Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Severská krimi v podání Unni Lindell znovu potvrzuje svou dominanci

05.12.2014
RECENZE Severská krimi v podání Unni Lindell znovu potvrzuje svou dominanci

Foto: PLUS

Popisek: Všestranná spisovatelka Unni Lindellová přináší českému čtenáři svou druhou knihu. Po Cukrové smrti je tu Medová past. A obě prózy chutnají.

Není u nás ani nejznámější, ani nejprodávanější, a přesto by si ji každý, kdo má rád nejen severskou kriminálku, měl povinně přečíst. Všestranná spisovatelka Unni Lindell přináší českému čtenáři svou druhou knihu, ačkoli s odstupem mnoha let po originálním vydání. Po Cukrové smrti je tu Medová past. A obě prózy chutnají.

Jednoho letního podvečera záhadným způsobem zmizí sedmiletý chlapec. Několik dní poté zahyne pod koly neznámého vozu lotyšská dělnice. Jakkoli je to nepravděpodobné, postupem času se ukáže, že obě tragédie spolu těsně souvisí. Policejní vyšetřovatel Cato Isaksen má z tohoto dvojitého případu noční můry v neposlední řadě i proto, že mu do týmu nasadili novou a nesnesitelnou kolegyni, která se ani na krok nehne bez svého otravného psa.

„Čtenáři si v kriminálním románu Unni Lindellové užijí napínavou a rafinovanou zápletku a navíc se dozvědí mnoho zajímavého o současném Norsku,“ uvádí vydavatel Albatros. Ačkoli právě ten přináší na vánoční trh desítky krásných dětských knih, Medová past by, jak už jsme řekli, neměli zůstat upozaděná.

Důvody jsou velmi prosté. Čtivou formou s reálnými dialogy a napínavým dějem vstupuje autorka do řady postav, které sice zdánlivě vypadají klidně a společensky ‘vhodně‘, avšak postupem času zjistíte, že všechno se má docela jinak. A to je asi největším pozitivem knihy. Vyústění, které málokdo čeká. Medová past vás celou dobu ponese jedním směrem, kdy si čtenář snadno pomyslí, že je záhada rozluštěna, ale v posledních desítkách stran se to celé jaksi změní.

Sever vládne

Unni Lindellová, na severu Evropy vážená především jako spisovatelka pro děti a básnířka, vymyslela zcela neotřelý, a přece uvěřitelný děj. Psychologie postav, jakkoli se mezi řádky může jednat o pouhé klišé, je víc než důležitá. Malým vodítkem, pokud budete chtít knihu číst a nepřipravit se o závěr, bude fakt, že byste měli pečlivě vážit, o kom čtete, a přemýšlet nad jeho motivy.

Často se totiž stává, že během kapitol člověk zapomeneme na název knihy. Jako v tomto případě za to dáváme ruku do ohně. Až posléze se dovtípíte smyslu nejen u názvu vydávané knihy, ale také u grafického zpracování obálky. Opravdu se nejedná o nic dvojsmyslného.

Severská literatura v posledních měsících, ale můžeme říci, že i týdnech, přináší jedno příjemné překvapení za druhým. A na adresu nakladatelů i vydavatelů je důležité poznamenat, že si zaslouží pochvalu za kulturní osvětu. Pár doporučení? Krev prvorozených, Uzel, Alex, Smrt démona anebo Marco. Průřez krimi bychom mohli snadno rozšířit…

Unni Lindell, s níž jsme u recenzí doposud neměli příležitost k seznámení, překvapila vším. Rychlým spádem událostí, klidnou a rozvážnou postavou vyšetřovatelů, bravurní pointou a hlavně celkovým vyzněním. Přistěhovalci a přístup k nim, problémy osamělých lidí či logika pátraní, to jsou devízy právě představované knihy. Pozornost si opravdu zaslouží.

Název: Medová past
Autor: Unni Lindellová
Vydává: PLUS
Překlad: Jitka Jindřišková
Hodnocení: 83 %

Vložil: Zdeněk Svoboda