Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Rudý zákon: Jak jsem se stal Putinovým nepřítelem č. 1

26.02.2015
Rudý zákon: Jak jsem se stal Putinovým nepřítelem č. 1

Autor: jeremynicholl.com

Popisek: V 90. letech se Bill Browder vrhl na investiční příležitost a vypracoval se na největšího zahraničního investora v Rusku. Poté co ho prezident Putin vykázal ze země, ze státní kasy se ztratilo 230 milionů dolarů, které jeho investiční fond zaplatil na daních.

Ještě před několika lety si americko-britský miliardář Bill Browder myslel, že hlavní je dělat byznys, a nikoli odhalovat korupci v Kremlu. Pak se ale stalo něco, co ho donutilo změnit názor. Stal se aktérem jednoho z nejdramatičtějších politických thrillerů současnosti.

Do roku 2005, kdy ho Putin vykázal ze země, se Bill Browdervypracoval na největšího zahraničního investora v Rusku. Poté se stal obětí zkorumpovaných policistů a úředníků. Browderův daňový právník Sergej Magnickij, kterému se celé korupční spiknutí ve státní správě podařilo rozplést, se stal obětí vraždy. Zemřel v jednom z nejhorších ruských kriminálů, kde byl pomalu a cílevědomě umučen k smrti.

Šokující thriller ze skutečného Ruska

V 90. letech se Bill Browder vrhl na investiční příležitost na rozvíjejícím se ruském trhu a vybudoval raketově prosperující hedgeový fond Hermitage Capital. Do roku 2005, kdy ho Putin vykázal ze země, se vypracoval na největšího zahraničního investora v Rusku. Poté skupina zkorumpovaných policistů vyrabovala jeho moskevskou kancelář a s pomocí úředníků z finančního úřadu ze státní pokladny ukradla 230 milionů dolarů, které Browderův investiční fond zaplatil na daních. Všechno pak hodili na hlavu podnikateli a jeho nejbližším spolupracovníkům. Browderův daňový právník Sergej Magnitskij, kterému se korupční spiknutí ve státní správě podařilo rozplést, se stal obětí vraždy.

Rudý zákon

Jak se stát úhlavním nepřítelem prezidenta Putina

Browderův příběh je zároveň svědectvím, že skutečným hybatelem velkých událostí mohou být energie a síla osobního přesvědčení. Od roku 2009, kdy sám sobě slíbil, že pomstí smrt svého přítele a spolupracovníka, vede celosvětovou kampaň, odhalující rozmach korupce a porušování lidských práv v Rusku. Bill Browder se zasloužil o prosazení zákona Sergeje Magnitského na půdě amerického kongresu. Zákon od roku 2012 zakazuje vstup do země a nařizuje zmrazení účtů vrahům Magnitského a dalším ruským občanům, kteří porušují lidská práva. Browder se v současné době snaží o zavedení podobné legislativy v Evropské unii.

Jako odpověď na Magnitského zákon Rusko zavedlo sankce vůči USA, mimo jiné zakazuje americkým občanům adoptovat ruské děti. V roce 2013 ruská justice odsoudila Browdera v nepřítomnosti k devíti letům vězení za těžké ekonomické zločiny. Moskevská pobočka Interpolu požádala o vydání mezinárodního zatykače na něj, Interpol však odmítl Browdera vydat.

Příběh, který by měl znát každý

Podle autora bestselleru o Steve Jobsovi Waltera Issacsona se tato kniha sice čte jako thriller, je však skutečným, důležitým a podnětným příběhem. Bill Browder je obdivuhodně nezdolný bojovník proti zlu a jeho kniha by se měla stát povinnou četbou každého, kdo chce porozumět Rusku, Putinovi či nástrahám byznysu v dnešním světě.

 „V Rudém zákoně vypráví Bill Browder pozoruhodný děsivý příběh o tom, jak z něj boj za spravedlnost v Rusku nečekaně udělal vůdce světového boje za lidská práva a úhlavního nepřítele Vladimíra Putina. Je to kniha pro každého, kdo chce poznat kulturu korupce a beztrestnosti v dnešním Putinově Rusku a Browderův hrdinský příklad, jak se tomu postavit,“ prohlásil senátor USAJohn McCain.

České vydání vyjde ve stejný měsíc jako americký originál a současně je připravováno její vydání v dalších jedenácti státechsvěta.

 

Autor: Bill Browder
Žánr: světová historie, životopis
Nakladatelství: BizBooks
Datum vydání: 23. 2. 2015

Vložil: Adina Janovská

Tagy
knihy,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace