Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

1 + 2 = 2 Co znamená záhadná rovnice? Tři slavní humoristé dali dohromady dvě knížky, které vyšly u jednoho nakladatelství, aneb Kantorek, Mládek a Mareš

27.03.2015
1 + 2 = 2 Co znamená záhadná rovnice? Tři slavní humoristé dali dohromady dvě knížky, které vyšly u jednoho nakladatelství, aneb Kantorek, Mládek a Mareš

Foto: Fragment

Popisek: Vtip z obálky Kantorkovy knížky

UKÁZKY Nakladatelství Fragment vydává knihy kreslených vtipů nestora tohoto žánru Pavla Kantorka, naposledy vyšlo Jak přežít cokoliv. Stejné nakladatelství vydává i humoristické opusy Ivana Mládka, jehož knížku Nestydatá sázka ilustrovala další slavná persóna českého humoru, karikaturista Štěpán Mareš. Pokud se chcete dobře pobavit, můžeme obě knihy s čistým svědomím doporučit!

Pavel Kantorek – Jak přežít cokoliv

Nejhorší je srážka s „blbcem"!

Někdy se i ten největší optimista neubrání dojmu, že tzv. „blbců" mezi námi  stále přibývá. Odpověď, jak se ubránit lidské hlouposti, je překvapivě jednoduchá. Nebrat nic příliš vážně a na vše reagovat s humorem! S pocitem, že může být ještě mnohem hůř, se dá přežít opravdu cokoliv! 

Známý kreslíř a satirik, jehož vtipy publikovaly všechny humoristické časopisy, emigroval 21. srpna 1968. Pavel Kantorek se proslavil v 60. letech jako skvělý kreslíř a humorista, byl tím, čím je dnes Renčín. Jeho „zvířátka s podtextem politickým“, jak o svých vtipech hovořil, se objevovala ve všech humoristických časopisech, zvláště v Dikobrazu. O jeho názorech na režim však nebylo pochyb… Na vysokou školu Pavla z kádrových důvodů nevzali, až po roce práce v ostravských dolech. Studoval fyzikální vědy na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Měl před obhajobou, když přišli Rusové. Po jeho odchodu do Kanady byly jeho kresby u nás zakázány. V emigraci přispíval do disidentských časopisů, do novin, opět kreslil, spolupracoval se Škvoreckými, vydal řadu knih. Navrhoval scénu a občas i hrál s českým souborem v divadle ve Vancouveru. Humor mu pomáhá zvládat těžké chvíle. Nejlepší vtipy ho prý napadají při řešení nejsložitějších teorií a vzorců. Ví, že je pro něj práce a malování všechno, proto je sám – nikdy nechtěl děti! Nedokázal by se dělit o čas, jak říká, chce sám v klidu vymýšlet fyzikální zákony a humor. Na otázku, jestli se nebojí samoty, až bude hodně starý a třeba bude potřebovat pomoc, ve svých 70 letech odpovídá: „Občas si to už uvědomuji, je to rub mého rozhodnutí. Ale to budu opravdu vědět, až ta chvíle přijde.“ Nyní knížky s jeho kreslenými vtipy vydává nakladatelství Fragment.

 

Ivan Mládek -  Nestydatá sázka

„Tak o co?"... A sázka je na světě!

10 milionů je pěkná suma, která stojí za trochu snažení. Co myslíte? Dva kamarádi už nejsou nejmladší, ale chuť do života rozhodně neztratili. Budou ale úspěšní "při lovu" žen podle kalendáře? Je vůbec možné prožít sexuální noc s ženami všech jmen? Kdo to zvládne, vyhrává! Kde ale najít nositelku jména Hromnice nebo Zoe?

Ivan Mládek je známý především jako muzikant, ale jeho záběr je mnohem širší: Od roku 1966 veřejně vystupoval s různými soubory z oblasti jazzu a country. V roce 1968 emigroval do Francie, kde se živil hraním na banjo a balalajku v ruských kabaretech, po půl roce se ale vrátil do Československa a od počátku 70. let 20. století vystupoval s vlastní kapelou Banjo Band, kde hraje na tenorové bendžo a zpívá. Je autorem více než 400 písní, píše humoristické povídky, recesistické pohádky a scénáře, kreslí humorné obrázky a vtipy. Televizním divákům je znám jako moderátor a spoluautor zábavných pořadů Čundrcountry show a Country estráda. Jeho humoristické knížky vydává právě Fragment.

Štěpán Mareš je český kreslíř komiksů, veřejnosti známý především z časopisu Reflex, kam kreslí seriálový komiks Zelený Raoul, Lidových novin (kde dříve vycházející seriál Dlouhý nos) a zábavných pořadů na TV Prima (Dementi), ilustrátor řady knih i obalů na CD (např. Tři sestry – Průša se vrací). Ilustroval i knížku Ivana Mládka.

Ukázka z knihy: Pravidla hry

Máme sraz v kavárně Slávie, jiné místo nepřicházelo v úvahu, cítili jsme jako povinnost sejít se právě zde. Slávie byla naše nostalgie, pomník našeho bujarého mládí, náš tehdejší základní tábor. Odtud se odvíjely všechny milostné románky, dobrodružné lovecké výpravy, někdy i více méně dobročinné mise. A tady také každý své akce hodnotil, rozebíral a všem kamarádům dopodrobna vyprávěl.

Jsem rád, že mě náhoda dala s Merdou zase dohromady, dost pozdě, ale přece. Naše cesty se rozdělily kvůli hlouposti a s odstupem doby míním, že naprosto zbytečně. Kdybychom v této poklidné kavárně na sebe dál naráželi, bylo by otázkou dvou, tří setkání – a zas bychom stanuli bok po boku. Pokračovali bychom bezpochyby v plnění úkolů, ke kterým jsme zřejmě nějakou vyšší mocí předurčeni. V našem společném boji za co nejvíce bodů byla samozřejmě spousta drobných šarvátek, ale ta kvůli „Slušné inteligentní“ se stala kritickou ze dvou důvodů. Když jsme někdy v minulosti směřovali k tomu samému cíli, nelíbil se většinou ani jednomu z nás a nebo jen jednomu. Ale „Slušná inteligentní“ byl vůbec náš první cílový bod, který nadchnul oba dva. Druhým nešťastným důvodem roztržky byl můj dočasný odsun k pardubickému rodinnému krbu, u kterého se mi narodil druhý nechtěný potomek…

Vložil: Anička Vančová

Tagy
knihy,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace