Začíná jaro. Kam vyrazíte na první výlet? Co třeba dát si kousek Stezky Českem? TV glosář Ely Novákové
09.03.2025
Foto: Se svolením České televize (stejně jako snímek v článku)
Popisek: Po dalších krásách naší země nás i v druhé řadě Stezky Českem provede herec a moderátor Miroslav Vladyka
Tradice pěší turistiky je u nás dlouhá, Klub českých turistů vznikl oficiálně v roce 1888 a téhož roku byla naplánována první značená stezka ze Štěchovic ke Svatojánským proudům. Značení turistických cest se množilo jako houby po dešti a k tomu přibyly pečlivě zpracované mapy, podle kterých jste došli křížem krážem po Čechách i Moravě všude.
Putování po vlastech českých neztratilo svůj půvab ani v dobách rozrůstajícího se automobilismu. Český turista s batůžkem, ve kterém má pláštěnku, svačinu a lahev s vodou, přežil všechny proměny doby. Přibyly stezky pro cyklisty, pro koně, trasy po vodě, kempy s místy, kde se smí volně přespat ve stanu, podstata je ale pořád stejná. Naše země poskytuje tolik možností pobytu v přírodě, poznávání památek a potkávání se s lidmi z jiných míst, že nám to může kdekdo závidět.
Podél hranice lesy, loukami i vesnicemi
Tak vznikl i projekt cestovatele Martina Úbla a jeho přátel, kteří se rozhodli vytyčit turistickou cestu kolem republiky co nejblíže hranicím. Ruku v ruce s tím začal vznikat projekt České televize Stezka Českem. Jeho první řada vedla severním pohraničím od Krušných hor až po Beskydy. Průvodcem se stal Miroslav Vladyka, sám zapálený turista a horal.
Etapy jeho cesty vedly chráněnými přírodními územími, kde o člověka zavadíš jen vzácně. Procházel ale také kolem turistických občerstvení, tu a tam se zastavil u hospodáře na pastvinách, jindy ve vesnické hospůdce. Všude se potkával s lidmi, kteří svázali svůj život s často prakticky opuštěnými místy, kde nejen hospodaří, ale také poskytují vřelé přijetí a vlídné slovo procházejícím objevitelům české krajiny.
Pro štáb mělo být natáčení Stezky tak trochu odpočinkem od sociálních témat, kterým se jinak často věnuje. „Odpočinek to byl, ale velmi aktivní. Jsem vděčná za objevování řady krásných míst, a ještě víc za setkání s báječnými lidmi, které Stezka stmeluje. Nakonec to byl vlastně opět sociální projekt,“ usmívá se režisérka a spoluautorka scénáře Šárka Maixnerová.

Zatímco v první řadě cestopisné série putoval Miroslav Vladyka ze západu na východ, tentokrát se vydá opačným směrem
Co je Česká stezka
Nápad vytyčit trasu po vzoru světových treků podél českých hranic pojal v roce 2019 cestovatel Martin Úbl. Vznikla tak Stezka Českem, nekomerční projekt party nadšenců, který si rychle získal oblibu. V roce 2022 se Stezka zařadila do aplikace světových trailů FarOut, hned vedle legendární Pacifické hřebenovky.
Jde nejen o poznávání krajiny a historie, ale i o osobní svobodu, sebepoznávání a setkávání se s jinými lidmi. Třeba takzvanými Trail Angels, dobrovolníky, kteří na trase bydlí a poskytují stezkařům podporu v podobě sprchy, přístřešku či jídla. Stezka je dobře značená, na internetu k ní najdete podrobné mapy, ve kterých zjistíte, kde se na ni můžete napojit, projít si některý úsek za jeden den nebo více úseků s možností přespání.
S Mirkem Vladykou na dlouhé cestě
Česká televize se projetu České stezky chopila a s kamerou a Mirkem Vladykou jako průvodcem prošla celou severní trasu. Nyní přichází s druhou řadou dokumentárního cestovatelského cyklu, v němž budeme cestovat pro změnu po jižní hranici. „Na seriálu si nejvíc vážím toho, že se tvůrcům podařilo vystihnout atmosféru putování v českých horách, radost z různých setkání i vzácné okamžiky, kdy je člověk sám přesně tam, kde chce být,“ popisuje zakladatel Stezky Českem Martin Úbl.
Seriál podle něj může některé diváky přimět k tomu, aby sami začali přemýšlet, že se na Stezku vydají. „Pro další může být návratem do míst, kterými kdysi chodili, a pro jiné zase ukázkou, jak je naše země krásná a kolik lidí zde činí tiché zázraky.“
Zdroj: Česká televize

Vložil: Ela Nováková