínů z uplynulých let nabízí archiv nakladatelství Olympia.

Autor: Alex Berenson
Název: Falešný agent
Vydala: Kniha Zlín
Překlad: Pavel Kaas
Hodnocení: 87 procent

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace