Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Po Praze osudové je tu Kerr s dalším úchvatným thrillerem z druhé světové války

13.03.2015
RECENZE Po Praze osudové je tu Kerr s dalším úchvatným thrillerem z druhé světové války

Foto: repro Youtube

Popisek: Spisovatel Philip Kerr

Pakliže bychom u nového titulu Philipa Kerra vynechali uvozovky, máme před sebou dějinnou výpověď. Pokud bychom se soustředili především na přímé řeči, máme výjimečný popis hitlerovské doby v jejím masivním rozmachu. Když to spojíme, dostáváme do ruky zcela ojedinělou, faktickou výpověď o druhé světové válce se zcela netypickým úhlem pohledu.

Kerr musel proto, aby Muže bez dechu napsal, pročíst mnoho tisíc stran, pořídit spoustu výpisků, ověřit mnoho skutečností a žít životem Františka z Assisi. Jinak není možné, aby podobně vyskládanou mozaiku sepsal. Samotný název knihy, paradoxní z hlediska doby, odkazuje na říšského mistra propagandy Josepha Goebbelse. Ten údajně velmi často používal myšlenku, že národ bez víry a bez boha, rovná se životu bez dechu. O jak nesmyslný kontrast se jednalo, však Kerr vynechává.

Na pozadí druhé světové války vzešla významná část české literatury. Od Ladislava Fukse, Arnošta Lustiga, Leo Pavláta, až po nedávno vydaného Otto dov Kulku s význačnou pamětí v knize Krajiny Metropole smrti (Torst). Téměř všechny autory spojuje prožité dětství v lágrech, když většina jejich knih právě o prožitku šoa hovoří.

Kerr šel jinou cestou, jak jsme zmínili v úvodu, vybral si docela jiný úhel pohledu. Tím je znovu postava někdejšího soukromého detektiva Bernieho Günthera, jenž pracuje pro říšskou kancelář vyšetřování válečných zločinů. A to přímo během druhé světové války, v roce 1943. O lágrech ani zmínka, o hrůzách v Polsku a Rusku, které se děly a byly na denním pořádku, ticho po pěšině. Je to dobře? Ano.

Autor již v deseti knihách, rozložených mezi lety 1936 až 1954, postihuje tzv. Berlin Noir styl. A v něm najdeme mnoho z historie. V muži bez dechu se jedná o masakr z Katyně, který Rusko přiznalo až v polovině devadesátých let. Narodnyj komissariat vnutrennich děl v oné době vyvraždil na 20 000 Poláků. Sovětský svaz samozřejmě veškerá tehdejší obvinění popíral, neboť křehké vztahy s Polskem byly důležité. Čehož chtěl využít Hitler proto, aby jejich spojenectví zničil. Připomeňme, že mezi zavražděnými byl například i bratr premiéra polské exilové vlády, generál Franciszek Sikorski, Xawery Czernicki či Jakub Wajda, otec režiséra Andrzeje Wajdy.

A právě v tuto chvíli přichází na scénu Bernie Günther, který má (tehdy ještě nepojmenovaný) Katyňský masakr vyšetřit. To probíhá u společných debat s Goebbelsem, Claus Schenk von Stauffenberg připravuje atentát na Hitlera (bravurně zachycený snímkem Valkýra režiséra Bryana Singera) a podobně. Těch událostí je mnoho a slovo mozaika je namístě.

Kerr podle našeho názoru nechtěl zveličovat dobu, ani události. Vybral si zločin, jinak se na nalezené masové "hroby" v roce 1943 nepohlíželo, aby znázornil psychologický rozklad osobnosti. Respektive osobností. Otázkou totiž zůstává, co by se stalo, kdyby někdejší indicie, a nebylo jich málo, neukázaly směrem k Rusku, ale k Německu. Podle kostí přeci nešlo poznat, kdo v tom lese pod sněhem leží a hnije… Günther, jakožto bývalý elitní detektiv, opakovaně skloňuje, že "Ivany vraždíme den co den už půl roku". Stejně nemilosrdně vykresluje některé z ohavností, kterých se němečtí vojáci dopustili. Od znásilňování po uřezané hlavy. Jen tak.

Philip Kerr nedává rozhřešení, ani nenadržuje. Zato se nebojí ukazovat na fiktivních osách hlavních hrdinů a dokonale spojovat historické události s tím, jak si myslí, že mohly proběhnout. V tomto ohledu nemá jeho román srovnání.

Název: Muž bez dechu
Autor: Philip Kerr
Nakladatelství: Argo, 2015
Překlad: Lukáš Houdek
Hodnocení: 80 procent

Vložil: Zdeněk Svoboda

Tagy
recenze,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace