Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Retrospektiva díla Jiřího Trnky odstartuje program výstav Plzně 2015

10.12.2014
Retrospektiva díla Jiřího Trnky odstartuje program výstav Plzně 2015

Autor: Archiv

Popisek: Rozsáhlou výstavu „Ateliér Jiřího Trnky“, která kompletně shrne osobnost plzeňského rodáka a světově uznávaného výtvarníka Jiřího Trnky, vytváří tým špičkových umělců.

Rozsáhlou výstavu „Ateliér Jiřího Trnky“, která kompletně shrne osobnost plzeňského rodáka a světově uznávaného výtvarníka Jiřího Trnky, vytváří tým špičkových umělců. S autorem konceptu výstavy Janem Trnkou spolupracuje držitel Českého lva za film Alois Nebel Noro Držiak, architekt Miroslav Vavřina, který se naposledy podepsal např. pod instalaci výstavy Bohuslava Reynka, nebo kurátor Marcel Fišer z Galerie výtvarného umění v Chebu. Výstava se otevírá veřejnosti 17. ledna 2015 v Galerii města Plzně a Galerii Jiřího Trnky a potrvá do 10. května 2015.

Unikátní multimediální výstava je věnovaná dílu a životu tohoto světově proslulého autora animovaných filmů, výtvarníka a ilustrátora a zachycuje v klíčových okamžicích a životních tématech napříč celou jeho životní a tvůrčí dráhou. Kolekce vystavených děl zahrnuje přes tři stovky originálních artefaktů, například původní divadelní loutky z 20. a 30. let dvacátého století, obrazy, grafiky a plastiky, původní filmové loutky, ucelenou sbírku originálních ilustrací, multimediální instalace s motivem životních okamžiků Jiřího Trnky, kolekci digitalizovaných filmů či stylizované kopie filmového, řezbářského a výtvarného ateliéru Jiřího Trnky. Diváci uvidí například klíčové obrazy Betlém, Očarovaný, Trůn, jedinečné plastiky Pseudolus, Prales či sv. Jiří, slavné ilustrace z knih Andersenovy pohádky, Karavana Fimfárum a desítek dalších publikací nebo půvabné filmové loutky z kultovních filmů Staré pověsti české, Špalíček, Bajaja, Ruka a dalších.

Jiří Trnka

Autor projektu, syn Jiřího Trnky, výtvarník Jan Trnka vysvětluje: „Kromě množství exponátů dáváme důraz na atraktivní audiovizuální projekce a interaktivní instalace. Návštěvník se kupříkladu ocitne v dobovém studiu loutkového filmu, které obsahuje i repliku původního pracoviště animátorů, doplněnou o současnou techniku, která umožní návštěvníkům vyzkoušet si jejich náročnou práci. ” Z architektonicko-scénografického hlediska jsou asi nejvýraznějším prvkem expozice dvě rozměrná ateliérová okna s nově vytvořenými animacemi: výhledem do reálné „živé“ krajiny, která rozšiřují ateliér o iluzi exteriéru.

Prostřednictvím filmových a animačních kouzel se divák ocitne v minulosti vzdálené desítky let, vstoupí do umělcovy snové reality, setká se s protagonisty jeho filmů a ilustrovaných knih, spatří na pár okamžiků svět jeho očima.

Trnkovo dílo je jedinečným pojítkem tradice a novátorské budoucnosti

„Vzdát hold takové osobnosti, jako je Jiří Trnka, považuji za povinnost projektu Evropského hlavního města kultury. Trnkovo dílo je navíc jedinečným pojítkem tradice a novátorské budoucnosti, což dokazuje i složení tvůrčího týmu. Chceme se Trnkou nechat inspirovat v naší práci se současnými animátory, v oblasti digitálního umění a v objevném myšlení postaveném na řemeslné dokonalosti,“ říká programový ředitel projektu Plzeň 2015 Jiří Sulženko.

Výstavu Ateliér Jiřího Trnky připravují na základě konceptu a scénářů Trnkova syna Jana plzeňské sdružení Animánie, Galerie města Plzně a Galerie Jiřího Trnky. Výstava je součástí jednoho z osmi vlajkových programových projektů Evropského hlavního města kultury Plzeň 2015. Součástí tohoto vlajkového projektu je také výstava Zahrada 2 Matyáše a Jana Trnkových a digitalizace filmu Staré pověsti české ve spolupráce s Národním filmovým archivem.

Výstava Zahrada 2 převede Trnkovu poetiku do hravé interaktivní dílny pro děti

Zatímco výstava Ateliér Jiřího Trnky představí plzeňského rodáka nejen jako tvůrce animovaných filmů, ale také jako malíře, sochaře, loutkáře a ilustrátora, výstava Zahrada 2 otevře originální svět slavné pohádky všem, kdo si ho budou chtít osahat na vlastní kůži. Šest interaktivních instalací zve k setkání s kocourem, slony, velrybou nebo Trpaslíkem a ukazuje, jak je poetika Jiřího Trnky inspirativní i dnes, nově převyprávěná díky Jan a Matyáši Trnkovým. Výstava Trnkova Zahrada 2 se koná od 26. února do 24. května v Západočeském muzeu v Plzni.

„Rozhodli jsme se adaptovat Trnkovu Zahradu do podoby oživlé interaktivní výstavy, takže jsme ji rozhýbali, animovali a vytvořili řadu herních prvků. Děti tak budou například na tříkolce honit kocoura, který před nimi bude utíkat ve formě projekce,” vysvětluje autor výstavy a zároveň vnuk Jiřího Trnky Matyáš.

Knížka plná humoru a poezie, která baví a okouzluje již několik generací, se promění v reálný svět plný fantazie. Výtvarníci Jan a Matyáš Trnkovi na ní použili materiály z rodinných archívů a vytvořili unikátní projekt na pomezí výstavy, divadelního představení a animovaného filmu. Návštěvník se stane sám jedním z hrdinů knihy - malým klukem, který objeví vchod do světa staré kouzelné Zahrady, v níž zažije rozličná dobrodružství a nástrahy. Výstava je tedy určena především dětem, ale nudit se rozhodně nebudou ani jejich rodiče.

„Výstavu jsme původně chystali na stoleté výročí dědečkova narození. „Chtěli jsme, aby byla skutečnou poctou původnímu dílu, ale aby promluvila nově a prostřednictvím současné techniky a technologie oslovila dnešní mladou generaci. Naším cílem je to, aby se každý návštěvník výstavy ocitl skutečně uvnitř knihy a prožil si setkání s jejími hrdiny na vlastní kůži,“ vysvětluje výtvarník a animátor Matyáš Trnka s tím, že přípravy trvaly celé tři roky.

Projekt digitalizace Trnkova filmu Staré pověsti české

Společně s Ministerstvem kultury a Národním filmovým archivem uvede Plzeň 2015 v rámci festivalu Finále Plzeň pro rok 2015 zrestaurovanou a digitalizovanou podobu Trnkových Starých pověstí českých. Barevný loutkový film podle Jiráskovy předlohy "Starých pověstí českých" zahrnuje pověsti o praotci Čechovi, Bivojovi, dívčí válce, Libuši a Přemyslovi, Horymírovi, Čestmírovi a válce proti Lučanům. Restaurování filmu umožní jeho uvádění v digitalizovaných kinech v široké distribuci ČR a v zahraničí, v podobě co možná nejbližší té, kterou mohli spatřit diváci při prvním uvedení filmu do kin. Premiéra nového uvedení restaurované kopie do distribuce se uskuteční v rámci festivalu Finále v Plzni na konci dubna 2015.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace