Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na zahájení Febiofestu převezme Kristiána „profesor Snape z Harryho Pottera“ Alan Rickman a uvede svůj nový film Králova zahradnice s Kate Winslet

02.03.2015
Na zahájení Febiofestu převezme Kristiána „profesor Snape z Harryho Pottera“ Alan Rickman a uvede svůj nový film Králova zahradnice s Kate Winslet

Foto: Febiofest

Popisek: Alan Rickman ve filmu Králova zahradnice

FOTO Festival Febiofest, který startuje 19. března, v pondělí zveřejňuje program, předprodej vstupenek začne 11. března. Na slavnostním zahájení Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest převezme sošku Kristiána za přínos světové kinematografii vedle herečky Kim Novak a oscarového režiséra Jeana-Jacquese Annauda jeden z nejlepších britských herců současnosti Alan Rickman.

Febiofest 19. března zahájí velká kostýmní podívaná z doby krále Ludvíka XIV. Králova zahradnice, kde Rickman hraje a kterou zároveň i režíroval. Druhým zahajovacím filmem Febiofestu bude Annaudův nový snímek Talisman vlků. Festival zároveň zveřejňuje kompletní program, v němž například odhaluje sekci Polsko 44 věnovanou 70. výročí konce 2. světové války nebo soutěžní sekci Nová Evropa. Program je letos poprvé dostupný také v rámci mobilní aplikace Febiofest. Předprodej na Febiofest bude zahájen 11. března.

Druhé režijní dílo Alana Rickmana Králova zahradnice

Jeden z nejlepších britských herců současnosti, držitel Zlatého glóbu a Emmy za hlavní roli v Rasputinovi, známý jako profesor Snape z Harryho Pottera a herec mnoha tváří Alan Rickman zasvětil první půlku kariéry divadelním prknům. Rickman zároveň debutoval v 90. letech jako režisér ceněným filmem Zimní host s Emmou Thompson v hlavní roli. Diváci Febiofestu tak uvidí v české předpremiéře teprve jeho druhé režijní dílo Králova zahradnice. Ve výpravné romanci z doby Krále Slunce a vzniku zahrad ve Versaille si Rickman také zahrál, a to mj. po boku Kate Winslet. Rickman ztvárnil desítky rolí, za roli šerifa z Nottinghamu z filmu Robin Hood: Král zbojníků získal cenu Bafta, zahrál si i ve filmu Láska nebeská nebo Rozum a cit, z osmdesátých let je divákům znám z diváckého hitu Smrtonosná past.

Králova zahradnice Kate Winslet

Mezinárodně uznávaný izraelský režisér Eran Riklis

Hned druhý festivalový den přijede mezinárodně uznávaný izraelský režisér Eran Riklis, jehož první filmy byly v 90. letech uvedeny v programu Berlinale i festivalu v Benátkách. V rámci jeho Pocty uvede Febiofest čtyři snímky. Mezi nimi film Syrská nevěsta, oceněný diváckou cenou v Locarnu, ve kterém nahlíží na byrokratické obtíže svatebčanů v oblasti izraelsko-syrské hranice na Golanských výšinách. Obdobnou cenu získal Riklis na Berlinale za film Citrónový sad o palestinské vdově, která se snaží zabránit pokácení citroníku, k němuž se uchýlí nový soused – izraelský ministr obrany. Diváci festivalu uvidí ještě Riklisovu tragikomedii Personalista a snímek Tančící Arabové, příběh palestinského mladíka vyrůstajícího v židovském prostředí, který je aktuálně nominován na čtyři výroční ceny izraelské filmové akademie včetně ocenění pro nejlepšího herce v hlavní roli.

Eran Riklis

Sekce Polsko 44: Wajda versus Komasa

Febiofest ve spolupráci s Polským institutem v Praze představí u příležitosti sedmdesátého výročí konce druhé světové války sekci Polsko 44. Ta se pokusí vypořádat s nejtragičtější národní zkušeností dvacátého století prostřednictvím odpovědi na otázku, zda film slouží k posilování nebo bourání národních mýtů, a přiblíží zkušenosti z války i generacím, které ji samy nezažily. V této sekci se střetnou klasická díla polské filmové školy se svými nejnovějšími protějšky. Dva pohledy na události Varšavského povstání z roku 1944 zprostředkuje drama Andrzeje Wajdy Kanály a diváky očekávaný velkoryse natočený válečný film Město 44 mladého režiséra Jana Komasy o milostném příběhu mladých povstalců na pozadí zkázy Varšavy. Klasický snímek Akce u Arzenálu Jana Łomnického a Kameny na pevnost Roberta Glińského jsou zase filmovými adaptacemi stejného příběhu z dějin skautského protinacistického odboje. Sekci doplňují demytologizující Eroica Andrzeje Munka a unikátní současný pseudodokument složený z podbarvených a ozvučených archivních filmových záběrů nazvaný Varšavské povstání. Snímky Město 44, Kameny na pevnost a Varšavské povstání budou v Česku promítány poprvé. Uvedení filmů sekce Polsko 44 se zúčastní jako speciální host Jan Ołdakowski, ředitel Muzea Varšavského povstání, které bylo iniciátorem a producentem filmu Varšavské povstání.

Nová Evropa: Neobvyklé postavy a jejich pocity osamělosti a vykořeněnosti

Neobvyklé postavy a jejich pocity osamělosti, vykořeněnosti, vydělení, společenské handicapovanosti a výlučnosti odehrávající se od Islandu až po Afriku – to je výčet ústředních motivů snímků letošní soutěže Nová Evropa. Hlavní hrdina snímku Patrikův den trpí schizofrenií, jeho stav se však nečekaně zlepší poté, co se zamiluje. Láska figuruje i v britském dramatu X+Y, v němž se autistický Nathan zúčastní olympiády v Číně, kde se střetne s krásnou Mei. Aerobik – Příběh lásky k sobě zase přivede dva mentálně postižené, kteří chtějí proniknout do televize se svou vlastní show věnovanou aerobiku. Vykořeněnost je pak vlastní hrdinům finského snímku Uprchlíci, kteří se rozhodnou uniknout z nápravného ústavu pro mladistvé. Afričtí běženci stojí ve středu filmu Naděje, zatímco ve snímku Básník ze školky vytváří zázračné dítě v pěti letech vyzrálé básně. Na lehčí notu hraje romantická komedie Pauza o introvertním milovníkovi hudby nebo takřka „ameliovská“ pohádka pro dospělé Liza, liščí víla. Českým zástupcem v letošní soutěži je pak debut Schmitke o stárnoucím německém inženýrovi, který je vyslán do českého pohraničí, aby zde opravil turbínu větrné elektrárny, a českou stopu najdeme i v islandsko-českém koprodukčním snímku Život v akvárku.

Básník ze školky

Poslední film legendárního polského režiséra Krzysztofa Zanussiho

V sekci Světové panorama, která dohromady nabídne 17 filmů, má letos největší zastoupení britský film, několik snímků prezentuje i Polsko, které je v posledních letech na vzestupu. V současnosti asi nejvýraznější polský tvůrce Wojciech Smarzowski, kterému Febiofest věnoval Poctu už před pěti lety, natočil silný příběh U strážnýho anděla o spisovateli bojujícím s démonem alkoholem. Na festivalu bude uveden i poslední film legendárního polského režiséra Krzysztofa Zanussiho Cizí tělo, jenž vloni zahajoval prestižní festival v Torontu. Zanussi byl oceněn Kristiánem na Febiofestu už v roce 2001. Ve výběru nejzajímavější tvorby uplynulého roku nemůže chybět poslední snímek španělského režiséra Carlose Vermuta s názvem Magická dívka – netradiční drama s prvky thrilleru si veze z festivalu v San Sebastianu ocenění pro nejlepší film a za nejlepší režii. Pár let do minulosti se vrací poslední film plodného britského tvůrce oceněného například na festivalech v Berlíně nebo v Cannes Michaela Winterbottoma. Ve filmu S tváří anděla inspirovaném příběhem americké studentky obžalované z vraždy své spolubydlící ztvárnili hlavní role Kate Beckinsale a Daniel Brühl. Australský kontinent bude na letošním Febiofestu zastoupen hvězdou největší: hollywoodská herecká megastar Russell Crowe však tentokrát vystoupí i v roli debutující režiséra snímku Cesta naděje, ve kterém si zahrál po boku Bond girl Olgy Kurylenko.

S tváří anděla

Letos budou mít návštěvníci možnost seznámit se s programem přes mobilní aplikaci Febiofest, ke stažení bude k dispozici v obchodech Google Play Store nebo App Store. Kromě programu nabídne informace o filmech a ukázky, divákům umožní i připomenutí jednotlivých projekcí s dostatečným předstihem. Aplikace Febiofest zároveň umožňuje propojení s kalendářem v mobilním telefonu. Verze pro Android bude k dispozici již 2. března. Majitelé iPhonů se dočkají 10. března. Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest potrvá od 19. do 27. března. Více informací a program jsou dostupné na www.febiofest.cz

Vložil: Anička Vančová