Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Národní park Šumava představuje zajímavosti z přírody i ze života zvířat a lidí v nové reprezentativní podobě

15.03.2015
Národní park Šumava představuje zajímavosti z přírody i ze života zvířat a lidí v nové reprezentativní podobě

Foto: NPŠ

Popisek: Nová reprezentativní publikace o Šumavě představuje rozličné zajímavosti z přírody a života zvířat v národním parku a nezapomíná ani na člověka, který krajinu Šumavy utvářel a utváří

Správa Národního parku Šumava vydala novou reprezentativní publikaci. Své území představuje slovem i obrazem ve dvou jazycích v knize Národní park Šumava, která byla slavnostně pokřtěna tento týden v informačním středisku Kvilda.

Národní park Šumava – takto jednoduše zní název nové knihy, kterou vydala Správa Národního parku Šumava. Představuje rozličné zajímavosti z přírody a života zvířat v národním parku. Nezapomíná se ani na člověka, který krajinu Šumavy utvářel a dodnes utváří.

Jedinečné snímky i texty

Kniha o 104 stránkách má přiblížit filozofii národního parku, který je určitě národním přírodním dědictvím nás všech. Celostránkové fotografie a panoramatické snímky vtáhnou všechny zájemce do děje a pomocí textů, psaných populární formou, je seznámí se vztahy i souvislostmi, které zde probíhají podle přírodních zákonů. Národní park Šumava se tím stává nejen jedinečnou laboratoří při výzkumu přírody pro vědce, ale i ojedinělou scénou pro pozorování návštěvníky.

„Toto dílo si neklade za cíl co nejpodrobněji a nejobsáhleji popsat Národní park Šumava, ale představuje na příkladech slovem a obrazem některé fenomény a zajímavosti z tohoto unikátního přírodního dědictví. Ukázalo se přitom, že čím jednodušeji, ale o to efektivněji chceme představit tak úžasný kout Česka, jako je Šumava, tím těžší úkol to je. Fotografie musely co nejlépe vystihnout přírodní krásy, faunu, flóru a různé druhy šumavských biotopů a texty nesměly být dlouhé, únavné, a přitom musely být dostatečně výstižné. Navíc pochopitelné i pro návštěvníky z různých koutů světa,“ říká hlavní autor knihy Josef Štemberk ze Správy Národního parku Šumava.

Národní park Šumava

Unikátní dárek

V knize jsou fotografie dvacítky fotografů Šumavy, kteří fotí profesionálně nebo pracují v národním parku a dokázali nejzajímavější, nejdramatičtější, nejkrásnější okamžiky pohotově zachytit svými objektivy. Z celkem 73 snímků je 21 panoramatických. Krátké a výstižné texty sestavilo pět autorů a celou knihou se prolínají části textů významných spisovatelů Šumavy Karla Klostermanna, Josefa Váchala a Adalberta Stiftera. Veškeré texty jsou psány česky a anglicky, takže se může o Národním parku Šumava dozvědět celý svět ‘z první ruky‘. Publikace tudíž představuje i reprezentativní a unikátní dárek z regionu národního parku.

„Kniha by tak měla potěšit každého milovníka přírody a zároveň by mohla přilákat zájemce do národního parku, aby se pokochali vším představeným na vlastní oči při toulkách či vyjížďkách divokou přírodou Šumavy,“ dodává Josef Štemberk. „Je důkazem, že na Šumavě není vše rozpolcené, černobílé nebo zelenomodré. My jen dokončili dílo, které začali předchozí ředitelé, a zároveň zůstalo v editorské režii jednoho autora. Je to knížka, která Šumavě už léta chybí. Není ani čistě fotografická ani čistě naučná ani ideologická. Chtěli bychom, aby přiblížila Šumavu co nejširšímu publiku,“ říká Pavel Hubený, ředitel Správy Národního parku Šumava.

V prodeji je už na všech informačních střediscích Správy NP Šumava a v nejbližší době také na e-shopu národního parku za 256 korun.

 

Autor: Josef Štemberk
Žánr:
reprezentativní publikace
Vydavatel:
Správa Národního parku Šumava
Datum vydání:
březen 2015

Vložil: Adina Janovská

Tagy
kniha,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace