Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

PRVNÍ RECENZE V ČESKU Hedvábník Joanne K. Rowling po právu naplnil očekávání

15.02.2015
PRVNÍ RECENZE V ČESKU Hedvábník Joanne K. Rowling po právu naplnil očekávání

Foto: repro Youtube

Popisek: Hedvábník, druhá kniha z řady vysoce oceňovaných detektivních románů s Cormoranem Strikem

Thriller Hedvábník vypráví o případu tajemného zmizení spisovatele Owena Quinea. Když Cormoranu Striekovi zazvoní telefon a paní Quineová žádá o pomoc, nic nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o něco výjimečného. Sama manželka nemá podezření, že by byl v ohrožení života. Myslí si, že prostě zmizel. Zase. Občas to míval ve zvyku, že se sebral a vypařil a nikomu nic neřekl. Strike má za úkol najít ho a přivézt zpátky domů...

Hovořit o nečekaném vyzrazení autora Volání kukačky a světovém ohlasu Rowlingové prvotiny, to by bylo nošení dříví do lesa. Ještě před oficiálním vydáním v České republice, které je plánováno na 19. února, se KrajskéListy.cz dostaly k novinářskému výtisku Hedvábníka, z něhož vyšla tato recenze. Oslavná, věcná, snad i pro mnohé přínosná.

Všech padesát kapitol je stavěno po vzoru antické literatury, respektive attického období. To je charakterizováno vážným dějem, tragickým zakončením a konečně jsou zde pokládány hluboké mravní otázky. Spolu s touto koncepcí je každá nová část románu uvozena citátem, podporujícím myšlenku návaznosti na antickou tragédii. Ať jde o hojně zmiňovaného britského dramatika Williama Congreva, jeho krajana a o mnoho známějšího Johna Webstera (citát z Bílé Ďáblice) či George Chapmana. Všichni tři jsou z pohledu literární vědy známí především jako autoři tragédií. Čímž se znovu vracíme k antice.

Proč Robert Galbraith alias Joanne K. Rowling tuto cestu použil, je patrné. Právě v rámci postupně otvíraného děje, mluvme o narativu, se nejlíp překresluje původní schéma. To lze narýsovat také poměrně jednoduše. Na začátku si autorka téměř s jistotou vytvořila vztahovou mapu. Na ní se nachází rodina zavražděného, jeho literární agentka, jeho vydavatel, jeho kolegové z minulosti, zejména spisovatelé. Postav, ačkoli je kniha delší než pět stran, není tímto úhlem pohledu nadbytek. Pakliže si budete chtít zahrát na detektivy, stačí, abyste po půlce rozkreslili právě zmíněné vztahy a postavy, spojili je s možnými motivy a tím, co už víte a snažili se pátrat společně s hlavní postavou Hedvábníka, detektivem Cormoranem Strikem (a jeho asistentkou Robin). Přese všechny narýsované scénáře je kniha výjimečná třemi faktory.

Prvním je nadhled: Rowlingová si dala na čas, nespěchala, nepopoháněla jediný dialog a neodbyla jediný obraz. Tím myslíme především město, počasí, pocity, pajdající chůzi Strika, jeho bolest, cigarety v koutku pusy, načasované skládání puzzle jménem vražda prostřednictvím dialogů. Kromě toho, že jsme hovořili o postavách a vzájemných vztazích, druhá část "dějového scénáře" je tvořena právě obrazy, ve kterých k odhalení dojde. To je ta nejtěžší věc, ten největší um. Aby už na počátku románu bylo jasné, že strana 326 bude důležitá pro vzpomínku na dětství, která nás vede k možnému motivu vskutku brutální vraždy, chce kumšt, zkušenost a neuvěřitelnou fantazii spolu se strojovitou přesností. Dále zde máme věrné dialogy a odstup. Je totiž na místě upozornit, že bombyx mori, rukopis, jenž způsobil smrt a problémy, je dokonale vystaven na pozadí světa knižního průmyslu. I tam panuje veliká rivalita, rušení smluv, provize nakladatelům a knižním agentům. Rowlingová naštěstí upozadila své jistě bohaté zkušenosti, ať už pozitivní, či negativní, a vypráví osudy tak, jak je chce běžný čtenář slyšet - číst. Za tyto tři faktory jí zásluhou patří velké poděkování. Bylo vidět, že knihu psala ráda, ačkoli byla její identita prozrazena. Stejně jako v případě Volání kukačky, i zde údajně Little Brown Book Group, její britský nakladatel, pečlivě redigoval pasáže a debatoval. Žádná sláva spisovatelky nestála nad rukopisem. Obdivuhodné.

Detektivka je to výborná, styl je to výborný, vykreslená postava detektiva Cormorana mírně, ale přesto typicky navazuje na Hercula Poirota a slečnu Marplovou. Má své mouchy, typické vlastnosti, ačkoli jde jen o knižní popis, vidíte ho před sebou a věříte mu. Jeho asistence Robin rovněž. Tleskáme.

Jediná výtka závěrem: Sloveso „odtušil“ se ve smyslu „reagoval,“ „odvětil,“ „odpověděl,“ „řekl,“ nebo „konstatoval“ vážně nehodí. Jinak skvělý překlad Ladislava Šenkyříka.

Autor: Robert Galbraith
Název: Hedvábník
Rok vydání: 2015
Vydavatelství: Plus
Hodnocení: 90 procent

Vložil: Zdeněk Svoboda