Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vánoce a přelom roku je čas plný oživlých mýtů, říká spoluautorka knihy o českém Ježíškovi Lucie Lukačevičová. Její parťák Marek Dobeš chtěl původně film

25.12.2014
Vánoce a přelom roku je čas plný oživlých mýtů, říká spoluautorka knihy o českém Ježíškovi Lucie Lukačevičová. Její parťák Marek Dobeš chtěl původně film

Foto: Archiv

Popisek: Knihu ilustroval Jan Dřevíkovský.

ROZHOVOR S autory knížky Vánoční příběh Lucií Lukačovičovou a Markem Dobešem jsme mluvili o jejich výjimečném počinu - dobrodružné fantasy knize pro děti i dospělé. Lucie Lukačovičová a Marek Dobeš se podle svých slov inspirují českými Vánoci a s nimi spojenými hodnotami jako jsou vzájemné pochopení, usmíření a odpuštění. Autorům šlo o znázornění jiné podoby Vánoc než té komerční, která v posledních letech širokou veřejnost oslovuje čím dál více. Kniha se snaží přiblížit Ježíška, tak jak ho známe z klasické lidové tradice. Motiv vyplynul z ankety, která byla uskutečněna v mateřských školách a na prvním stupni základních škol, kdy velké procento dětí představilo postavu Ježíška jako obtloustlou figuru starce v červeném obleku – Santa Klause. Cílem bylo tedy přiblížit podobu našeho českého Ježíška a přinést dětem vizi toho, co období Vánoc u nás doma tradičně představuje.

Proč jste se rozhodli napsat právě fantasy příběh s tradičními prvky českých Vánoc?

Lucie: Vánoce a přelom roku je čas plný oživlých mýtů. Fantasy je dcera a pokračovatelka mýtu, takže prvky tohoto žánru se k vánočnímu tématu velmi hodí. V současnosti je v knihkupectvích dostupná spousta příběhů pro děti spojených s oslavou Vánoc v anglofonních zemích – ale když jde o českou tradici, tak pokud mají děti štěstí, uslyší různé vánoční příběhy od tatínka nebo maminky – pokud ne, tak jim zůstanou neznámé. 

Marek: S tím já v podstatě nemám nic společného, napadlo to mého společníka Richarda Harušťáka. Ten za mnou přišel s tím, že si s manželkou přečetli nějaký průzkum, kde většina dětí ze školek popsala Ježíška jako obtloustlého dědu v červeném – tedy Santu Clause. Richard, který je velký vlastenec, si řekl, že se musí udělat něco pro to, aby si české děti uměly nějak představit i Ježíška. Oslovil mě s nápadem na příběh a já jsem hned litoval, že něco takového nenapadlo mě. Protože jsem spíše scenárista, potřebovali jsme někoho, kdo má zkušenosti se psaním knih. Tak jsem oslovil Lucii Lukačovičovou, která je výborná spisovatelka.

Jak jste dokázali klasické české téma Vánoc spojit s fantasy?

Lucie: Náš Ježíšek je oproti americkému Santa Clausovi nebo ruskému Dědovi Mrázovi hodně křehké téma, co se týče jeho zobrazování nebo popisování. Vždyť Ježíška nikdy nikdo neviděl.

Marek: Pojali jsme to jako dobrodružné putování spojené s cyklem Vánoc. Cyklus v knížce spočívá v tom, že z Ježíška se ke konci Vánoc stává starý muž, který po Novém roce opět omládne, znovu se narodí. Tento koloběh je ale najednou přerušen, protože vládce pekel Lucien ukradl vánoční Hvězdu, aby dokázal, že i během Vánoc má peklo sílu. Vyprostit Hvězdu se vydávají dvě děti, dvojčata, kterým cestu samozřejmě komplikují jejich vlastní konflikty a rivalita. Což je možná větší překážka než celé peklo i s Lucienem.

Přestože se Ježíšek nikdy nezobrazuje, jsou ve Vaší knížce obrázky?

Lucie: Vnitřní ilustrace se stylem trochu podobají vitrážím, jsou ornamentální a zároveň z nich vyzařuje napětí a pohyb.

Marek: Ano, knížka obsahuje několik ilustrací a obrázek na obalu. Jsem přesvědčený, že knížka pro děti by vždy měla obsahovat ilustrace. Oslovil jsem proto ilustrátora Jana Dřevíkovského, což je inženýr a architekt žijící v Africe, a výsledek je podle mne skvělý.

Pro jak staré děti je knížka určená?

Marek: Hlavním hrdinům – dvojčatům – je devět let. Já jsem příběh testoval na svém tehdy osmiletém synovi a fungovalo to. Můj společník knihu četl svému dvanáctiletému synovi, který už byl na ni evidentně starší, ale díky dobrodružství ho také bavila. Obecně si myslím, že ji mohou číst rodiče svým dětem od šesti let a výš. 

Vy jste jako děti četli rádi?

Marek: Četl jsem velmi rád, za což musím poděkovat své mamince. Nesměl jsem se doma koukat na televizi, pouze jsem občas zašel k sousedce na Večerníčka nebo Sandokana. Ale měli jsme velkou knihovnu a každou knížku, kterou jsem si přál, jsem dostal. A dokonce i na chalupě, kde jsme televizi měli, jsem pak raději seděl celé hodiny schovaný na švestce a četl jsem si. Současné děti už moc nečtou, ani můj syn moc nečte, přestože mu jdu příkladem. Třeba naše knížka trošku pomůže tomu, aby děti písmenka lákala zase o něco víc.

Lucie: Zvláštní, já jsem si také u babičky v létě čítala zalezlá v koruně stromu. Konkrétně třešně. Samotné lezení po stromech mě nijak nelákalo, ale veškerá námaha mi stála za to, abych měla svůj klid na čtení. Z domu mě vždycky vyháněli, ať „jdu ven, když je tak hezky“. Tak jsem si knihu brala s sebou. 

Nechcete knížku i zfilmovat?

Marek: Samozřejmě bychom byli rádi, původně jsme chtěli, aby to byl film. Nejdříve jsme napsali scénář, a až poté vznikla knížka. Ale nechali jsme si udělat kalkulaci u jedné velké firmy na speciální efekty a ta nám oznámila, že by film podle našich představ vyšel na něco kolem sto třiceti milionů.

Lucie: Kniha je podle mne stejně vždycky nejlepší – protože žádné filmové triky se nevyrovnají lidské představivosti, lidskému snění, lidské schopnosti vypravit se do krajin, které budujeme z naší vlastní obrazotvornosti.

Vložil: Anička Vančová