Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dokument Opři žebřík o nebe režisérky Jany Ševčíkové o slovenském faráři Mariánu Kuffovi míří do českých kin

05.12.2014
Dokument Opři žebřík o nebe režisérky Jany Ševčíkové o slovenském faráři Mariánu Kuffovi míří do českých kin

Autor: Archiv

Popisek: Opři žebřík o nebe

Pět let mapovala režisérka Jana Ševčíková život slovenského faráře Mariána Kuffy, který se na své faře v malé vesnici Žakovce pod Tatrami stará o 250 lidí z okraje společnosti - bezdomovce, bývalé vězně, děvčata a kluky z dětských domovů, tělesně postižené i týrané matky s dětmi. Pět let se s kamerou setkávala jak s tímto pozoruhodným člověkem, který díky síle víry a vlastní oběti zachraňuje lidi, jimž nikdo jiný nedokázal pomoci, tak i se samotnými obyvateli fary - jejich příběhy a osudy.

Výsledkem je pozoruhodný a lidsky působivý dokument Opři žebřík o nebe, který po festivalových premiérách na MFF Karlovy Vary a MFDF Jihlava přijde 22. ledna 2015 do českých kin. Pro Janu Ševčíkovou, která zaujímá výjimečné postavení mezi českými dokumentaristy a se svým předchozím snímkem Gyumri získala po světě řadu filmových cen, jde o první režijní počin po šesti letech.

„Je to film o síle víry a hodnotě oběti, o tom, jak moc se člověk dokáže vydat za druhé, jak moc tím ztrácí, ale i jak mnoho tím získává,” uvádí Jana Ševčíková. Příběhy bezdomovců, alkoholiků, feťáků a dalších ztracených existencí slouží ve filmu kromě své vlastní síly a zajímavosti také jako zrcadlo k počínání, životu, víře a náboženské a osobní filosofii faráře.

Připadám si jako potápějící se loď

„Připadám si jako potápějící se loď. Vytáhnu jednoho a druhý se potopí. Ale kde je záchranná vesta? Toho nechám držet za desku, tomu vykloubím ruku, toho drapnu za vlasy, dalšího za nohu, druhého za ruku, táhnu za loket, bolí, žádný bonton, jednoduše chytám je, aby žili,“ říká sám Marián Kuffa.

Téma dokumentu znásobuje působivá kamera Jaromíra Kačera, která faráře často snímá na pozadí siluety Vysokých Tater, i původní hudba Clarinet Factory, Alana Vitouše a Vladimíra Martinka vycházející z místních motivů.

Na Slovensku, kde je dokument uváděn v artových kinech již od letošního listopadu, vyvolal velký zájem a ohlas. Deník SME snímek nazval „pozoruhodným dokumentárním westernem.” Web Kinema.sk zdůraznil: „Jana Ševčíková ve filmu dokázala pravdivě zobrazit příběh člověka, který dává lidem na okraji společnosti druhou šanci....a umně skloubila duschovní odkazy faráře se sociálními problémy celé společnosti.”

Musela jsem si s lidmi vytvořit svůj vlastní prostor

K osobě Mariána Kuffy se Jana Ševčíková dostala v roce 2008, když se toulala s rodinou po Slovensku a u charizmatického faráře, o kterém četla před tím v novinách, se na chvíli zastavila. Z pětiminutového setkání byla nakonec hodina. „Zeptala jsem se, jestli se mohu příště vrátit s magnetofonem, že vždy než se rozhodnu natáčet film, potřebuji poznat lidi a místo. Odpověděl mi, že nikoho nevolají ani nevyhazují, že vše je v rukou božích,” řekla Jana Ševčíková v rozhovoru pro dokrevue. cz. Poprvé pak zůstala přes čtrnáct dní a pak se objevovala v Žákovcích po celý rok. „Vyprávěl mi, jak Žákovce vznikaly, svůj život a příběhy lidí, kteří se v průběhu dvaceti let tady ocitli. Podobně jsem se setkávala i s ostatními. Musela jsem si s lidmi vytvořit svůj vlastní prostor. Časem se začali svěřovat, některé příběhy byly dost drsné a kruté,” popisuje Jana Ševčíková.

„Po čase jsem si uvědomila, že ve filmu o Mariánovi se potřebuji dostat za hranice fary. Najít si ty lidi, dostat se k nim v momentě, kdy opustili faru, ukázat, jak žijí, jaký mají vztah k farářovi, k Žakovcům,” pokračuje. A tak se režisérka vydala cestou k uchopování obou stran - pozorovala faráře Mariána s veškerou jeho snahou a způsobem, jakým s lidmi jedná, a na druhé straně pozorovala  a ponořila se do příběhů  lidí, kterým pomáhá či pomáhal. „Protože takto pro mě vznikala možnost vytváření mnohovrstevnatého portrétu,” dodává Jana Ševčíková. „Film o Žakovcích a především o Mariánovi byl pro mě obrodou vnitřní radosti a smyslu bytí. Smyslu pokory. Smyslu oběti. Protože u Mariána to nebyla jen slova, ale život sám s křížem na zádech,” uzavírá režisérka.

Vložil: Anička Vančová

Tagy
film,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace