RECENZE Roky pod psa nemají s těmi od Viewegha pranic společného. I když...
31.08.2014
Foto: Pen.org
Popisek: Marcus Zusak
Hledat paralelu mezi dobou gorbačovské perestrojky očima Michala Viewegha a příběhem Markuse Zusaka může být na první pohled bláznivé. I přesto se dá říct, že jeden prvek spojuje obě knihy velmi silným štychem: vyprávění.
Jak Zusak, narozený 1975, tak Viewegh, o třináct let mladší, poutají své čtenáře tónem vyprávění, satirou, humorem, nadhledem a především vlastním prožitkem. Protože se Vieweghova kniha abnormálně dobře prodávala a stejného ocenění se dočkal i snímek Petra Nikolaeva z roku 1997, budeme se nyní věnovat především Zusakovi a jeho novince, vydané v ARGU.
Útlá kniha, která oproti světově uznávané Zlodějce knih působí jako čerstvě narozené dítě, sice bude přečtená za jedno odpoledne, ale prožitek zůstane déle. A co víc, neuplyne moc neděl, aby se k ní čtenář znovu nevrátil. A jedno, kde začne.
Markus Zusak, autor světového bestseleru Zlodějka knih, nedávno zfilmovaného, vydal ještě před tímto zásadním dílem trilogii o bratrech Wolfových. Překlad prvního svazku, Roky pod psa, se nyní dostává také k českým čtenářům. Cameron a Ruben Wolfovi se rvou dnem i nocí, spřádají ujeté plány, aniž by domýšleli jejich důsledky, a pro rodiče, sourozence i všechny holky, které obdivují, jsou to jen budižkničemové, co to nikdy nikam nedotáhnou.
Čím je tedy Zusakova próza výjimečná? Citlivostí pohledu a uměním vžít se do pozice neutrálního vypravěče, a to jak do dětí, dospělých, ale především do jejich snů a fantasií. Typickým příkladem Roků pod psa je časté odbočení do říše snů a idejí, odlišené kurzívou. Pokud tedy jeden z bratrů vzplane láskou k sestřičce u zubaře, díky čemuž utratí všechny peníze, aby se mohl objednat na kontrolu, jelikož na Západě (a v Austrálii rovněž) je dentista považován za jednoho z nejdražších lékařů, následující kapitola popíše snění. Sny a realita.
Obě funkce vypravěčského stylu jdou ruku v ruce a děj posouvají dopředu, aniž by kdokoli čekal vyústění. V tomto ohledu jsou samozřejmě shora zmíněná Báječná léta pod psa složitěji komponovaným dílem, které prochází krizí i katarzí, přičemž obojí je spojené s komunismem. A to je něco, co australský parlament ani po loňských volbách nepozná.
Zusakovi se rozhodně nedá upřít elán a svoboda. Je víc než patrné, že píše pro radost a že má dar si pamatovat detaily: života, úseky dialogů, situací, stavů své mysli. Vzhledem k tomu, že pochází ze čtyř dětí, své dvě má, se dočkáme jistě řady dalších próz. Tou nejbližší má být Bridge of Clay, i když jeho vydání bylo oznámeno už před třemi lety. Bližšími informacemi se Zusak nepochlubil ani svým tři sta tisícům fanoušků na sociální síti Facebook.
Autor: Zusak Markus
Originální název: The Underdog
Překlad: Viola Somogyi
Rok vydání: 2014
Hodnocení: 70%
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Zdeněk Svoboda